K.H.Borovský v Brixenu 1/?

24. října 2010 v 14:57

"...víte, tam v těch horách je tvrdé klima, ráno se dělají studené mlhy a tak pobyt ve vyhnanství v Brixenu Havlíčkovi podlomil zdraví. Nedlouho po návratu do Čech pak zemřel na tuberkulózu."
Brixen
(Shodou okolností začínám opět vyprávění mlhou, jako u Nibelungů, ač se tentokrát jedná o legendu zcela jinou.)

Takto dokončila svůj výklad nám dětem paní učitelka dějepisu. To mohlo být kolem roku 1960. Jinak svůj obor ovládala a nebyla ani hlásnou troubou režimu, jako v tu dobu mnozí jiní. Pouze se domnívala, že se to tak skutečně událo. Pochopitelně nikdy v Brixenu sama nebyla a celé Alpy viděla jenom na obrázku. V tu dobu pro Čechy věc zcela normální. Jinak by patrně byla věděla, že Brixen je lázeňské město na jižní straně Alp, které má nejkrásnější a nejzdravější klima snad v celé Evropě. Ironií osudu vzniklo někdy v této době v nedalekém městě Meranu slavné plicní sanatorium, které funguje dodnes. Někdo z mojí generace si možná vzpomene na další výplod, uvedený tenkrát v našich učebnicích:
"... rakouská vláda se obávala jeho kontaktu s místním obyvatelstvem a tak ho vypověděla do malého domku za městem..."

Dnes vím, že kdyby tenkrát byl přišel k tabuli znovuzrozený Havlíček osobně, byl zkoušen ze svého životopisu a začal vyprávět o tom, co tam skutečně zažil, byl by okamžitě vyletěl s pětkou. K tomu nejspíš ještě dostal poznámku do žákovské knížky, že si dělá srandu z národního hrdiny a mučedníka. K mému údivu mi před nějakou dobou řekla jedna mladá žena v Praze, že i ona se to právě tak ve škole učila, ta ovšem někdy v roce 2000. Proto bych tady chtěl na tohle téma něco povědět a ukázat pár fotografií. Byl jsem v Brixenu za posledních 40 let vícekrát, naposledy v září tohoto roku. Mimochodem, v tu dobu jsme tam v Tyrolsku bydleli na statku ve výši 1100 metrů a měli mnohem teplejší dny, než doma, na jihu Německa v Rýnském příkopu. Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp a je otevřené ke Středozemnímu moři. Když jsme za mlada chtěli lézt někde kolem Berchtesgadenu a přišlo špatné počasí, přejeli jsme přes Brenner na jih a většinou tam našli zářící sluníčko. Dovolenou v tomto nádherném kraji můžu každému vřele doporučit.

Jehly, špičky, sochory a kůly
ztesal, zkoval, zostřil kvůli
vojně s hloupostí místo šavel
Borovský Havel

Poprvé mě napadlo, že tady není něco v pořádku, když jsem se do Brixenu dostal ještě v mladém věku. Byl jsem okouzlen tím krajem a právě tak příjemným prostředím.
Brixen obchodní centrum (Velké podloubí)

Napsal jsem do Čech, že jižní Tyrolsko má snad nejlepší klima v celé Evropě. Co je to za nesmysl, že Havlíčkovi podlomilo zdraví? Okamžitě mě napadla jedna "vlastenka" staré generace. Taková ta česká "vlastenka", která nedělala nic, když v roce 38 přišel Hitler, nedělala nic, když v roce 48 přišel Stalin, nedělala nic, když v roce 68 přišel Brežněv, ale zato si často zpívá "proč bychóm se netěěěšíli...", četla mnohokrát Babičku i všechno od Jiráska, vzorně nadává na Němce a ví, že my Češi jsme 300 let trpěli. Jestli hranice její země jsou v přítomnosti otevřené nebo omotané ostnatým drátem, jestli jsou noviny nezávislé, nebo cenzurované totalitní diktaturou, to není její problém, ale běda, když se takovému člověku dotknete jednou definované a národem přijaté legendy.
"Havlíček tam byl ve vyhnanství. Bydlel ve studené místnosti, nedostal pořádně najíst..." (Mimochodem, jako by popisovala moje 2 roky na vojně v československé socialistické armádě.)
To mě zajímalo, žádal jsem podklady k těmto údajům. "Vlastenka" popřela, že by si to vymyslela, odkud to má ale říci nedokázala. Tím by zbývalo už jen vnuknutí bóží, na které nevěřím.

Začal jsem tedy sám hledat nějaké údaje. Konečně je historická skutečnost, že Havlíček umřel 2 roky po návratu na tuberkulózu. Právě tak je ovšem skutečnost, že ta se nedostává z mlhy, ale přenosem bakterií, tedy nákazou. (To se ovšem v jeho době ještě nevědělo.) Když jsem v mládí přišel na západ, musel jsem stále znovu zjišťovat, že všechno, co jsem o svobodném světě od komunistů slyšel, byla lež. Tady ale nutno říci, že lež o Havlíčkovi není komunistická. (Ačkoli i jim se patrně dobře hodila.) Vznikla z politických důvodů hned po jeho smrti. Už T.G.Masaryk napsal, že Havlíček nebyl obětí Rakouska, ale Čechů. Český národ to nevzal na vědomí. (Co se nehodí do krámu, nesmí být pravda! To ovšem není vlastnost pouze česká.)
Brixen, Bílá věž

Havlíček bydlel v hotelu Elefant, což byl tenkrát jako dnes nejluxusnější hotel v celém Brixenu. Proč by v něm trpěl zimou a hladem? Dále jsem zjistil, že ten domek za městem, kam ho údajně vypověděli, je pár kroků od hotelu, čímž by to nedávalo žádný smysl.
Hotel Elefant

Další práci mi převzal literární historik Jiří Morava, který v tu dobu (70. léta) prostudoval, co se dalo, i skoro neznámé podklady v Bolzanu, a vydal o Havlíčkovi knihu. Vyšla v Curychu roku 1981. V Čechách v tu dobu vyjít nesměla. Morava byl emigrant, navíc se v ní netajil skutečností, že Havlíček měl v době Bachova absolutismu, zvanou ironií osudu taky "normalizace", lepší podmínky k práci, než by takový člověk měl dnes, v normalizaci Husákově. K tomu bych já dodal, že Havlíček měl jedno obrovské štěstí, a sice že nežil přesně o sto let později. Do Brixenu dorazil 22. prosince roku 1851. Přičtěte si k tomu 100 a přejede vám mráz po zádech. V tu dobu soudruh Gottwald pronesl:
"Republiku si rozvracet nedáme."
Žít Havlíček o sto let později, válely by se teď jeho kosti v hromadném hrobu v Jáchymově.

Pro ty, kteří dílo Jiřího Moravy znají, nepřináším nic moc nového, jenom shrnutí historických faktů, fotky z letošního roku a pak různá zamyšlení. Pro ostatní možná trochu překvapivé povídání o tom, co a jak skutečně bylo.

Pokračování...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 P.M. P.M. | Web | 24. října 2010 v 16:12 | Reagovat

K.H.B. se nakazil tuberkulozou už v Brixenu, a to od své ženy, která za ním přijela do vyhnanství na návštěvu již nemocná, alpské klima s tím nemělo nic společného. Vrátila se do Čech dříve než byl propuštěn a zemřela krátce před Havlíčkovým návratem domů. Ten se o tom dozvěděl, až když se vrátil, přátelé a rodina mu smrt jeho ženy zatajili. Svoji ženu přežil cca o rok. Jinak odkazuji na článek o K.H.B. od Slavomíra Ravika na: http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2007120061

2 autor článku autor článku | 24. října 2010 v 17:01 | Reagovat

[1] P.M

Na konci článku mám odkaz na Jiřího Moravu, ze kterého vycházejí pozdější autoři, tedy i já. Kdo tento článek dočetl do konce, to jistě potvrdí.

3 Dana Dana | 24. října 2010 v 19:45 | Reagovat

Velmi zajímavý blog, v Brixenu jsem nikdy nebyla, snad někdy... Havlíček byla moje maturitní otázka v ČSSR  za 2, podkladů moc nebylo, jen co nám řekli ve škole.

4 Láda Láda | E-mail | 24. října 2010 v 20:29 | Reagovat

Někde jsem četl, že Havlíček měl v Brixenu druhý nejvyšší plat, jen starosta bral více. Havlíček se však musel hlásit každý den na policii, tím byl omezen jeho akční radius.

Za Rak.-Uherska měli zásadu: Čechy posílat do vyhnantsví na jih říše, Italy (ti rebelovali více) posílat na sever, tedy do Čech. Mnoho Italů bylo vězněno na Špilberku. Myslím, že na tom byli Italové hůře.

5 autor článku autor článku | 24. října 2010 v 20:44 | Reagovat

[4] Láda

Havlíčka vezli kolem Kufsteinu, kde byl skutečný žalář. Když ho měl za zády, tak si pořádně oddechl.

Hlásit se každý den, to jsem nikde nečetl. Spíše na něj chodila stále nějaká další udání z Čech a on byl kvuli tomu předvoláván. Povětšinou měl v Brixenu klid, o který ovšem nestál. Tvořit tam ale mohl a to taky dělal. O tom napíšu v příštích dílech.

6 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 24. října 2010 v 22:49 | Reagovat

Karel Havlíček, prošel z části seminární přípravou, aby hned ochutnal  katolickou disciplinu a to byl první impulz k samostatnému rozvažování. Je třeba vnímat v jaké době se pokoušel o seberealizaci v novinařině. Dá se říci, že byl první moderní novinář. Zabrousil do politiky, byl poslancem  na říšském sněmu v Kroměříži, kde konečně měli "osvícenci" naději na vstup do politiky. Mnoho hlav, mnoho rozumů, bylo nakonec rázně ukončeno mocenským rozpuštěním sněmu. Slíbená konstituce ( Ústava ) byla vládou a Jeho Veličenstvem  bez  vlivu zvolených poslanců  nařízením uvedena do užívání. Zklamání  nadějí ( jako vždy ), mělo za následek  různě pojatou opozici. České národní zájmy ( především korunovačním aktem potvrzena česká staátnost ) byly hozeny do šuplete ad acta. Havlíček s jistým rozhledem ( také i z výsledků frankfurtského sněmu ) se s tímto stavem nesmířil  a v rámci oktrojované Ústavy  o věcech psal do novin. Přes všechny cenzurní zásahy, bylo Havlíčkovo  pero tak břitké i šikovné, že vláda nakonec všechny tiskoviny s jeho redakcí zastavila a jeho bez soudu deportovala mimo české území.

Jisté vykořenění a zjevná nespravedlnost nemohly být saturovány ani platem ani volnějším režimem pobytu.

Velkou ranou byla smrt ženy, o niž se dověděl ex post.

Vykořenění, ztráta perspektiv, nemoc, peněžní tíseň a nemožnost pohybu z Něm. brodu, vykonaly své. Po smrti byl chápán jako oběť  rakouského eráru, který svémocně a bez právních důvodů zasáhl do osobní svobody člověka, který nechtěl nic špatného, než v moderním pojetí to, co zde bylo od pradávna. To byla náplň Havlíčkova vlastenectví.

Bohužel měl na tom i sám vinu. Nedal na dobré rady F. Palackého, že i vědeckou prací ve skrytu pracovny lze pro národ vykonat mnoho, dokonce více než novinařinou pro nevzdělané a nábožensky bigotní obyvatele.

Co z Havlíčka  udělali následovníci? Inu to co vždycky, vytvořili polopatickou pověst o mučedníkovi za "českou věc", při tom o české věci věděli jen ta dvě slova.

7 Láda Láda | E-mail | 26. října 2010 v 22:29 | Reagovat

Snad by bylo ještě vhodné dodat, že Havlíček na smrtelné posteli přijmul svátost nemocných, či jak se tehdy říkalo, nechal se zaopatřit. Pozval si k tomu jezuitu, jehož jméno jsem již zapomněl.

8 autor článku autor článku | 3. února 2014 v 21:10 | Reagovat

[7]:Láda
S velkým opožděním upřesnění:
Kněz byl k Havlíčkovi pozván, když tento už nebyl při smyslech. On si ho nepozval a považuji za pravděpodobné, že by to byl sám nikdy neudělal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama