Svatební cesta na Seychely 4/? – Bílé nemehlo

10. dubna 2011 v 19:03 | Gregor Moldavit
Dnes je to pro nás už 8. den na Seychelech.
Jsme zabydleni v malém bungalovu na břehu oceánu, sami si hospodaříme a vede se nám dobře. Na tropické vedro a vlhkost jsme si částečně zvykli.
Jak každý vidí na této fotce, jsem coby rybář úspěšný. Pokud by snad někdo měl pochyby, pak zcela právem. Máčím tu udici velmi znalecky, ale ještě jsem nic nechytil a jak mi říkají místní znalci, s tímto klacíkem ani nechytím. Tu rybu, je to red snapper, mi dal do ruky rybář Johnson, ať si s tím to bílé nemehlo nechá udělat fotku, dříve než tu umře hlady. Koupil jsem ji od něj pak za 3 EURO. Měli jsme ji na dvakrát.
Slávka tady zase fiktivně harpunovala rejnoka. Jak ho Mr. Johnson harpunoval skutečně, jsem nafilmoval. Ukážu někdy jindy. Není s ním žádný špás, bodlina na konci ocasu může způsobit smrtelné zranění.
Nakoupit koření a zeleninu je tady snadnější než kde jinde na světě a pak už potřebujeme pouze nekonečnou zásobu tekutin. Vodu, šťávy, kompoty, kolu a rum.
Večer rybu naporcuji a krájím zeleninu. Brambory, rajčata, papriku, lilek, cibuli, česnek a zázvor. Slávka to všechno spatlá dohromady, přisype asi kilo koření a vrazí na hodinu do trouby. Na konec vyždímat hromadu citronů, které nám místní dali zadarmo, a naše večeře je hotová. K snídani máme fujtajblícké ovesné vločky s mlékem, jako doma, k obědu trochu ovoce. To prý abych byl zdravý a potentní.
Slávka má ve zvyku se s každým hned zakecat. Za pár dní tu máme známé. Včera jsme od nich byli pozváni na večeři. Paní Johnson, 50 let, má svoji velkorodinu pod kontrolou, kuchyni pak neméně. Pojem kreolská kuchyně, trochu Afriky a hodně Indie, je dost známý. Ona si dala záležet, aby od všeho bylo něco.
Napíši o tom všem doma ještě trochu více, ale dnes bych rád popsal ten první a mimořádně zajímavý dojem z tohoto večera.
Ti lidé jsou absolutním protikladem lidí v Čechách. Posuďte sami.
"Jak se vám daří?"
"Dobře, moc dobře."
"Žijete rádi na tom vašem ostrově?"
"Ale jistě, tady se žije docela pěkně. To je náš domov."
"A co vaše vláda, jste s ní spokojeni?"
"Ano, je to dobrá vláda, 85% obyvatelstva souhlasí s její politikou."
"Vy jste tu přeci měli socialismus jako ve východní Evropě. Jaké to v něm bylo?"
"Dobré, náš prezident znárodnil cizí firmy a majitele velkých pozemků. Ostrov se dostal do rukou obyvatelstva. Zavedlo se bezplatné zdravotnictví a sociální pomoc. Do školy šly všechny děti, i ty z chudých rodin."
"Ale on vám přeci ten socialismus nakonec nefungoval a padl, jako v Evropě. Co ten kapitalismus od roku 2004?"
"Je dobrý. Sociální vymoženosti zůstaly, pouze to teď celé funguje jinak. Nový prezident to dělá zase dobře."

Všechno je dobré, jinou odpověď neznají. Ti lidé v této rodině jsou rybáři, taxikáři, ženy pracují v hotelu, nemocnici, atd. Od rána do večera, nikdo není státní činitel a nikdo jim zadarmo nic nedá. Přesto je všechno dobré, všechno chválí. Po návštěvě ČR, kde člověk slyší přesný opak, je to skutečný šok.

Nedělejme si při tom nějaké iluze o pozemském ráji na tropickém ostrově. Socialismus ten stát zadlužil, kapitalismus ho nezachránil. Od poloviny roku 2008 jsou Sechely bankrot. Co je mi platné, že mi stát dává teoreticky nějaké socialistické vymoženosti, když na ně prakticky nemá. K tomu přišly kapitalistické ceny. Jenže ti lidé říkají, že se jim vede dobře.

Ale ono je tady ještě něco úplně jinak než v Čechách. Je tomu asi měsíc, co jsem četl na SEZNAMu, že většina Čechů neovládá jiný jazyk, než svoji mateřštinu. Kdosi tam připsal, že když chce někdo ČR navštívit, má se naučit česky. Jistě, výplod jednoho chudáka, kupodivu byl ale zahrnut mnoha kladnými hlasy. Ano, černoch z Afriky má umět česky. Tady v našem bungalovu máme zaplacený i úklid. Ráno přijde mladá holka Kreolka vyměnit ručníky a vše vydrhnout. Můžete si s ní začít povídat anglicky, ona tu řeč nakonec ovládá lépe než já. Zkuste to s pokojskou v Čechách. To samé v této rybářské rodině. Už děti si s námi povídají pěkně anglicky o všem možném a ti staří právě tak. Byl by omyl domnívat se, že je to jejich mateřština. Tou je kreolština. Jelikož já neumím francouzsky, jejich druhou řeč, přejdou tedy do angličtiny, jejich třetí řeči. Věk osm let a považují to za samozřejmé. Že by snad ten důvod ke spokojenosti nebyl pouze v té vládě?

Pokračování...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 19:45 | Reagovat

To jste měli hezkou dovolenou. Jako někde na lepší chatě. Mělo by platit- k těm znalostem jazyků- kolik řečí znáš, tolikrát si člověkem. Kdo moc necestuje v dnešní době cizí jazyk moc nevyužije. Snad nejlepší způsob je hovořit, hovořit, když je s kým nebo aspoň číst knihy v originálech.
K tomu jídlu- zdravá strava neškodí, paní si vás chce udržet co nejdéle. Chlapi, chlapi, kdybyste ty vousy shodili, o deset let byste mladší byli. I naši synové vousy mají, už jim trochu prokvétají, ale říci si nedají. Kdo prý se má holit???:-))

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 22:25 | Reagovat

Mimochodem, Vaše paní Slávka pochází z Moravy? Tady je zvykem říkat Slávek nejen Jaroslavům, ale i Miroslavům, Vítěslavům a těm, jejichž jméno končí na .....slav.

3 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 23:51 | Reagovat

Nechci s tím obtěžovat, ale jen mne to tak napadlo.:-)

4 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. dubna 2011 v 0:40 | Reagovat

[3]:Takže jak se vlastně jmenuje?

5 kraken kraken | 13. dubna 2011 v 12:20 | Reagovat

Zaujalo mě vaše sdělení o potenci podporujících ovesných vločkách.Vědět to o pár let dřív, tak bych ten blivajz asi jedl také, ale obávám se,že teď už toho moc nezachráním. :-)

6 Gregor Gregor | 13. dubna 2011 v 14:00 | Reagovat

Slávka je z Čech, ale odešla do světa už v mladém věku. Jako jméno používá pouze "Slávka", tak jí nazývají její žáci v Německu i rybáři tady na Seychelech. O jiném jménu nechce nic vědět.

7 Kunc Kunc | 13. dubna 2011 v 21:30 | Reagovat

Na tom, zda je člověk spokojen záleží jaké uznává hodnoty a jak je vychován. V minulém režimu byla nespokojenost s tím, že pokud někdo v něčem vynikal, nemohl se seberealizovat tak, jak by si představoval. Dnes je všeobecná nespokojenost s tím jak morální hodnoty upadají a pro příští generaci bude pravděpodobně zlodějna a podvádění již samozřejmostí. Užívejte si hezky svatební cesty, rybolovu, překrásné přírody a dobrých lidí. S tou zdravou stravou to zase až tak nepřehánějte. Když je hlad, je i husa dobrá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama