Svatební cesta na Seychely 6/? - Jižní kříž

24. dubna 2011 v 22:14 | Gregor Moldavit
Už jsme skoro týden nazpět a celkem zotaveni. Museli jsme nejdříve naspat těžkou zpáteční cestu, která se prodloužila o jednu noc, zásluhou závady na letadle. V našem věku už je taková cesta do tropů dost velká zátěž.
Do mojí sbírky více či méně kýčovitých suvernýrků (foto neúplné) mi přibyl onen dvojitý kokos, tedy jeho zmenšenina z palmového dřeva za pár drobáků.
Ten skutečný váží 18 kg a na prodej ani nebyl. Držím ho tady obráceně. Prodávají pouze ty menší, vyfouklé a za nekřesťanské peníze, počínaje od 150 €. Za jeden! Na vývoz má stát monopol, musíte mít certifikát. Takovéto ceny jsme jednoduše neakceptovali, jako třeba ještě lodní jízdenku na Praslin a nazpět, za 85€, nacpáni kdesi v podpalubí. Za to bych v Evropě (aspoň co si vzpomínám z dřívějších let) přeplul z Dánska do Norska i s autem.
Ořech jsem tedy nekoupil, zato nám rybář Johnson vnutil při odletu 6 kg ryb. Jak jsme to celé nazpět zvládli, o tom někdy příště. Slávka včera upekla tu první, sotva se vešla do trouby a bude na dvakrát.

Před lety jsem tady o tomto kokosovém ořechu, připomínajícím ženský šos, napsal věděcké pojednání:
http://gregormoldavit.blog.cz/0812/picaty-pribeh
Pohoršil se pouze jeden sprostý hulvát, ženy to snášely statečně a s humorem. Jedna mi dokonce napsala, že výraz "píčatý, -á, -é" převzala do svého slovníku a bude od teď používat.

Nyní však pokračování o tom, jak jsme hledali pirátský poklad, na základě našich znalostí astronomie i astrologie. Na to musí čtenář nejprve získat patřičnou kvalifikaci.
Řekněme, že jste na malém ostrově kdesi uprostřed oceánu, kousek nad rovníkem. Nyní vyplujete na loďce kamsi do dáli, až kolem sebe vidíte od obzoru k obzoru jenom vodu. Nemáte kompas, hodinky ani sextant, GPS pochopitelně taky ne. Mimo jiné, souřadnice svého ostrova stejně vůbec neznáte. Kterým směrem se nyní vydat nazpět domů? Je tady vůbec nějaká šance vrátit se živý? Jedna možnost by tu byla a jmenuje se "kamal". Ten vynalezli bezpochyby Arabové. Musíte vědět, jestli jste od svého ostrova západně nebo východně, zbytek už je řešitelný. Co je to kamal? Takové kuchyňské prkýnko na krájení cibule, ve tvaru úzkého obdélníku. Čím blíže rovníku, tím užší, ale není nutný nějaký přesný rozměr. Každý si ho nejprve musí zjustovat sám pro sebe a svůj ostrov. Doprostřed se vyvrtá díra, protáhne provázek, na kterém je na konci uzel, aby ten provázek neprolezl tou dírou celý.
Provázek napnu a dám mezi zuby. Prkýnko podržím tak, aby jeho spodní hrana byla v zákrytu s horizontem. Nad horní hranou vidím Polárku. Prkýnko táhnu tím provázkem k sobě tak, aby Polárka nakonec byla na jeho vrchní hraně. Třeba si tam na ní udělám i malý zářez. Na provázku potom druhý uzel, který mám mezi zuby. Tím jsem si zafixoval svojí zeměpisnou šířku, aniž bych ji musel číselně znát. Uprostřed oceánu potom můžu kdykoli v noci moji zeměpisnou šířku nalézt a po ní plout na západ, či východ, tak dlouho, až na můj ostrov narazím. Jestliže Polárka je nad horní hranou, musím plout na jih, tedy od ní pryč a obráceně. Přesnost je dána schopností takového navigátora. V každém případě ale nejspíše nepostačující, pro jeden malý ostrůvek. Jenže ten je většinou součástí nějakého souostroví a když to naleznu, pak už se v něm dále zorientuji nebo ostrovanů na ten můj zeptám. Tak se navigovalo i za pomoci pozdějších optických přístrojů. Najet zeměpisnou šířku a po ní domů. Nikdo totiž nevěděl, kolik je hodin, aby mohl určit také zeměpisnou délku. Teprve kapitán Cook dostal onen legendární Harrison-chronometr a mohl plout po ortodromě nebo loxodromě.

První, kdo tady narazili na podivný problém s Polárkou, byli asi Portugalci. Ta jim totiž najednou zmizela pod obzorem, což si nejprve neuměli vysvětlit. Jednoduše přepluli rovník a ocitli se na jižní polokouli. (Ono podivné vyprávění Féničanů, kterému v antice nikdo nevěřil, že viděli slunce na straně půlnoční.) Portugalští mořeplavci však brzo vyzkoumali, že na jižní polokouli je zase vidět Jižní kříž, podle kterého lze také navigovat. Je to už ale těžší, žádná jeho hvězda není v prodloužení zemské osy. Pokud někdo neví, kde ho tam na nebi hledat, tedy pomůcka je prodloužit pás Orionu směrem k souhvězdí Kentaura. To jsou bytosti z řecké mytologie a tím je zcela jasné, že to bude mít co dělat s pokladem La Buse, jak on sám naznačil. Jelikož nejcennější v něm je onen 7 stop dlouhý zlatý kříž z Goy, přímo se vnucuje myšlenka, že ukazatelem směru k němu tady bude Jižní kříž!

Jak Slávka esotericky vybádala, poklad byl uložen na Point au Sel, což je ten ostroh a malá zátoka uprostřed fotky vpředu. Tam jsme si najali bydlení, označeno červenou čárou.

V různých řečech, včetně češtiny, jsem na internetu nalezl dotazy na kvalitu této vilky pro 3 páry, Villa Adorable. Vedle je hlučná silnice, ale v ostatních bodech ji můžu doporučit. Jinak je tam ticho, tedy aspoň když tam nejsem já a nedělám pokusy s otevíráním kokosových ořechů, jak ještě někdy popíšu. My platili 70 EUR na den, už to ale zvýšili na 79.
http://www.thedreamdestination.com/seychellen_villa/villa_adorable.html

Z hvězdné mapy jsem vybádal, že při západu slunce bude Jižní kříž nad tím výběžkem do moře. Už trochu výše, přímo nad ním by byl asi začátkem března. Tak tomu taky bylo.
Fotografovat souhvězdí od hladiny moře není zrovna snadné, ale nakonec jsem to ze stativu dokázal. Ty spojnice jsem tam domaloval, na nebi vidět nejsou.
Nadešel večer a vyšel Jižní kříž. Ten je nyní nutno promítnout nazpět těsně na ten ostroh a vést spojnici těch dvou hvězd.
Na břehu ta linie pak označuje místo, kde byl zakopán pirátský poklad. Zbývá už jen vysvětlit, jak věděl La Buse, z jakého místa se na to celé my dva se Slávkou jednou budeme dívat? To tedy já bohužel nedokážu, ona ale tvrdí, že tak je to správně. Navíc je tu okolnost, že za 300 let to pobřeží už musí vypadat úplně jinak. Nejen příboj, ale i

příliv

a odliv, asi 1,5 metrů, navíc práce korálů a kořenů palem, musí nezbytně měnit průběh pobřeží už i v průběhu několika měsíců.

Leč v dalších dnech jsme se vydali na ono vybádané místo, poklad hledat.
A skutečně! Ono místo, které nám hvězdy i astrologická vnuknutí ukázaly, kde byl uložen pirátský poklad, jsme našli. Mělo to jen jednu slabinu, žádný poklad tam nebyl!
Zato Slávka našla malou pláž, kterou si zabrala coby své výsostné území.

Na této cestě jsme natočili také více filmů. Jednou je chceme zpracovat a přidat k nim naši hudbu. Jenže to se musíme nejprve naučit. Třeba se ale někdo podívá na takový malý kousek, náš první pokus. Problém je, že když zmenším velikost na mpg, zhorší se kvalita. Udělal jsem jakýsi kompromis, teď to má 15MB. Kliknout na ten poslední obrázek s tou pidipláží.

Vzpomněli jsem si taky na jednu poetickou ostrovní píseň. Kdo chce ten kousek slyšet, ať klikne na tuhle profesionální fotku Jižního kříže v zenitu.


Pokračování...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 21:20 | Reagovat

Umíte žít, užívat si- myslím hlavně spolu. Je hezké, když si můžete tak hezky spolu zazpívat (já mohu zpívat leda když jsem sama, abych nerušila muže s hlasem pěkným, ale hudebním hluchem, což mne mrzí.) Tak k těm rybám dobrou chuť.:-))

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 23:15 | Reagovat

Sejně, jak to sem dáváte, že to opravdu funguje? To jsem ještě nezkoušela vkládat. Jako video?

3 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 23:15 | Reagovat

t mi tam nenaskočilo- má být- stejně-

4 autor článku autor článku | 26. dubna 2011 v 12:03 | Reagovat

[2]: ruža z Moravy
Největší problém je tu nahrávku nebo film napřed mít, tedy v kvalitě na kterou by se někdo vydržel jednu minutu dívat, nebo dvě minuty poslouchat.

Tady musíme ještě obojí moc zlepšit. O kolik můžeme např. lépe zpívat, je otázka? Možnosti běžného člověka jsou omezené, na to se musí už narodit.

Dále nutno film stříhat, formátovat na mpg pro internet, pak chceme připojit vlastní hudbu atd... To se ale všechno musíme učit a problém je, že den nemá aspoň 30 hodin.

Když už je to hotové, nutno umístit na nějaký server. Na blog.cz to nejde, je tam sice místa dost, ale akceptuje se jenom jpg, png a gif. Měl jsem místo na dalky.cz, ale to už jsem dávno překročil. Každým dnem čekám, kdy mi jeho správce vynadá. Teď jsem si najal vlastní HP na strato.de, za 3,99 E měsíčně, ale ještě mi to ftp nějak nefunguje. Lze umístit taky na youtube, ale to už by mělo mít určitou kvalitu. Jednou chceme být třeba tak daleko.

Pak už je všechno snadné. Při editování článku se označí text nebo fotka a zmačkne ikona pro kotvu (vložit odkaz). Do pop-up se pak napíše URL, tedy link na ten file na servru. Ten musí být pochopitelně co nejmenší, aby se to dlouho nestahovalo. Tím ale zase trpí kvalita jak filmu, tak hudby. Třeba písnička musí být v mp3, při tom se originální wav poslouchá mnohem lépe, jenže má 10x větší velikost. S filmem jsme to ještě horší. Ono se to ale vyvíjí a my se musíme učit, učit a učit, jak říkal soudruh Lenin.

5 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2011 v 16:36 | Reagovat

[4]:Tak to je dobré, ,,učení hrou" je lepší a říkal to náš Komenský! :-))

6 matka matka | 27. dubna 2011 v 21:33 | Reagovat

Tož paráda,... :-)

7 Kunc Kunc | 28. dubna 2011 v 20:50 | Reagovat

Určitě jste svůj poklad našli. Je ve vašich srdcích a jako vzpomínka na svatební cestu tam zůstane až do smrti, jak se říká v pohádkách.  S orientací na moři je to těžké, ale dřívější mořeplavci nebyli žádní troubové a většinou dopluli, kam chtěli. My si o sobě myslíme, jak máme vyspělou techniku a civilizaci, ale stačí výpadek elektriky a jsme v troubě. Jsem rád, že jste se v pořádku vrátili a podělili se s námi o své zážitky.

8 babka babka | 24. května 2011 v 19:02 | Reagovat

Pirátský poklad jste neobjevili, přesto jste si poklad přivezli. Jaký? To víte nejlépe vy sami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama