K.H.Borovský v Brixenu 9/9 - Návrat a konec

20. listopadu 2010 v 14:22

V květnu roku 1855 se Havlíček vrátil do Čech. I jeho cesta nazpět byla lemována hlášeními přeopatrných a snaživých úředníků.
"Karl Havlíczek, literát z německého Brodu, sem přibyl ráno o 5 ¼ spěšným vozem. … V 1 hodinu poobědval u "Slunce", a odpoledne podnikl s jedním studentem, jehož jméno nebylo dosud zjištěno, procházku městem..."
Innsbruck 8.5.1855
Student byl později zjištěn, jmenoval se Conrad Unterhuber, seznámil se s Havlíčkem v Brixenu a nejednalo se o jinak ničím podezřelou osobu.

Takovýmto špiclováním si Rakousko přímo koledovalo o svůj zánik. Pro Havlíčka nebyla česká země pod Rakouskem (jako dnes není pod EU), ale v Rakousko-Uhersku, (jako je dnes členem EU). Ony totiž existují dobré důvody, proč spojovat jednotlivé země do většího celku. (Zmíněné desce z roku 1925 na jeho domku se tenkrát informovaní Tyroláci vysmáli, a zcela právem.) Sám Havlíček kritizoval zpátečnictví a zkostnatělost tohoto systému, ale za svého života nikdy nebyl žádným bojovníkem za osamostatnění české země. Právě tak ne za nějakou svobodu svého národa. Vždyť ještě dnes je ta svoboda celé řadě Čechů jenom na obtíž. Jak uvedeno, považoval dokonce Rakousko za ochranný štít proti Rusku a Německu. Byla jenom vina dvourozměrně smýšlejících vládců a státních úředníků, že si z něj a nakonec i většiny Čechů, své nepřátele udělali. Systém fízlů, který v každém vidí potencionálního rozvraceče pořádku, nemůže do nekonečna přežívat, neboť se pro národ nepřítelem skutečně stane.

I v tomhle bodě jsem ve svém životě zažil něco podobného. Když se moje obelhaná generace koncem 60. let postavila na odpor, neměl nikdo z nás za cíl svrhnout socialismus. Chtěli jsme pouze znát pravdu a chtěli jsme cestovat. To už ovšem komunistům stačilo k tomu, označit nás za třídního nepřítele a zaprodance imperialismu, se kterým je potřeba zatočit.
"Ty se ptáš, proč nemůžeš svobodně cestovat bez výjezdního povolení, jako lidi na západě? Pak ses nechal zmátnout kapitalistickou propagandou a jsi protisocialistický element!"
Tak si ona všemocná strana sama udělala nepřítele z vlastního národa, komunisticky věřící rodiče nepřátele ze svých dětí. Tyhle děti jim pak jednoho dne ten jejich prolhaný komunismus omlátily o hlavu.
(Mimochodem, byli jsme "zmatení". Výraz "pomýlený", pokud ještě dnes existuje, zavedl do češtiny až Slovák Husák v roce 1969 a označovali se tím soudruzi, kteří chtěli jít v roce 1968 jinou cestou, než ortodoxně prosovětskou. Ti pak buď rychle převlékli kabát, nebo byli z funkcí odstraněni.)

Do Německého Brodu dorazil Havlíček 13. května 1855, přes Salzburg, Linz, … a Jihlavu. Jeho první otázka patřila ženě Julii. Zhroutil se, když se od příbuzných dozvěděl, že zemřela. Těžko asi v tu chvíli pomyslel na to, že on ji bude nejspíše brzy následovat, neboť sám v těle už nosí tu její nemoc taky. V Brixenu si své zdraví všichni pochvalovali. Vzpomeňme na jeho dopis, že dcera byla za tři týdny jak Turek. Jenže ono to šlo po návratu s tím zdravím stejně rychle zase nazpět. (Možná teď některého čtenáře napadne, že pokud denně dýchá třeba ostravský vzduch, měl by si do toho Tyrolska taky jedou vyjet. Jistě dobrý nápad. Onen ve světě vyhlášený zdravotní efekt tam dělá kombinace horského vzduchu s teplým od Středozemního moře. V září ve výšce 1100 metrů bylo tepleji než v tu dobu u nás na horním Rýnu.)

Za několik dní po příjezdu se Havlíček vydal do Prahy, kde určitě litoval toho, že radši nezůstal v Brixenu. Jeho známí přecházeli na druhou stranu ulice, aby se s ním nemuseli potkat a třeba ještě dát do řeči. Snad částečně rozhněvaní jeho podepsáním ústupku, ale většinou jistě spíše ze zbabělosti. Že Havlíček je sledován fízly bylo každému jasné a nikdo se nechtěl dostat na listinu podezřelých, kteří se s ním stýkají. Havlíček si musel v Praze připadat jak prašivý. Na Poříčí náhodou potkal taky Boženu Němcovou, která se k němu ovšem hned velmi srdečně znala. Havlíček rozpačitě namítl, ať si s ním nedělá na veřejnosti ostudu.
Tak vypadal návrat do Prahy této pozdější české opěvované legendy. Ať už Havlíček zakolísal nebo se nechal zlomit, něco takového si od Čechů určitě nezasloužil. V Pražských ulicích si Havlíček musel vzpomenout na ono Tyrolsko, kde všichni tři živí a zdraví spokojeně vandrovali, bydleli v pěkném domečku a vůbec docela šťastně žili. Možná si vzpomněl i na ony Tyroláky, které v dopisech tak pomlouval. Měl tam například jednoho sedláka, ke kterému chodil pravidelně pít víno, s jinými chodil do hospody na pivo. Nebylo moc lidí, se kterými by se mohl náročně bavit, ale ačkoli ti všichni Tyroláci dobře věděli, že je tam ve vyhnanství, nikdo se mu nevyhýbal a nikdo se nebál sednout si vedle něj v hospodě!
28. května se vrátil Havlíček do Německého Brodu, Prahou do hloubi duše zdrcen.

K tomu přišly za čas finanční starosti. V Brixenu zašel každého 21. za hejtmanem Knollem a ten mu vysázel jeho zlatky na dlaň. V Čechách se marně pokoušel nějak uchytit, nic se mu nedařilo. V zimě se pak náhle zhoršil jeho zdravotní stav. Havlíček mimo jiné taky hodně kouřil. Prakticky přesně za rok po návratu se nechal pořádně lékařsky prohlédnout a diagnóza byla zničující. Havlíček má tuberkulózu v nevyléčitelném stádiu. Podstoupil sice léčení, ale to tenkrát nemohlo nic změnit. Jak už zmíněno, teprve roku 1882 se zjistilo, co vlastně tuberkulóza je, a pak to trvalo ještě dlouhá léta, než se s ní lékaři dokázali vypořádat. Havlíčkův špatný psychický stav rozhodně k překonání nemoci nepřispíval. Zemřel 28. července 1856, Čechy prakticky zapomenutý. Ani peněz po něm moc nezůstalo, takže si jeho pozůstalost za čas rozebrali židovští překupníci. Dcera Zdeňka pak zemřela na rodovou plicní nemoc roku 1872, ve věku 24 let.

(V jednom komentáři jeden čtenář napsal, že Havlíček si pozval kněze, nebo tak nějak podobně. Byl to páter Řezáč, ale přišel v době, kdy Havlíček už nepoznával ani svoji dceru. Do jaké míry tedy na něco takového věřil z toho nemůžeme usuzovat.)

Alespoň na jeho pohřeb se Češi nebáli přijít a byla z něj dokonce protivládní manifestace. Božena Němcová položila na Havlíčkův hrob trnovou korunu, čímž ho symbolicky prohlásila mučedníkem. Část tohoto věnce jsem objevil v jejím muzeu v Ratibořicích, dochoval se tedy dodnes. Jak to s tím mučedníkem myslela, je ovšem velká otázka. Byla příliš inteligentní, než aby jednala jako tupá masa, která s ním za jeho života nechtěla mít nic společného a po smrti z něj udělala prolhanou vlasteneckou modlu. Patrně ho viděla podobně, jako T.G.Masaryk, který se vyjádřil (1896) v tom smyslu, že Havlíček nebyl obětí rakouské vlády, ale obětí českého národa.

Byl by Havlíček, Julie a Zdenka v Tyrolsku přežili? Docela určitě mnohem déle než v Čechách, ale více nemůžeme s jistotou říci.

V každém případě viděl Havlíček Tyrolsko jinak, než dnešní turista, který tam přijede pouze na dovolenou. Právě takovéto dva týdny chci každému vřele doporučit, zvláště pokud někdo zatoužil Havlíčkův domeček taky navštívit.

Pokud chcete určitě vyhrát diskusi na SEZNAMu, napište tam větu:
"Co je mi platná svoboda cestování, když na to nemám peníze."
Body se jen posypou. Přesto potkávám Čechy v Alpách a potkal jsem jich pár i v Himalájích. Existují ještě jiní Češi, než seznamoví oplakávači zlatých dob za socialismu. Jiní Češi než ti, kteří nepotřebují svobodu a nepotřebují jiné články než o tom, jak je dnes všechno špatné. Takových Čechů je určitě většina, jinak už by si ten český národ byl svoji svobodu zase dávno prohrál.
Jak do Jižního Tyrolska? V některém hotelu dáte třeba 200 EURO za noc, ale to není nutné. Já před pár lety bydlel na statku vysoko v horách, v cimřičce se záchodem a teplou sprchou, za 11 EUR na den i s výbornou snídaní. Většina potravin jejich domácí produkty, ti lidé jsou strašně pracovití. (Myslím dokonce dohromady pro 2 osoby. Mimochodem, za mlada jsme zde při výstupech přespávali i pod širákem, nestálo to vůbec nic. Tenkrát si nikdo z nás nedokázal představit, že jednou budou v Čechách žít chudáci, kteří svobodu nepotřebují, neboť...)
Na tom statku vůbec nikdo neznal slovo anglicky, trochu němčiny by to tedy chtělo umět. Z Čech lze tento kraj dosáhnout za jeden den autem, nejlépe přes Brenner. Já jel tentokrát z nostalgie přes Vinschgau. Bydlení na privátu nebo v penzionu si najdete předem v internetu, a průměrně vydělávající člověk si takovou dovolenou může určitě snadno finančně dovolit.

Už to nebude ani tak dlouho trvat, a Čech bude platit ve Vídni nebo v Brixenu tou samou měnou, jako v Praze. Zase jako tomu bylo za Rakouska.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 20. listopadu 2010 v 20:01 | Reagovat

Co k celé historii dodat?

Snad jen tolik. Od Havlíčkových dob dodnes měl český národ jen 20 let první republiky a 20 let postkomunistické demokracie, kdy nebyl život sledován špicly. Bohužel ztráta elit za německé okupace byla rozhodující a má následky dodnes.

2 Glosbloger Glosbloger | 21. listopadu 2010 v 8:44 | Reagovat

Jen doufám, že to bude trvat co nejdéle.

3 pich pich | 21. listopadu 2010 v 11:42 | Reagovat

já jsem jen "jelito", přesto bych nedal ani prst na špalek, že by ti "bretšnajdři" nebyli...

Proto je lepší plout vždy po proudu, jen tak lehce plácat tlamičkou, ploutvíčkami a pochvalovat si jak je tady krásně ...

Za x let se bude zase nějaký ústav pro zkoumání něčích zločinů, přehrabovat ve virtuálních složkách a ti budoucí se zase budou divit, kdo to byl, kdo mě ...

4 pich pich | 21. listopadu 2010 v 14:44 | Reagovat

chtěl bych jen trochu zpátky a k "míse". Byl jsem před mnohy léty v Rakousku, které považuji za jednu nejhezčí zemí. Mám rád hory, hlavně v zimě.

Za starého režimu jsem se mohl realizovat jen na naších horách a hojně jsem využíval možnosti zimní rekreace ROH, kdy se tento, dnes opravdu náročný koníček, dal provozovat opravdu levně.

Doprava zvláštními vlaky za 50%, přistavené autobusy od vlaků do středisek a případný vývoz zavazadel na chatu, zdarma. Ceny týdenních pobytů se s postupem času zvyšovaly ale začínalo se od 70,- kčs až ke konečným 550,- kčs, které jsem platil v r. 1988 v Harrachově.

V tom samozřejmě plná penze, svačiny k tomu. Limošky a pivo byly za pakatel. O tom, že vleky, byť pomalé a většina jen systém "kotva", byly rovněž za pár kaček, je zbytečné dodávat.

Ale teď dotaz na autora. Při jízdě "esterajchem" jsem z "kitzbilu" projížděl Brixenem in Thale a nevím zda je to ten "havlíčkův". A tak jsem si říkal, co bych za to dal, narodit se tady ...

5 babka babka | 21. listopadu 2010 v 20:46 | Reagovat

Snažím se dívat na věci barevně, ale ne přes růžové brýle. Vždy vnesete do článků kus politiky, mnohdy s otazníky. Vzpomněl jste rok 68, mám jej v živé paměti, tak jako  rok 89. Bylo hodně sklamání.  Sklamání po roce 68 jste nastínil, Po  roce  89 nikoliv. Spousta těch, co cinkala  klíčky, chtěla svrhnout  komunismus, ale o kapitalismu se  "nemluvilo". Paradox je , že i V. Havel byl president ČSSR.

Říká se, že vše se vším souvisí. Svoboda je sprofanované slovo. Co si pod slovem, kdo představí je různé. Jen naokraj například svoboda pozitivní, sdílená, třeba také negativní -někdo může i svobodně krást...

Na závěr jen dodám, že jsem nikdy nenosila ani ten červený šátek, ale s vývojem v ČR jsem silně znechucena...

Myslím, že by  mne mohli klidně do toho vyhnanství poslat, ne jenom do Tyrol. Jsou i jiná oblíbená místa...-:))))))))

6 autor článku autor článku | 21. listopadu 2010 v 21:58 | Reagovat

[5] babka

Jestli měl Antonín Zápotocký v jedné větě pravdu, pak v této, namířené k mladým:

"Vy to budete mít těžší. My museli rozbít starou společnost, vy musíte postavit novou. Ničit je vždycky snažší, než stavět."

Pokud dnes chápu ony řvouny na internetu, tak stačí postřílet vládu, přerušit styk s USA, stáhnout mise z Afganistanu a ono to potom... Potom co? Buď se zavede plánované hospodářství a začne zase jako v roce 1948 (nikoli 1989, jak si pár infantilních typů představuje!) nebo ten kapitalismus půjde dále a určitě ne lépe, než teď.

Karel Kryl prohlásil, že ČR si po převratu nechala ujít obrovský potenciál české emigrace. Skutečně o nás nikdo nestál, možná z dobrého důvodu. Kdyby se emigrace totiž byla vrátila, bylo by asi došlo  ke kolizi dvou zcela rozlišných národů. Kryl byl sám příkladem emigranta, kterému Češi otevřeli náruč a přesto se rychle zase vrátil do Německa. Já přijel do Čech 1990 a vyděšeně se díval na bývalé známé. Mávali nade mnou rukou jako nad blbečkem. "Ty si to všechno představuješ, nic nevíš!" Pokrčil jsem rameny a jezdil tam od té doby tak na svíčkovou a pivo, o politice a hospodářství se už s nikým radši nebavil. Můj odhad (nikoli proroctví) v tom roce zněl: "Takhle budete muset znovu projít průmyslovou revolucí, se vší sociální bídou a nespravedlností."

Tak nějak se to taky událo a dodnes tomu není zrovna jinak.

V roce 1945 nestály v celém Německu na většině území dvě cihly na sobě. Jak Němci dokázali hospodářský zázrak? Levná teorie říká, že si z nich Američani udělali výkladní skříň. A kdo si ji udělal z Ameriky, Kanady, kdo ze Švýcarska, Švédska, Norska, ...? Ono je potřeba se s tím kapitalismem naučit zacházet, žádná jiná cesta do budoucnosti nevede.

Ono to zklamání po roce 1898 nepřišlo samo, ten český národ s tím má trochu co dělat. Mimo jiné jsem tady napsal, že zásluhou roku 1968 nedostal nikdo po převratu do ruky tak špatné karty, jako právě Češi. Jistě bych to mohl více rozvést a napsat o tom celý článek, ale co za to tady sklidím? Nenávistivé útoky a nadávky. Radši začnu v příštím blogu nějaké pohádkové vyprávění.

7 autor článku autor článku | 22. listopadu 2010 v 8:13 | Reagovat

Jak mi kdosi napsal, ten rok měl být pochopitelně 1989.

8 pich pich | 22. listopadu 2010 v 12:26 | Reagovat

autore, v tom předposledním odstavci jste už moc okatý. Spoléháte pouze na to, že to co tvrdíte vám nebude nikdo vyvracet. A to "naučené zacházení s kapitalismem" je opravdu královská rada a "levná teorie". Doufám, že v tom nevidíte nenávist. Každý je nějaký a jeho životní prožitky a z toho vyplývající závěry jsou opravdu ryze individuální. A ty případné osobnostní znaky, jako nenávist či lhostejnost je univerzální jak pro "demokraty" tak pro ty ostatní.

Také s tím Karlem Krylem jste jednostranný. Nepatří svým dílem jen vám. Časem poznal i druhou stranu mince a dovedl o tom dosti hlasitě zazpívat.

A teď prosím, bez nějakých skrytých úmyslů, odpovězte mi prosím jak je to s tím Brixenem, viz (4) ...

9 Honza QV Honza QV | 22. listopadu 2010 v 16:04 | Reagovat

[8] pich:

Brixen im Thale je lyzarske stredisko, ktere se nachazi v "Divokem cisari" (pohori Wilder Kaiser) nedaleko Kitzbuehelu v Severnim Tyrolsku.

Ovsem nejedna se o misto, kde byl Havlicek ve vyhnanstvi. Ten "Brixen" se jmenuje italsky Bressanone a  nachazi se hruba 45 kilometru jizne od Brennerskeho prusmyku (a asi 40 kilometro severne od mestecka Bozen (Bolzano)) na rece Eisack. Do roku 1919 se tento "Havlickuv" Brixen jmenoval Brixen am Eisack.

10 Honza QV Honza QV | 22. listopadu 2010 v 16:45 | Reagovat

[8] pich:

Pripada mi, jakoby se pan autor "zadrhnul" a po 68 roce zustal v roce 1989 jako na poslednim stupni vyvoje a ceste k demokracii.

Karek Kryl jako jeden z mala pochopil ( a to hodne rychle), ze to byla 1989 "Commedia dell'arte" pripravovana delsi dobu.

11 pich pich | 22. listopadu 2010 v 18:04 | Reagovat

(9) zdravím a dík. Jo ty rakousko-italské problémy s tou Adiži.

Hledal jsem v "pramenech" a všude se uvádí jen Brixen. A v dnešním Rakousku je fakt jen jeden.

A ještě jsem rovněž hledal nějaký zásadní postoj Havlíčka ke "komunismu". Bohužel jsem kromě pramenů pana Řehoře, nic nenašel. Asi se o tomto neblahém systému, z lůna tvrdého kapitalismu zrozeného, někde zmínil ale že by to bylo pro tohoto zapáleného národovce tak důležité, pochybuji. Vždyť byť relatívně dobře zaopatřen, si musel všimnout te všudepřítomné bídy, která jistě nevyrostla z nějakého komunismu ...

12 Láda Láda | E-mail | 23. listopadu 2010 v 18:09 | Reagovat

Já nevěřícně hledím na to, kolik lidí nadává na kapitalizmus! Jen žádný neřekne, co by tedy chtěl jiného: Plánované hospodářství?Jednu politickou stranu? Cenzuru? Nebo co? Možná bychtěli, aby lidi nekradli a nelhali (to bych chtěl taky), ale to nelze dosáhnout řekněme změnou prezidenta nebo ústavy.

13 Honza QV Honza QV | 23. listopadu 2010 v 20:47 | Reagovat

[12] Láda:

Kdyby se jednalo o zapadoevropsky kapitalismus, nejlepe 80.-90.let (pred rozsirovanim EU), proc ne?

Ovsem u nas se "vypestovala" typicky ceska specialita/zvlastnost, jakysi "komunisticky" kapitalismus, kde zakony bud vubec neexistuji a nereguluji, nebo jejich vytvareni "tezce pokulhava"...

14 MIRA MIRA | 23. listopadu 2010 v 21:30 | Reagovat

[12] Láda

Češi budou nadávat vždycky na všechno. Ubrečenej národ. Viděl jsem ve světě chudé země a usměvavé chudé lidi. Tady brečí i milionáři.

15 autor článku autor článku | 24. listopadu 2010 v 8:27 | Reagovat

[12] [13] [14]

Národ, který si udělá kapitalismus takový, že se v něm nedá žít, ten si musí nezbytně udělat každý jiný systém právě takový.

16 Honza QV Honza QV | 24. listopadu 2010 v 8:52 | Reagovat

[15] autor článku:

Neni to jenom ceska zalezitost, ale tyka se to vsech (nejen evropskych?) statu.

Do politilky se dostavaji "zahadnymi" cestami lide, kteri nemaji zadne zkusenosti, zadne znalosti a praxi, neumi jednat s lidmi a predevsim nehaji zajmy lidu sveho statu, jak by to v demokracii melo byt a v ustavach je zakotveno.

Jedna se o pouhe loutky, ktere haji zajmy tech, kteri jim do tech vysokych politickych a rozhodujicich funkci pomohli - a jako vedlejsi efekt (za tuto cinnost) - si mohou sami pro sebe "nahrabat" a naplnit kapsy ze statnich penez a evropskych dotaci urcenych statu.

"Svobodne" volby nezmeni nic, nebot lide nemaji zadnou sanci vysoka a rozhodujici mista v poltice urcovat. Ta se urci stranou/stranami, ktere po volbach ziskaji nadpolovicni "vetsinu" (koalice). Cesta pro takove lobisty (viz nahore popsane) je tim vzdy jako vydlazdena...

Jednou moznou cestou by bylo zmenit volebni zakon a ustavu (tykajici se voleb, volenych zastupitelu, jejich mozne hodnoceni, potrestani v pripade prestupku a trestnych cinu atd..). Ale to si sami proti sobe politici nikdy neudelaji...

A navic by to take vyzadovalo spravedlivou justici a zakony a ne jenom jeden jediny platny zakon: "Money rules" ("Geld regiert die Welt").

17 pich pich | 24. listopadu 2010 v 11:36 | Reagovat

(14) které země to jako mají být, bych se i já dovolil zeptat ...

18 Zdenka-matka Zdenka-matka | 24. listopadu 2010 v 11:56 | Reagovat

[14] MIRA, 23.11.2010 21:30

Já fakt nebulím, vždy´t je tu v republice sranda.

Ale viděla jsem ve světě lidi, kteří slzy již neměli, kdysi dávno při návštěvě Ukrajiny. Matky, ženy,... v černém obleku, který nosily za své syny zmařené v Afghánistánu.

A přec, když viděli návštěvu ze "západu", byly by se rozdaly.

A jestli brečí milionáři? Ano, brečí a staví si sídla s neprůstřelnými skly,... trpí strachem ...

No prostě je tu sranda.

A srandy kopec nikdy a nikdo nezmůže.

Vtipy ještě mezi lidmi kolují....

19 Zdenka-matka Zdenka-matka | 24. listopadu 2010 v 12:00 | Reagovat

Jo a když jsem se tam děvčice, u které jsme byli na návštěvě ptala,

- jak to, že topí dřevem a ne uhlím, které dá více tepla, odpověděla, že jí v kamnech uhlí nehoří.

- jak to, že máte sklo v oknech třeba ze tří dílů, jen rozřezané, bez tmelu, s fuky,... a v rajonnom komitětě mají kouřová skla, odpověděla mi, oni nám vše dávají, tak my musíme vše dát jim...

Nu, bylo to před mnoha lety, .... a bylo té srandy více....

20 MIRA MIRA | 25. listopadu 2010 v 14:16 | Reagovat

[17] pich,

Itálie - Sardinie, Kalábrie, Sicílie, Kampánie.  

Francie - Provence, Korsika

Slovensko - možná sem nepatří, ale dnes už je "cizí", bohužel.

Tunis

Egypt

Jordánsko

I na té Ukrajině jsem potkal chudé lidi, kteří nebrečeli, ale rozdali by se.

Dovoluji si připomenout, že se bavíme o tom, že tady brečí i milionáři. A ve zmíněných (i jiných) zemích je současný Čech se svým plačtivým přístupem směšný a vypadá jako rozmazlený fracek..

21 MIRA MIRA | 25. listopadu 2010 v 20:31 | Reagovat

Potkal jsem chudé lidi i v bohatých zemích - Dánsko, Holandsko, Skotsko - bylo to stejné. A potkal jsem i bohaté lidi v bohatých zemích - Švýcarsko, Německo -často nimi nebyla řeč, zejména ve Švýcarsku, tam by si  "pozorovatel" mohl o nadřazenosti udělat disertační práci.

22 Honza QV Honza QV | 26. listopadu 2010 v 8:07 | Reagovat

MIRA:

Lide, kteri nic jineho nez chudobu neznaji a kolem sebe nevidi (treba nemaji ani tu blbou televizi), tak nemaji duvod byt nestastni...

Nekteri lide ale tuto moznost maji (a Cechu se to tyka) - myslim poznat i jine zeme a srovnavat zivot, zivotni uroven, statni rizeni, politiku atd.

A je uplne normalni pri tom srovnani poukazovat na nedostatky a vady. Ve Svycarsku, kde podle mne existuje malo lidi pod zivotnim minimem (nemyslim pristehovalcu), neni duvod si stezovat.. Ovsem u nas se staly rozdily mezi bohatymi a chudymi drasticke. Ti bohati se pritom ne vzdy k bohatstvi dostali poctivymi cestami...

Talze pokud vidite/slysite milionare, jak si stezuje, tak se mu vysmejte a poslete ho nekam, ale pokud vidite/slysite stezovat si ne zrovna majetneho cloveka u nas, tak to neni vzdy bezduvodne...

A i tak si vetsina tech ne zrovna majetnych stezuje na to, ze moc nemaji, ale na nespravedlnost, kterou kolem sebe vidi...

23 autor článku autor článku | 26. listopadu 2010 v 9:50 | Reagovat

MIRA, Honza QV

Přečtěte si třeba tohle a potom ty komentáře:

http://www.novinky.cz/diskuse?id=218634&articleId=/domaci/217897-lekari-biji-na-poplach-cukrovku-uz-ma-skoro-kazdy-desaty-cech.html&sectionId=8

Češi brečí a nadávají, brečí a nadávají a vzájemně si za to dávají body. To všechno vláda, to kapitalisti. Je potřeba vzít klacky a bít je. (Právě tihle revolucionáři si u každé negativní zprávy přihřívají polívčičku.) Že bych neměl pít denně více piv a měl dělat trochu sportu, nikoho z těch obětí nelidského systému patrně nikdy nenapadlo.

Já tam jednou připsal, že mně se v tom kapitalismu tak špatně nežije. Nato jsem se dozvěděl, že jsem zloděj, který si nakradl a snesla se lavina souhlasů. Takoví chudáci budou brečet v každém režimu.

Se Slávkou děláme 3x týdně po hodině fitness, duševní rozvoj nezanedbáváme, konečně mám i dost náročnou práci a k tomu večer hrajeme a zpíváme, což je důležitý doplněk života, aby člověk byl zdravý a spokojený. Jinak řečeno, místo nadávat na vládu a systém něco děláme sami. S penězi hospodaříme tak, že nám nikde nechybí, takže nejsme ani bohatí ani chudí.

Slávka vyučuje hraní na piáno, mimo jiné i v bohatých rodinách, co mají paláce kolem BB. Ti lidé si strašně stěžují na zdraví. Je tedy vždy vítána, když tam přijde, tělo jako proutek, zdravá jako řípa a dobře naladěná a tu dobrou náladu přinese sebou. Ony ty peníze skutečně nejsou všechno.

Jinak musím napsal, že žít tady mezi Němci, na které čtu v čs. internetu jenom nadávky, je podstatně příjemnější, než mezi takovými Čechy, kteří jenom brečí, nadávají a nenávidí každého spokojeného člověka.

24 Honza QV Honza QV | 26. listopadu 2010 v 10:08 | Reagovat

[23] autor článku:

Sice jste to napsal hezky, ale kdyby byli vsichni takovi jako vy (spokojeni, nestarat se o politiku, spolecenske deni, ale jenom o sebe, o sve pohodli, zdravi a klid), tak nevim, kde bychom dnes uz (ne)byli.

Vam nikdo nehrozi, ze pokud se dozijete penze, je mozne, ze stejne zadnou mit nebudete, nebot na ni nebudou penize, vam je jedno, ze se nesmyslne miliardy EUR pouziji na utopicky projekt nadrazi Stuttgart21, vam je jedno, ze se k vam vozi radioaktivni odpad z jadernych reaktoru z Francie, ze bylo povoleno prodlouzeni provozu jadernych elektraren v Nemecku presto, ze mnohe jsou uz zastarale a v povazlivem stavu, ze napric neustalym vnucenym setrenim a srazkam na strane obyvatelstva plati Nemecko nejvyssi castky do EU, prestoze je znamo, ze je s nimi hospodareno velice neekonomicky (zvlaste ve zkorumpovanych vychodnich statech) atd. atd..

Ale spete dal a uzivejte si sveho zdravi, pohody a chodte do Fitness centra, nic ve zlem...

25 autor článku autor článku | 26. listopadu 2010 v 13:00 | Reagovat

[24] Honza

"...Sice jste to napsal hezky, ale kdyby byli vsichni takovi jako vy (spokojeni, nestarat se o politiku,..."

Jak víte, že se nestarám o politiku?

"...Ale spete dal..."

Typicky český útok, typicky česká nenávist k člověku, který si dovolí žít spokojeně. Jak víte, že spím? Kde jste sebral, že se nestarám o politické dění? Jak víte, že se třeba neangažuji v politické straně? Protože chodím do fitnessu? Jak víte, že jsem pro své okolí neudělal mnohem více, než třeba vy?

Co těch asi dvěstě článků, které jsem už na různých adresách uvedl? Co třeba nyní těch 9 dílů Havlíčka. Napsal je skutečně člověk, který spí a o nic se nestará?

26 Honza QV Honza QV | 26. listopadu 2010 v 13:40 | Reagovat

[25] autor článku:

Guten Morgen :)

Jsem rad, ze jste se probudil.

Kdyz se starate o politiku, tak proc kritizujete ty, kteri nesvary politiky kritizuji ? Mel byste byt rad, ze nekdo slusnou cestou na nedostatky a nesvary spojene s politikou poukazuje!

Sice to neni zadna medicina, ale je to jedina medicina, bez ktere jsou vsechny ostatni bezmocne - dokud se neco nezverejni a nemluvi se o tom, necha se to v tajnosti, tak se proti tomu nikdy nic nezacne delat.

Cim vice lidi tyto nesvary zna a je s nimi nespokojeno, tim drive se jimi musi politika zabyvat!

Ty myslenky nejsou jen moje, ale pujcil jsem si je od Josepha Pulitzera...

Schoenen Tach noch

27 Honza QV Honza QV | 26. listopadu 2010 v 13:41 | Reagovat

26:

Tach  melo byt Tag, uz mluvim/pisu jak Otto Waalkes :)

28 jan+rich jan+rich | E-mail | 27. listopadu 2010 v 1:08 | Reagovat

Jsem spolu s Havlíčkem přesvědčen,že zánik Rakouska-Uherska byl největším zločinem,který Evropa vůči následnickým zemím provedla.Umím si představit,jak by se nám a ostatním zemím dnes vedlo.

Jsem smuten z jeho konce života.Ale povzbuzen z toho,jak ho český lid uctil a pochoval.

Kloním se a zpytuji-Masaryku a Beneši,neměli jste v duši pochybnosti?Já ano.Rich.

29 Honza QV Honza QV | 28. listopadu 2010 v 11:12 | Reagovat

[28] jan+rich:

Zanik R-U nebyl nahodny, ale "umyslny". Jistym zemim byl trnem v oku - stejne tak, jako v dnesni dobe uspechy Nemecka.

Historie se opakuje - zavist  zustava a dokonce i ty zeme, ktere "zavidi", jsou stejne (Francie, UK, USA).

Cely "slavny" EU projekt slouzi k oslabeni vybudovaneho blahobytu obyvatel zapadnich evropskych statu - predevsim Nemecka. Nejdrive se dostat k jejich bohatstvi/vlastnictvi a pak nechat cely "slavny" projekt EU zkrachovat...

Zbyva jen doufat, ze to nebude stejnou cestou, jako 1914, i kdyz tomu vyvoj bohuzel moc neodporuje (nekontrolovane pristehovalectvi do Evropy a neustale stupnovane "vykoristovani" jejich obyvatel vede stale vice ke spolecenskym nepokojum a svarum...

30 Hosamen Hosamen | E-mail | 2. prosince 2010 v 17:57 | Reagovat

Jedna věc je jasná, USA chtěly Rakousko ale potřebovaly vojska v Rusku.

Masaryk naopak byl ochotný použít legie v Rusku za předpokladu vzniku samostatného státu, tedy likvidace Rakouska v původních hranicích.

31 FX FX | Web | 30. listopadu 2017 v 20:51 | Reagovat

Gigantická oblast pro lyžování na území Rakouska byla několikrát prohlášena i jako jedna z nejvhodnějších lyžařských oblastí v Rakousku. Chválena je především kvůli množství a dobrou přípravu lyžařských tras, kvalitu přepravních zařízení, bohatou nabídku pro rodiny s dětmi, začátečníky, pokročilé lyžaře, lyžaře ve volném terénu, snowboardisty a běžkaře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama