Svatební cesta na Seychely 8/? - Nekonečno

13. května 2011 v 19:29 | Gregor Moldavit
nekonečno
Start letadla mě pokaždé fascinuje. Tam na konci té dráhy, tam leží nekonečno. Do něj se nyní vydáme. Jak strašnou sílu musí mít ty motory? Startovní váha takového letadla je až 200 tun a to musí dva motory na poměrně malé dráze rozjet na 200 km/hod, abychom se mohli odlepit. Když jsem poprvé takový motor viděl z blízka, užasnul jsem nad jeho rozměrem. Ten nemít uvnitř turbínu, prolezla by jím stará kráva, aniž by se musela sehnout. Obdivuji ho dodnes. Pokaždé znovu na vše vyjeveně koukám, jako selský buran, který se poprvé dostal do města. Už několikrát v životě se mi stalo, že se mě při nastupování kdosi cizí vlídně otázal, jestli letím poprvé?

Při startu letadla, sedíc vedle Slávky, nás dělí kosmický prostor a eony času. Ona, kdyby to bylo technicky možné, by při tom dokázala vařit, prát či žehlit. Sedí v letadle jako na židli v kuchyni, přemítajíc nad složením česnečky. Já jsem naopak kapitán kosmické rakety, objevující nové galaxie. V duchu se sám vidím za řízením tohoto kolosu.
stará dobrá Evropa - lesy, zelená pole, perfektní půmysl a infrastruktura
Bavorsko
V širých lánech vidíte tu a tam pěkný a bohatý statek. Vesnice už ale dost ztratily vesnický charakter. Většina lidí někam dojíždí do práce v továrně, jen málo obyvatel se ještě živí čistě zemědělstvím.
Alpy
Celý Balkán je zatažený, fotit nelze. Přeletíme Středozemní moře.
Zleva Afrika
Nalétli jsme Egypt. Na první pohled každý vidí, že tady je to všechno jiné. Někde od prvního metru pobřeží jenom do nekonečna písek.
Nilská delta
Půda je úrodná a slunce pálí, problém je tu ale voda. Když ta se povede, má sedlák úrodu 4x do roka.
Káhira
Pyramidy jsem objevil až teprve doma na fotce.
Pyramidy v Gizeh
Dále na jih už je Egypt až k Asuánské přehradě jenom úzký zelený proužek podél Nilu. Když stojíte na kraji, můžete přímo píchnout prstem, kde končí pole a začíná poušť.
Sahara
Loni stála na čs internetu zpráva, že se jedna výprava na Sahaře utopila. Komentováno okamžitě vtipy, třeba "je to jako dostat úpal v Grónsku" apod. Kdo lyžuje, ten dobře ví, jak se může člověk za den na sněhu spálit. Kdo zná statistiku ví, že na Sahaře se utopilo více lidí, než zemřelo žízní.
Podívejte se pozorně! Vidíte všude ty vodní toky? Když do takové řeky spadnete, musíte se oprášit, ale běda, když jednou za čas přijde pořádný liják. Jelikož zcela chybí rostliny, které by vodu zadržovaly, řítí se všude nezkrotné přívaly, kterým není kam uhnout.
Rudé moře
Sharm El Sheikh - turistické centrum na jižním cípu Sinajského poloostrova.
Oproti prázdnému pobřeží tady vidíme, že z korálů už asi moc nezbylo. Byl jsem tu, když tu stálo jen několik chatrčí. Korálové útesy vypadaly jako na předešlé a následující fotce. Jenže korál je velmi čistotné zvíře, stačí trochu špinavé vody a jeho kolonie jsou pryč.
korálové ostrovy v Rudém moři
Nalétáme druhý břeh, ta země se jmenuje Saudská Arabie ...
... jak každý názorně vidí na této vlajce, veliké jako fotbalové hřiště
Tady se z těch políček uživit není snadné a dá to jen na holé živobytí. Při tom si Arabové vzpomínají na své slavné doby.
Jak řekl kníže Faisal I. k Lawrence Arabskému.
"Víte, že naše Cordoba měla už pouliční osvětlení, když Londýn byla ještě vesnice? Často sním o bohatých ulicích Cordoby."
Oni Arabové ty časy a tučnou zelenou Evropu nikdy nezapomněli. Tím směrem oni i dnes ještě zasněně hledí. Na to bychom ani my tady neměli zapomínat.
Jemen
Opouštíme na jihu Arabský poloostrov a letíme přes Adenský záliv nazpět do Afriky.
To je onen obávaný Afarský trojúhelník. Moc lidí tu nežije. Tady ve dne teploty dosahují 60°C ve stínu. Navíc je zde silná vulkanická a tektonická činnost. Dalo by se říci, že jsme u vzniku nového oceánu.
Etiopie
Odkud kam asi vede tato silnice?
Opouštíme Afriku a jdeme na kurs přes Indický oceán.
Před mnoha lety jsem četl, že takový přelet smělo jen dopravní letadlo s více než dvěma motory. Tedy 3 nebo 4, ale když stoupla jejich spolehlivost byl tento předpis zrušen. Asi 2 hodiny pod sebou vidíme jenom vodu.
Seychely
ostrov Mahe - Let trval něco přes 8 hodin, jsme u cíle. Přistáváme!
Jak je to dlouho, co se první pionýři rozbíhali s kopce s křídly na ramenou?
Ani ne o 100 let později se řítí obří dopravní letadla celé hodiny rychlostí 900 km/hod. ve výšce 11 km, na palubě 200 lidí, každý před sebou obrazovku, letadlo má splachovací záchody, stewardky roznášejí teplé jídlo.

Jestliže lidé dokážou postavit něco tak dokonalého, proč nedokážou udělat podobně dokonalý politický a hospodářský systém? Co takhle poslat celou vládu k čertu a dosadit na její místo konstrukční tým takovéhoto dopravního letadla? Šéfkonstruktér bude předsedou vlády, ostatní ať si rozdělí funkce ministrů. Když dokázali sestrojit takový zázrak, pak by i ta politika musela takovýmto lidem fungovat! Navíc vědí, že jim žádné letadlo nepoletí, když si před tím polovinu součástek rozkradou. Oni vědí, že co platí jsou výsledky přísných testů a ne samochvalné oslavy vymyšlených úspěchů v budování nějakého -ismu. Tak, jako tohle letadlo letí, tak by muselo fungovat jejich hospodářství.

Vy si všichni myslíte, že je to blbost, ale já bych to klidně zkusil. Jistě, jsou to letečtí konstruktéři a ne politikové, ale jaké jsou výsledky těch polických odborníků? Od vzniku prvních států až do dnes se prozkoušely všechny možné systémy, od racionálních až po všechny pozemské ráje, a kde s celým tím dnešním státem jsme? No, tohle "kde?" tady nebudeme radši odpovídat, my jsme právě na Seychelách.
Seychely
Vylezeme z letadla do deště. Další balšája těchnika nás tu nečeká. Pod schůdky stojí stevardka s dvoukolákem, která každému přidělí deštník. Slávka si ho ráda vezme. Pořád má starost o svoji frizúru. Co když bude moc vlhko a co když vlasům uškodí slunce a co když... To by člověk zrovna vyletěl z kůže! Tak co chce na rovníku? Já žádné vlasy nemám a když ji takhle slyším bědovat, nemůžu si to vynachválit. Uznávám, že bych ve filmu nemohl hrát kladného hrdinu, ten vlasy mít musí, ale jinak je to praktické. Jenom tady pozor na slunce! To by mě pěkně spálilo. Kolem poledního radši vůbec nevylézat z domu. Nechám po sobě stékat příjemný tropický déšť a mažu za ní.

Nuže, jsme na Seychelách. Co platné, že letadlo se řítí rychlostí 900 km/hod., když tady ve frontě na papírování urazíme za hodinu právě tak 9 metrů. Konečně je ale vše vyřízeno.
Teď hledat naše bydlení, ale to není těžké. Jenom taxikáři tady u letiště mají monopolní ceny a klasické handlování si můžeme ušetřit. Když se ti něco nelíbí, běž si s těmi kufry pěšky. No dobrá, 20€ za ten hlemejždí kousíček, a za nějaký čas jsme v našem bungalovu. První dojem působí dobře, druhý a další taky.
Pokračování...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kunc Kunc | 14. května 2011 v 19:14 | Reagovat

Dobrý den. Dle fotografií vidím, že jste letěli z Frankfurtu a že jste se zeměpisně na cestu pečlivě připravil. Ještě před 100 lety se cestovalo většinou koňmo a tato cesta by vám trvala měsíc i déle. Dnes díky moderním technologiím pár hodin. Připomíná mě to vtip, jak se synek ptá otce na co má mobil, ten odpoví, že pokud se s někým potřebuje domluvit, tak mu zavolá a šetří mu to čas. A na co máš auto? Když se potřebuji někam dostat, tak tam dojedu autem, šetří mě to čas. Syn se zamyslí a říká, tati a co děláš s tím ušetřeným časem? S tou politikou máte naprostou pravdu, určitě by měli lepší výsledky, než ta sebranka co nám v Čechách vládne. /Chtěl jsem říci ti nejlepší z nás, které jsme si zvolili/. S paní Slávinkou určitě budete ideální pár, protože protivy se přitahují. Těším se na další pokračování svatební cesty.

2 Zdenka-matka Zdenka-matka | 15. května 2011 v 13:29 | Reagovat

Tož to je výsledek lidského hemžení z nadhledu - letadla, lidi již nevidět. Pár kilometrů výš, snad jen pyramidy,čínskou zeď lze zahlédnout,... čím dále, tím méně z těchto vlivů je patrných... snad je to dobře. Je krásná z kosmu ta naše zemička...

3 Dalekolekora Dalekolekora | 23. května 2011 v 12:08 | Reagovat

Gregore, díky za vtipný komentář ke vzdušné cestě, moc se těším na další vyprávění. Chybělo mi...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama