Svatební cesta na Seychely 3/? – Pirátský poklad

20. března 2011 v 21:07 | Gregor Moldavit
To byl jednou jeden pirát a ten se jmenoval Olivier LE VASSEUR (~1690 - 1730) Pro jeho ostrý zrak mu ale nikdo neřekl jinak nežli La Buse, což znamená česky káně.

Tento pirát loupil po celém Indickém oceánu a žádné trestní expedici se nepodařilo toho piráta chytit, ač po něm šli Francouzi i Angličané.
Loupil a drancoval dále, až se mu jednoho krásného dne podařilo přepadnout u ostrova Réunion portugalskou galeonu jménem "Vierge du Cap".
Ta prý měla z nějakého důvodu kanony zrovna někde v zastavárně, takže nebyla obranyschopná. Zato měla na palubě zcela neuvěřitelné poklady. Zlaté a stříbrné mince a pruty, zlaté kalichy, posázené drahokamy, no a tak ještě ledacos. Úplně nejvzácnější byl ale zlatý kříž, 7 stop dlouhý, posázený diamanty a smaragdy, známý pod jménem "ohnivý kříž z Goy". Už ten sám měl větší cenu, než celá ta loď. To Portugalci tedy naprosto nedomysleli.

S takovýmto pokladem na palubě se ovšem z lovce stala kořist. Všechny válečné lodě šly po něm, ani už ne pro nějakou spravedlnost, hlavně pro onen poklad. To samé ostatní piráti. Ono je pirátovi totiž jedno, jestli přepadne loď obchodní nebo zase pirátskou, hlavně že si pěkně nahrabe. La Buse tedy udělal následující trik. Vyplatil většinu posádky, s lodí přistál na Seychelském ostrově Mahé, poklad tam zakopal a prázdnou loď pak někde prodal. Tam u pláže Bel Ombre ho prý zakopal, na tom se všichni shodují. Jestliže se mu však podařilo poklad uschovat, svoji osobu ne. Nějakou dobu dělal lodivoda kolem Madagaskaru, pak se kamsi vydal jako námořník, ale kdosi ho poznal a tak ho Francouzi dostali.

Pověšen byl na ostrově Réunion roku 1730, načež ho pohřbili a na hrob mu dali jeho oblíbenou hračku, tedy to dělo.
Jak vidíte, je to moc pěkný hrob. Až příliš pěkný, než aby mělo cenu v něm toho piráta La Buse hledat. Místní se jenom uculují, oni vědí, že v tu dobu na tomto místě žádný hřbitov vůbec nebyl, tohle je pouze taková atrakce pro turisty. Pirátům se ani dnes žádné honosné hroby nedělají.

Jak to s tím pirátem La Buse nakonec bylo, se ani přesně neví, ale vypráví se to následovně:
Když ho vedly pod šibenici, vytáhl svitek pergamenu z vesty a hodil mezi lid:
"Můj poklad tomu, kdo ho dokáže najít." zvolal.
"Ten by ale musel nejprve rozluštit tajné písmo a pak pochopit, co je tím míněno. K tomu by musel dobře znát astrologii a řeckou mytologii. Navíc ten poklad ještě hlídá strašlivý duch."

No a pak ho tedy pověsili a od té doby všichni luští ten pergamen a hledají onen poklad. Úplně všichni, já se Slávkou taky!

Jak jsem koncem loňského roku slíbil, budu vám vyprávět o svatební cestě na Seychely. Ne, ještě jsme tam nebyli, ale intenzivně se připravujeme. Startujeme na vlastní pěst začátkem dubna. Jak jsem se zmínil, zčásti mi tu cestu zaplatila Angela Merkel, ta baba komsomolská, jelikož mám coby ženatý nižší daně a dostal jsem je nazpět i za celý minulý rok. Nyní ale nazpět k pokladu. Ten od ní nedostane nikdo, potřebuje ho sama pro svůj zadlužený stát. Ten jí jednou má taky platit rentu 10x tak velkou, jako má průměrný občan tohoto státu. Takže když dáte politikovi poklad, je to jako když dáte volovi malinu.

Leč k našemu pokladu. Nalezl jsem na internetu kopii onoho pergamenu a zachtělo se mi zlata:
"Chci v rukou mít zlato, jen zlato, tu čarovnou moc!" pravil jsem silným hlasem Slávce. Ta nejprve nesouhlasila:
Štěstí nemají lidé hledat v penězích, ale v lásce."
"Nehledám štěstí, ale poklad, a ten jsem zatím v lásce nenašel," zavrčel jsem.
"Zlato, stříbro, šperky. Ti ostatní můžou hledat lásku, aspoň mi tam nebudou při vyhrabávaní té truhly překážet. Až poklad najdu, pak se s lidmi pěkně rozdělím. Já si postavím palác, jim daruji skývu chleba, aby mohli dále hledat štěstí s holou p.....
Když budu bohatý, dám se do politiky. Vyhraji volby všemi podvodnými způsoby a stanu se zákonodárcem! Hned jak si upevním moc, začnu prostý lid utlačovat a při tom se nechám slavit coby největší humanista. Potom si dám svojí vedoucí úlohu do ústavy a ve volbách budou lidi házet do urny prázdné kartičky. Stanu se tyranem a budu lidi nutit jásat nad tím, jakou svobodu jsem jim přinesl. Všichni mi budou přát abych už brzo chcípnul, ale na 1. Máje musí pochodovat pod mojí tribunou a volat, "Ať žije Veliký Gregor!""

Nato jsem začal luštit tento pergamen:

Budete se divit, ale to písmo mi na první pohled připadalo známé. Sám jsem totiž takových nápisů vyhotovil celou řadu pro mojí dceru a její kamarádky, když jim bylo asi 12 let. Hrál jsem s nimi pirátské hry, jejich úkolem bylo najít poklad.
Možná to někomu připadá záhadné, ale místo písmen jsou jednoduše různé vymyšlené znaky. Pro laika se to zdá být skoro nemožné, ale skutečnost je jiná. Najít význam těch znaků u trochu delšího textu je vcelku maličkost. Pomocí programu, který jsem holkám napsal, dokázaly takovouto tajnou řeč rozluštit asi za půl hodiny, aniž by věděly, v jaké jsem to napsal řeči. Tady to máme snadnější, můžeme předpokládat, že text je francouzsky. Když holky měly text přeložený, musely ještě vymyslet, co tím je míněno. Pak našly někde v bytě schovaný poklad, což byly zlatě balené čokoládové mince.

Kdyby na tomto kryptogramu byl skutečně jasný návod k nalezení pokladu, byla by to dnes úloha pro dítě tak asi na hodinu. Pochopitelně byl ten text dávno dešifrován, tady jeho francouzské znění. Kdo z vás ovládá francouzštinu oné doby a je veliký mák, nebo vlastně mág, ten ať si ho přečte.

"aprè jmez une paire de pijon tiresket
2 doeurs sqeseaj tête cheral funekort
filttinshientecu prenez une cullière
de mielle ef ovtre fous en faites une ongat
mettez sur ke patai de la pertotitousn
vpulezolvs prenez 2 let cassé sur le che
min il faut qoe ut toit a noitie couue
povr en pecger une femme dhrengt vous n ave
eua vous serer la dobaucfea et pour ve
ngraai et por epingle oueiuileturlor
eiljn our la ire piter un chien tupqun
lenen de la mer de bien tecjeet sur ru
nvovl en quilnise iudf kuue femm rq
i veut se faire dun hmetsedete s/u dre
dans duui ooun dormir un homm r
esscfvmm / pl faut n rendre udlq
u un diffur qecieefurtetlesl

Já francouzsky neumím, což je v tomto případě skoro jedno. Francouzi mi totiž říkají, že to celé nedává žádný smysl a mnohá slova vůbec neznají.
Pochopitelně ten poklad už hledala celá řada lidí. S vervou se do toho pustil v 50. letech i jistý Cruise Wilkills. Usoudil, že klíčem bude oněch 12 úkolů, které dostal Herakles od krále Eurysthea. Poklad pak nutno hledat kolem Bel Ombre, jak se z vyprávění dochovalo. Tak hledal celý život, investoval svůj veškerý majetek, ale našel v nějaké jeskyni pouze pár starých pistolí a nějaké mince. Ve stáří, unavený a zatrpklý, pak musel vzdát. Jeho potomkové prý v tom díle příležitostně pokračují, zatím rovněž bez úspěchu.

Jak pirát La Buse údajně řekl, nutno znát astrologii a řeckou mytologii. První zná Slávka, druhé já, máme tedy dobrou šanci poklad nalézt. Jenže my máme ještě úplně jinou možnost, jako dosud nikdo před námi. Hned vysvětlím!
Slávka není na světě poprvé, žila už vícekrát v různých zemích a občas si na něco z těch dob vzpomene. Když jsme byli loni v Mykénách, vzpomněla si, jak tam žila před více než 2000 lety coby kněžka bohů. Jala se v této hrobce čarovat a zaklínat duchy. Já sám si na své předešlé životy nevzpomínám, myslel jsem, že jsem tady poprvé. To ona zcela vylučuje, to bych prý nemohl mít takové podivné znalosti. S člověkem, který se narodil jenom jednou, by ona se prý vůbec nemohla bavit.

Takže se to má následovně. Slávka, coby veliký esoterik, si při studování mapy vzpomněla, že v tomhle kraji kdysi dávno už byla. Zúčastnila se té plavby coby pirát, možná byla dokonce La Buse osobně. Matně si vzpomíná, kde ten poklad zakopala. Tam na místě si nejspíše vzpomene přesně. Musím si hned po příletu někde vypůjčit lopatu.

"Hm, když je to tak snadné, proč ten poklad už někdo nenašel?" otázal jsem se.
Zasmála se pirátským smíchem: "Protože ten poklad hledali na Bel Ombre, ale tam není."
Načež mi ukázala na mapě zátoku, kde ho tenkrát ona, coby kapitán La Buse ukryla. Ani ne daleko od místa, kde máme na Mahé bydlet.
Sem to prý napsat nesmím, protože Růža z Moravy, Dalekolekora, matka, babka a Kunc by tam letěli rychle před námi a poklad nám vysbírali do poslední zlaté španělské dublony. Pak by se o něj třeba ještě začali mydlit mezi sebou.

Takže to místo už jako bychom znali. Pak zbývá jenom ten zlý duch, kterého je nutno nějak překonat. S tím bychom si taky mohli poradit. Slávka umí duchy zaříkávat, když to nepomůže, tak já toho ducha popadnu a jednu mu bouchnu. Nerad používám násilí, ale poklad je poklad!

Před naší výpravou si dodáváme odvahu pěním pirátských písní. Kdo si chce jednu poslechnout, ať klikne na ten hezký obrázek, kde piráti pronásledují obchodní loď. Nevím, kdo ho maloval, našel jsem ho na internetu. Tu písničku jsme ale nazpívali my sami, umělecká skupina Slávka @ Gríša. Kdo dnes už vypil aspoň jednu pintu rumu, ten může zpívat s námi:

Pokračování po návratu...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 matka matka | 20. března 2011 v 22:56 | Reagovat

Už jsem v duchu tam, trošičku vám půdu chystám, maličko s tím duchem zatím pokecám, však on zkrotne dobrým slovem, či mne s sebou odnese :-)

2 kraken kraken | 20. března 2011 v 23:46 | Reagovat

Nemám tak velkou fantazii, abych si uměl představit námořního hrdlořeza na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, který by uměl číst a psát, znal řeckou mytologii, astrologii a navíc byl šifrantem. S takovou kvalifikací by se zajisté ve své době uživil snadněji než jako pirát.Ale legenda je to skvělá. :-)

3 Ruza z Moravy Ruza z Moravy | E-mail | Web | 21. března 2011 v 0:18 | Reagovat

Tak to jsem se zasmála, písničku poslechla, obdivuji vás, jak se dovedete pěkně bavit. Mž by mi řekl, že takové hlouposti mohou bavit jen mne. K té vaší cestě, mějte se tam dobře, líbejte se, procházejte a všechno ostatní dělejte,  co patří k líbánkám. Pokud ten poklad chcete hledat, klidně... myslím ale, že jste ho už jeden ve druhém našli. Peníze nejsou všechno- no ale pokud nejsou, je to také na nic, že?

4 Gregor Gregor | 21. března 2011 v 8:54 | Reagovat

[2]: kraken
Tehdejší piráti jsou v naší době silně idealizováni. Ona to byla a dodnes je, pouze sebranka zlodějů a vrahů. Pirát La Buse byl skutečně vzdělaný člověk, číst a psát uměl. Aspoň se to o něm tak dochovalo. Ve hvězdách se coby kapitán vyznat musel, jinak nemohl svoje řemeslo vykonávat. Oběšen měl být roku 1730, až posud tedy historická skutečnost.
Dále už by to bylo trochu jiné. Neví se ani jistě, jestli se to stalo na Réunion, pravděpodobně ho i s ostatními pověsili přímo na místě, kde ho chytli. O řecké mytologii asi moc nevěděl, Staré Řecko znovuobjevilo až 19. století. Poklad možná kdesi na Mahé zakopal, ale proč by si měl malovat nějaký plán? Takovou věc si správný pirát musí pamatovat. Jinak je na světě málo ostrovů, o kterých by nějaká legenda neříkala, že je na nich ukryt pirátský poklad. Většina pirátů ale sotva měla takové přebytky, aby je někde zakopávala.

5 Dalekolekora Dalekolekora | 21. března 2011 v 20:45 | Reagovat

Moc pěkné povídání, umíš to čím dál líp. Jen bych se být tebou možná trochu začala bát, až tam někde s La Buse opravdu na ten poklad narazíte. Protože on - Slávka, asi objeví, že strašlivý hlídací duch není až tak strašný, jak jí připadal tehdy. A tak jí třeba napadne, že mu tam, chudákovi sešlému, přidá pomocníka - ducha z tebe, a pro poklad si dojede zase za pár století s někým úplně jiným... Ha! To budou zkrácené líbánky s podivným koncem. A pak sem na tvůj web vstoupí Slávka a oznámí nám, že jsi, bohužel, svou svatební cestu nepřežil a že hledá dalšího ženicha...

6 babka babka | 22. března 2011 v 21:30 | Reagovat

Přeji vám oběma pěknou svatební cestu a spoustu zážitků. Jen se nepouštějte hledat poklad! Je to teritorium somálských pirátů. Ti se určitě nepřiznali, že poklad vyzvedli a koupili si za něj lodě, aby mohli provozovat živnost.

7 Kunc Kunc | 23. března 2011 v 20:49 | Reagovat

O poklad vás určitě nechci připravit, řídím se heslem přej a bude ti přáno. Plně souhlasím s paní Slávkou, že největší poklad je láska a o ostatní se časem přičiníte.  Pokud by jste ho opravdu našel a chtěl uskutečnit popisované transakce, bylo by dobré se vrátit do vlasti. U nás jde s penězi prosadit úplně vše. Kam se hrabe země neomezených možností. Ale pravděpodobně by vás to po čase přestalo bavit a říkal by jste si, co mě vlastně dříve chybělo. Lid už připravuje čtvrtý nebo kolikátý odboj, nasazuje kosy na stojato a prodej vidlí v manfildu stoupl o několik set procent i bez kola štěstí. Sekl by jste s tím a odebral se někam do teplých krajin na pirátský důchod. Přeji nádhernou svatební cestu se vším co k tomu patří a pokud budete s hledáním úspěšní, sedněte si a promyslete, zda by se nenechal zhodnotit i smysluplněji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama