K.H.Borovský v Brixenu 4/? - Fronta na banány

30. října 2010 v 21:00


V tomto domě žil v letech 1852-1855 v zajetí rakouské vlády český novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský, neohrožený bojovník za svobodu svého národa.

V roce 1855 se Havlíček vrátil do Čech, v tomto domě žil pouze do roku 1854. Když odjela žena s dcerou, najal si byt v centru města. Za větší chybu bych ovšem považoval to, že pamětní deska je věnována legendě Havlíčka, ne tomu skutečnému. Nevím, co by Havlíček řekl výroku, že byl bojovníkem za svobodu svého národa. Snad to něco znamenalo v roce 1925. Jestliže je dnes velká otázka, co je to vlast a kdo je to vlastenec, pak otázka, co je to svoboda národa by nebyla jednoduší. Za jakou svobodu toho národa neohroženě bojoval?

Husák jednou nazval Brežněva největším bojovníkem za mír na světě. Už tenkrát existovalo pořekadlo, že bojovat za mír je jako lhát za pravdu nebo souložit za panenství. Nepopírám, že by Havlíček byl bojovníkem, ale spíše proti byrokracii, zpátečnictví, komunistům, lidské blbosti, a podobně. Rozhodně ne třeba za osamostatnění české země. Jak jsem viděl v krátkém filmovém fejetonu 28.10.2010, ještě v roce 1918 na tom pracovalo pět mužů a ráno zmíněného dne prakticky nikdo netušil, že večer přestane Rakousko- Uhersko existovat.

V roce 1948 zaplála v Evropě revoluce, která byla krvavě potlačena. Po ní nezbytně musela přijít tzv. "normalizace", jako přišla v ČSSR po roce 1968. V Rakousku šlo o to, aby se neopakovalo střílení, v ČSSR o to, aby se neopakoval socialismus s lidskou tváří. Ten totiž musel nezbytně vést zase jenom ke kapitalismu, (= svrhnutí totalitní moci KSČ), což se za 20 let skutečně stalo. V každém případě se taková "normalizace" nedá dělat jinak, než terorem. Jak jsem napsal, za Gottwalda by byl skončil v koncentráku, za Husáka jako čistič oken. (Myslím jenom za jeho kritiku politického útlaku. K tomu by pochopitelně ještě přišly jeho názory na komunisty, které zde také uvedu.) Co s ním udělal Bach? Kupodivu dlouho nic. Tenhle Bach (po kterém je ona doba nazvána - Bachův absolutismus) byl jiný, než ho Češi znají z dějepisu. V mládí liberální socialistický snílek, rozdávající tisíce polévek pro chudé. S přibývající mocí a úkolem nacpat všechny národy do znormalizovaného korzetu, pak donucen ke stále širší roznožce, až se z něj stal skutečný tyran. Otázka je, zdali by nové barikády v Praze byly lepší?

(Na rozdíl od Husáka, který byl 20 let pouhým přisluhovačem Kremlu, Brežněvův místodržící v Čechách, člověk bez vlastní páteře. Jestliže nedělal větší procesy, pak jen pro to, že si to soudruzi v Kremlu nepřáli, zato ovšem tisíce malých. V únoru 1971 jsem kategoricky odmítnul podepsat standardní protokol vyjadřující souhlas s internacionální pomocí sovětských bratrů a byl na hodinu vyhozen z práce. Dojemné se dnes stále znovu na internetu dočítat poučování patnáctiletých chlapečků o tom, jak za komunistů měl každý své místo jisté.
Mimochodem, to byl můj boj za svobodu českého národa. Co mi na to řekli Češi? Od prvního do posledního, že jsem blbec. Co si myslím, že tím zmůžu? Oni všichni ochotně podepsali. Vždyť je to taková sranda, he, he he.)

Havlíček měl problémy hlavně s různými lokálními vládci. Zvolna musel svoje aktivity omezovat, nakonec i přestat vydávat noviny "Slovan". V roce 1851 byl postaven před soud v Kutné Hoře, za jakousi buřičskou činnost. Havlíček se elegantně a vtipně obhájil a byl v listopadu zproštěn viny. To se ovšem nelíbilo vojenskému veliteli v Čechách jménem Clam Gallas, který se rozhodl zákon obejít. Intervenoval u císaře, což byl už onen Čechům známý Franz Josef I. (Procházka). I ten byl dost jiný, než je prezentován ve Švejkovi. V podstatě dobromyslný člověk, ale ve funkci imperátora. Císař a nakonec i Bach souhlasili. V noci z 15. na 16. prosince byl Havlíček ve svém bytě v Německém Brodě zatčen.

Dovolil bych si tady položit otázku. Jestliže dnes někdo bojuje za vystoupení z EU, bojuje za svobodu své země? EU zrušilo hraniční kontroly a přináší svobodu pracovat v dalších evropských zemích. Pro presidenta republiky EU asi znamená omezení jeho pravomoci, ale jak je to s běžným občanem? Mojí svobodu určitě rozšířilo.

Nejsem velký znalec 19. století, ale snad se mnou čtenář bude souhlasit, že Havlíček, Božena Němcová, Palacký, Čelakovský, Dobrovský a ostatní národní buditelé, kritizovali zkostnatělé Rakousko, ale za samostatnost České země nebojovali. Spíše za větší svobodu českého jazyka. Ale za jakou svobodu? Svobodu psát česky tímto způsobem? Tyto inzeráty byly v posledních několika týdnech na titulní stránce SEZNAM-Lidi:

ona 18 let, Praha
Ahojky mnohokrát sem se sklamala tak těd už bych nechtěla býti zklamaná , takže skrátim to . Máš to v hlavě srovnaný je ti okolo ...

Ona 18 let, Vysočina
Ahojda sem normalki holka ,ktera hleda kluka

On 43 let, Jihomoravský kraj
hledam starší pani ktera mi pomuže projit žyvotem

on 18 let, Olomoucký kraj
ahoj sem benji merim 165 cm mam modre oci mam rad romanticke prochazki jestli se chcete nekdo semnou seznamit tak se mi ozvě te budu cekat

ona 33 let, Liberecký kraj
tak to skusim jeste jednou.už nechci bejt sama!!!hleda se chlap!!!

ona 34 let, Jihomoravský kraj - Brno
ahoj jak se mas zhanim kamarada pro sebe a sve deti odepis

ona 49 let, Olomoucký kraj
Obyčejna žena hledam staleho přitele pro život ve dvou decko neni překažkou samota je teška vec rada bych byla kdyby se nekdo rad vracel domu a těšil se domu

Bojovali ti všichni za tuhle svobodu českého jazyka? Za svobodu psát bez velkých písmen, čárek a teček a bez jakékoli větné stavby? Bojovali za svobodu Čechů stát se pologramotným národem?

Dovolil bych si, po víceletém čtení komentářů tady i na SEZNAMu, píchnout do vosího hnízda a zeptat se, jestli bojovat za svobodu je vůbec z hlediska dnešního Čecha činnost kladná nebo záporná?

21.srpna jsem četl komentář dotovaný mnoha kladnými hlasy:
"Přál bych si, aby dnes žil Brežněv, poslal znovu tanky a zavedl socialismus, jako to udělal tenkrát."

Napsáno v obměnách vícekrát a schváleno více dalšími Čechy.
Další běžný výrok, objevující se prakticky denně, který má souhlasné body zcela jisté:
"Co je mi platné, že můžu svobodně cestovat, když na to nemám peníze?"

Za svobodu těchto Čechů Havlíček bojoval? To si mohl tu námahu ušetřit. Vždyť jim není nic platná, nemají peníze.

Další klasický výrok naší doby:
"Tenkrát jsem mohl stát dobrovolně frontu na banány, dnes musím nedobrovolně stát frontu na pracáku."

Masový potlesk je autorovi zaručen.

Na závěr tohoto dílu moje otázka, míněná smrtelně vážně:
Jak je to vlastně s tou, dnes tak populární, frází "fronta na banány"? Existovala skutečně?

Já ji nikdy neviděl. V zelinářství se stála fronta každou chvíli, vždycky když přišlo nějaké nedostatkové zboží, což bylo skoro všechno, kromě kostek maggi, které nám zelinářka vnucovala místo drobných nazpět. Stálo se na jablka, pomeranče a podobně, dokonce i na brambory. Čekalo se klidně déle než hodinu a každý dostal určité maximální množství, třeba 2 kg. Takže když chtěl někdo více, musela matka vzít do té fronty jedno dorostlé dítě. Když prodavačka věděla, že je to rodinný příslušník, nedostal ten druhý už nic a ještě jim třeba vynadala. Tady bychom byly v 50. letech. Později už se jablka dala koupit i bez fronty.
První banány jsem v tom krámě viděl asi v polovině 50. let. Nejen, že se na ně nestála fronta ale někdy tam těch 5 trsů shnilo. Jejich monopolní komunistickou cenu si totiž normální rodina nemohla dovolit. Vzpomínám, jak tam prodavačka měla několik dní 3 ananasy. Jednomu zákazníkovi ukazovala ten nejmenší:
"Tenhle malý stojí rovných 20 korun."
V tu dobu měla moje babička penzi 195 korun měsíčně, když jsem šel asi o 10 let později na vojnu, vyměřila nám rodná strana živitelka měsíční žold 75 korun.

Jsem přesvědčen, že tuto, dnes tak populární "frontu na banány", symbol pro jedinou závadu reálného socialismu, ironií osudu vymysleli právě ti, kteří na vládu komunistů vzpomínají coby na pozemský ráj.

Odešel jsem ale v roce 1971, můžete mě tedy opravit. O banány mi určitě nešlo. To už jsem bojoval ne za svobodu národa, ale za mojí osobní. Je to už pomalu 40 let, a nikdy jsem toho rozhodnutí - stát se svobodným člověkem - nelitoval!

Pokračování...

Poté, co jsem článek zainstaloval, jsme si se Slávkou zahráli a zazpívali jednu píseň z našeho mládí:
Doney gal (Kliknout, má to pouze 2,5 MB. Formát mp4, čímž kvalita trochu snížena)
Komu se chce nadávat, ať si radši zazpívá s námi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dana Dana | 31. října 2010 v 10:55 | Reagovat

Tzv. obrozenci chtěli psát a vydávat svá díla česky, chtěli, aby na úřadech, ve školách ...byla čeština rovnoprávná s němčinou. Každý národ má právo na svůj jazyk.Já jsem se od 4.tř. učila povinně rusky a dnešní už předškolní děti -neumí se vyjádřit česky -  ale učí se anglicky, aby byly in, přestože ani nechápou, co které slovo znamená. Před 150lety byly nápisy v němčině a češtině, za komunismu v češtině a dnes v češtině a angličtině, v Praze velmi často  jen v angličtině. Dnes vůbec nejde o význam slov národ,vlast, vlastenec, ale být bohatý za každou cenu, mít se dobře, tak, jak se prezentují naši zákonodárci a novodobí zbohatlíci. A fronty na banány??? Havlíček by asi řekl, že české jabko má lepší chuť.

P.S. Tu písničku hrají na Country radiu, mám ji ráda.

2 autor článku autor článku | 31. října 2010 v 11:39 | Reagovat

[1] Dana

Právě v tom údolí a kolem Merana se pěstují jablka v obrovském množství a vyvážejí do celého světa. Po českých tam Havlíček určitě vzdychat nemusel.

Co se týče banánů, ty přišly do Evropy jako běžné prodejné zboží kolem roku 1900. Je docela možné, že Havlíček zmíněné srovnání dělat nemohl, neboť banán nikdy nejedl.

3 Dana Dana | E-mail | 31. října 2010 v 12:14 | Reagovat

Já to myslela obrazně, český jazyk bližší než cizí.Což dnes není.

4 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 31. října 2010 v 20:42 | Reagovat

Havlíček, jak jsem už uvedl, nedal na doporučení F. Palackého. Tím se "odtrhl od mas" a stal se tou prožluklou husou, co se nedrží hejna. To bylo je a bude mezi lidmi stále. Kdo projeví svobodně svůj názor, který koliduje s chtěním mocných má smůlu. Nedávno jeden adept na soudce byl zdejším Hradním  Klimatologem, prohlášen za mladého ( bez jakékoli opory v zákoně ) a tudíž nevhodného ke jmenování. Podal určovací žalobu a vyhrál, ovšem Ješita I. rád napadá soudy a zesměšňuje rozsudky, tak se této buhulibé totalitní praktiky přidržel a kandidáta na soudce nejmenoval. Nechtěně mu tím přispěl k věhlasu, který vedl kandidáta do unijních řad, do lepších a demokratičtějších poměrů a snad i za větší peníz.

Ještě k tomu Havlíčkovu bopji za "českou věc", která ho dovedla až k "odtržení od mas". Znám to dobře.

Nešel jsem v r. 1972 k parlamentním volbám, strhla se kolem toho diskuze s otázkou, co dělám ( zda mohu být vyhozen ) bohužel jezdil jsme s traktorem ( už prozřetelně ) a souzi si mohli trhnout. Zažil jsem to i po r. 1990, v nově ustavené odborové funkci, když jsem  navrhoval jiné vztahy ve firmě před privatizací. Většina členů s obavami ze změn mne nepodpořila a rychle jsem musil ubrat "abych se neodtrhl od pracujících mas".

Lidi jsou ve své většině stádo, které kouká po okamžitém prospěchu a nikoli po budoucích možnostech nebo dokonce jiné kultuře, než je přízemní zvyklost.

Ta obkecávaná fronta na banány je jen jiná forma pitomé argumentace. Ta zde byla  za komoušů 40 let a jejich  pohrobci rozlezlí všude, v naučeném pokračují.

Znovu se potvrzuje výrok TGM, "po padesáti letech postupného vývoje se o demokracii neobávám" ( volně ).

5 Lada Lada | E-mail | 31. října 2010 v 21:04 | Reagovat

Za závažné sdělení považuji, že autor odešel kvůli osobní svobodě, tady byl pro své postoje vyhozen z prádce. To hrozilo mnohým a bylo to velmi nepříjemné. Já jsem to řešil tak, že jsem pracoval v hutích na nejnižších místech. Soudruzi měli vůči mne mnoho výtek, ale byl jsem klidný, těžko by hledali dalšího pracovníka.

6 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 1. listopadu 2010 v 11:32 | Reagovat

Předpokladem  tehdejší emigrace bylo, něco umět, chtít si osobně zkusit nový začátek v cizině, umět  alespoň na dorozumění cizí jazyk, mít alespoň pohotovou rezervu a hlavně nemít zde tíživé závazky ( k rodičům ap.) .

Odchod s rodinou bez toho výše zmíněného, měl velká omezení.

Osobní svoboda  existuje, bez ohledu na zeměpisné určení. Jen míra oběti, za její aplikaci je různá. Odchod=emigrace bylo stejně svobodné rozhodnutí, jako zůstat zde a čelit blbosti, únosně vhodným způsobem.

7 jan+rich jan+rich | E-mail | 4. listopadu 2010 v 2:48 | Reagovat

Děkujeme Vám,Gregore,za 3.odboj v Baden-Badenu.Já jsem ho večer pod peřinou v 50. a 60. i 70.letech taky vydatně provozoval.Myslím,že jsem dal přes držku i Anežce Hodinové Spurné.

Citovaného jižního ovoce bylo málo,ale cenově dostupné pro všechny(i důchodce).Potraviny byly zlomkem příjmu.Nájemné bylo zlomkem příjmu.Zdravotní péče včetně léků byla zdarma.Bylo zaručeno právo na práci.To samozřejmě nemohla socialistická ekonomika utáhnout.Přesto v r.1989 předávali komunisté stát s ekonomickým přebytkem cca 2 bil.Kč.Z privatizace mělo do rozpočtu natéct 3-5 bil.Kč.Dnešní rozpočtová ztráta je cca 1,3bil.Kč.Kam se tedy ztratilo 7 bilionů korun za posametové vlády různých partají a jejich ekonomických expertů?Jen se divím,že lidé znovu nevolí komunisty.Mediální kampaň koná své.Zvítězí-li KSČM,budou popravy.Nepojedeme na Západ.Děti rodičů  ODS a TOP 09 nebudou studovat na VŠ.Nebudeme smět vykřiknout,že Klaus nebo současný předseda vlády je vůl.Budou stranické buňky,jejichž zástupci zkontrolují namátkově,na co v televizi čumíte.Budou uliční výbory,které rozhodnou,zda vámi pěstované ředkvičky jsou dostateně červené a dovolí vám pokračovat nebo doředkvičkujete.Takhle se křiví dospělí i mládež,ale nevyšla učebnice.Je ještě příliš mnoho žijících pamětníků.kteří dokážou srovnávat současné a minulé.Obava z vzedmutí protestů je příliš vysoká.A i učitelé mají sloní paměť,i když oni byli vždy režimní.

Tak vám nevím.Nebylo člověku líp za Jiříka z Poděbrad?Rich.

8 MIRA MIRA | 4. listopadu 2010 v 14:15 | Reagovat

[7] jan+rich

Za Jiříka z Poděbrad jsem ještě nežil, i když podle vzhledu by to mnozí tipovali. Takže nevím, zda tehdy bylo člověku líp. Vím jen, že vaše "komplexní ekonomické zhodnocení situace před r. 1989" mě položilo na záda. A to nejsem žádný slepec, který nevidí ten současný bordel, ale taky nejsem fanatik.

Děkuji za pobavení. Jdu si oloupat banán. Jsem totiž zbohatlík.

PS. Doufám, že je opravdu "ještě příliš mnoho žijících pamětníků.kteří dokážou srovnávat současné a minulé.", jak píšete.

9 babka babka | 5. listopadu 2010 v 20:42 | Reagovat

V roce 1951 byl postaven před soud v Kutné Hoře, za jakousi buřičskou činnost

Máte tam úklep v roce.

10 pich pich | 8. listopadu 2010 v 13:17 | Reagovat

tak jsem tady nakouk trochu opožděně a tak malý komentář.

Začal bych tím známým - každému co jeho jest.

Skoro souhlasím s richem, samozřejmě bych nebyl tak jednostranně kladný. Skoro každý najde v něčem svou parketu. Jde o to, zda byl tím či oním, zda byl tak silně "svobodomyslný", či mu jen někdo něco vzal a jeho to moc bolelo. Zda se mu za okupace dařilo vcelku dobře a po válce se jeho rodiče dobře orientovali třeba v "národním správcovství", či jako příslušníci RG se napakovali na majetku uprchlých němců. Znám to z vlastního, byť tehdy chlapeckého poznání. Tenkrát mi to jistě nedocházelo, pochopil jsem to až později. Jeden můj strýc, podnikavý člověk, se po válce přesunul z kroměřížska do pohraničí, tehdejšího Cukmantlu, nyní Zlatých hor. Převzal tam do "národní správy" místní řeznictví, s pořážkou a kompletní výrobou uzenin. Vše v jednom domě, ale už trochu poznamenaném rabováním. Brzy vše doplnil od těch "revolucionářů", nábytek, hranatou pragovku. Samozřejmě uznávám jeho pracovitost ale mělo to malou vadu. Očekával, že brzy to "zprivatizuje" a bude mít vystaráno.

Měl už i dva zaměstnance, "tovaryše", jak se jim říkalo. Jenže "únor" vše zhatil a pak byl už jen pan vedoucí s nenávisti v srdci...

11 jan+rich jan+rich | E-mail | 14. listopadu 2010 v 19:26 | Reagovat

tů tů 8

Miro,dej si banán,abys ten dnešní bordel přes hlenovitou hmotu nevnímal.Pak si pusť veřejnoprávní informační prostředky a uspokoj se tím,jak "do toho šijí".A pak si jdi nakoupit do inflačně téměř nulového obchodního prostředí.Zpřehledni,kolik křivě nařčených mafiánů konečně osvobodili pro nedostatek důkazů.Bude ti dobře,protože bez viza můžeš okamžitě letět na Kanárské ostrovy.Měj se tam nebo na Maledivách hezky.Závidím ti.Rich.

12 pich pich | 16. listopadu 2010 v 12:00 | Reagovat

zdravím "richa". Jeden z mála realistů zde.

Ale jak jsem uvedl výše, každému co jeho jest. MIRA je celkem fajn, měl to asi vždy dobrý a dnes ještě lepší. Nakonec já taky. Nemusím už do díry, každé ráno mám pod polštářem cca 600,- nemusím do fronty na pracáku ani na banány. V našem penny jich mají mraky, většinou už hnijících, prošlých jogurtů taky dost a věčně prázdný box na pečivo.

Takže zatím dobrý ale bojím se, že Dráb se zlým počasím a klouzkem to brzy vylepší, jsou dost inovatívní a vynalézaví.

Takový důchod ob měsíc, či nulová valorizace jako loni by těm naším některým "chudším" středostavovým pomohla ...

13 pich pich | 16. listopadu 2010 v 12:03 | Reagovat

ještě vzkaz autorovi. Nevím, zda už to někdo zmínil ale ta "krvavá" revoluce snad nebyla v r. 1948, i když to tak někdo vidí a přání je otcem myšlenky ...

14 Florent Florent | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 13:17 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama