Antická sexualita 1/2 - Co se smí a nesmí

10. srpna 2010 v 18:47

Tohle čtení je nevhodné pro útlocitné dámy, některé pány, a děti do třiceti let!
Jak vypadal milostný život obyvatelů antických států? V jednom se lišil od dnešního, nebyl zastřen rouškou morálního tabu. Ti lidé za sebou neměli tisíc let vlády církve, oddávali se tedy sexu bez nějakých předsudků. Tím jsem neřekl, že by musel být tenkrát kvalitnější, nebo že by dnes na takové kázaní brali Evropané ve své většině ohled. Jeden bývalý svědek Jehovy mi přiznal, že se řídili se ženou všemi jejich přísnými předpisy. Např. nemít na vánoce stromek, atd... rozkazy a zákazy až do nekonečna. Souložili však celou dobu všemi zakázanými zvířecími způsoby. Ale je tu dnes přeci jen jakási opatrnost: "O tom se přeci nemluví". Jinak nikde netvrdím, že všechno, co církev přinesla, by bylo jenom špatné.

Je ovšem možné, že už tehdy v antice se vyskytovali kazatelé typu jistého autora tady na novinkách. Jestli taky prorokovali zánik světa kvůli negativní energii šířící se z výstřihů a bezbožného souložení, to nevím. Z Říma se dochovaly záznamy o tom, jak "dnešní mládež" je zkažená a ničeho si neváží. Od těch dob pak byla každá další a další mládež zkaženější a zkaženější, až dodnes.

Když třeba Evropa zažila "Bič Boží", tedy nájezd Hunů, měla církev pokaždé to samé patentní vysvětlení. Lidé jsou zkažení a tohle je trest boží. Přeci nepřizná, že ten její bůh je nějaký chybný, jestliže tohle dopustí. Když pak Hunové sami odtáhli, přišla fráze číslo dvě. Bůh se nad námi smiloval a zachránil nás. Jsou lidé, kterým po řadu staletí na rozumu nepřibylo a při každé živelné katastrofě melou do nekonečně to samé znova! Ta potopa je pouze začátek, jednou příjde...! Jenom já za svého života už zažil (a přežil) celou řadu zcela jistých konců světa, které měly přijít zítra, se zatměním slunce, přeletem komety, nebo za 40 dní.
Tak už to jde přes dva tisíce let a každý z těch kazatelů, papouškující stále ty samé fráze, se zdá být o sobě přesvědčen, že přináší epochálně nové myšlenky, které se zrodily v jeho hlavě.

Jak asi vypadala antická sexualita bez křesťanských morálních předpisů si můžeme přestavit z novověkých záznamů evropských misionářů v Africe. Když tito viděli sexuální praktiky černochů, hrozně se vyděsili a jali se poučovat.
"Chováte se jako zvířata, bůh chce, abyste souložili tak a ne jinak."
Černoši se snažili vysvětlit těm hlupákům princip:
"Zvíře to umí jen jedním způsobem, já znám mnoho různých poloh, tím se právě od zvířete odlišuji."
Bílý teoretik ovšem ví všechno lépe, co bůh chce, rozhoduje on. Černoši pochopí, že misionář patří do kotle na guláš, leč běloch má nakonec argumenty, které nelze vyvrátit a to jsou jeho pušky a děla. Nadevše dobrý bůh bílého muže, který nechal ukřižovat vlastního syna, se v Africe nakonec stejně moc neujal, černoši mají své bohy, pro jejich kraj vhodnější.
A tak nám z té bohulibé činnosti křesťanských náboženských pomatenců zůstal aspoň výraz: "misionářská poloha".

Existuje známý výraz: "sexbomba". V mužské formě: "ten sexbomb", jsem ho ještě neslyšel. Jak by takový muž vypadal? Na vojně jsme na to měli drsný výrok: "Je to erotický typ, vypadá celý jako...", no řekněme falus.
okřídlený falus, Národní muzeum v Aténách

S nacistou Péťou jsme za mlada procestovali kus světa. Zvyknul jsem si na jeho věčné blbé připomínky, týkající se mojí nižší rasy a nebral je na vědomí. Když jsme někde šli plavat do moře, pochopitelně nazí, pak měl připomínky ještě blbější. Občas dával mi pak za vzor různé antické sochy s výkladem, jak má to, či ono, správně vypadat.
(Jednou jsem ho navštívil, když byl jeho dceři právě rok. Ta holka měla zářivě modré oči a přírodní blond vlasy. Musel jsem uznat, že nad takovou perfektní árijskou rasou by zaplesal i Adolf Hitler. Pokud by tedy on byl skutečně jejím otcem, pak jeho geny nebudou tak špatné.)

Vztah k potomstvu byl v antice taky jiný než dnes. Když žena vznešeného Římana porodila dítě, bylo mu položeno na práh dveří. Když ho zvedl, přijal ho oficiálně za svého potomka. To ale taky udělat nemusel. Pak bylo na matce, aby se o něj starala sama.
Rovněž z Říma je zaznamenáno, že některé ženy politiků dělaly sbírky na chudé, podobně, jako je tomu dnes. To jiné bylo, že pracovaly občas samy pár večerů coby služebnice lásky a utržené peníze do oné kasy dávaly. Jednalo se o čestnou funkci.

"Co to ten nacista Péťa furt kecal?" Zamyslel jsem se nahlas v Národním museu v Aténách. "Kde bral ty svoje, údajně ideální, míry?"
"Nacista Péťa je hloupej," jala se vysvětlovat Slávka. "Jestliže jeho dědeček přišel z pralesa, pak ho může mít pochopitelně dlouhý třeba 20 centimetrů. Normální civilizovaný muž ho má jako tyhle sochy. Měla jsem jednou na zájezdu v Egyptě ve skupině jednu prostitutku. Ta se pramálo zajímala o starou kulturu, nýbrž celý den praktikovala. Večer přišla se slušným výdělkem a hlásila: Všichni Egypťané ho mají krátký."

Jak jsem se zmínil, na Olympiádě závodili pouze muži. K řecké dokonalosti patřila i hudba, jak už rovněž zmíněno, znali oktávu a půltóny. Zpívali rádi a často, mladíci se přidávali o jednu oktávu výše. A kde byly v tu dobu ženy?
O božském tvaru ženského těla už jsme si povídali. Jaký byl jejich vztah k sexu? Kdo má větší výtěžek rozkoše při milování, muž nebo žena?
O tom si povíme příště.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rucuk rucuk | E-mail | 10. srpna 2010 v 20:58 | Reagovat

Bavili se tři muži o tom, kdo zná nejvíce poloh při milování: Francouz tvrdil, že on, Angličan tak stejně a Čech říkal, že o jednu více. Vyjmenujte je : Čech začal: ona leží na zádech a on na ní- moment, tak to je ta,  co my neznáme.... Takže, jak to bylo s tou misionářskou polohou? To prý  zavedli Španělé , když se dostali do Ameriky. Bylo to v knize Můj pán Kolumbus, která je vlastně interpretací vzpomínek Indiána.

2 ion ion | E-mail | 10. srpna 2010 v 21:28 | Reagovat

pro Autora.Ve stare Hellade bylo jedno jestli se jednalo o jinocha nebo pany.Slo vyhradne o prozitek styku.Vim ze mate velice hluboke znalosti Reckych dejin a prekvapuje mne ze jste je nedokazal nahustit do gebule nacka Peti.Kdyz se citi nad Arijskou rasou-zadam okamzitou zmenu jeho jmena,je totiz Recke.Zaroven zadam pouzivani pojmu Arijec coz je slovo opet Recke.Po case podobnych slovnich zakazu bude drzet nacek "X" neb zustane BEZE SLOV ten s tim nad 20cm,kretinos

3 autor článku autor článku | 10. srpna 2010 v 21:38 | Reagovat

[2] ion

V antice byli muži bisexuálové. Ať Caesar nebo Alexandr Makedonský, měli své milence. Nějak se mi nechtělo to tady psát.

Co se týče árijské rasy, to neberu tak moc vážně. Když to někoho baví a jinak nikomu neškodí, ať se vyblbne.

4 ion ion | E-mail | 10. srpna 2010 v 21:56 | Reagovat

Pro autora.Omlouvam se,nechal jsem se strhnout vzpominkami detstvi kdyz soudruzka ucitelka k velke radosti mych spoluzaku mlatila mou hlavu o tabuly a rvala ty spinavy smrdici Reku.Tehdy mne nebolelo to biti ale ta radost mych spoluzaku.Az pozdeji po mnoha letech jsem pochopil ze vlastne i oni byli obeti rasismu,ja mel boule a ty deti zdeformovanou dusi jedne fasisticke zrudy ze Stalinem na klope.Ta ucitelka se nikdy nevyblbla ona s tou jeji nenavisti odesla ......Muzi v antice nebyli bisexual,je to dnesni pojem,pozitkari byli a jedno s kym.....

5 rucuk rucuk | E-mail | 10. srpna 2010 v 22:19 | Reagovat

ion- Je mi to divné, že vám tak nadávali. U nás byly v domově také nějaké  řecké děti a nikdo to ani nevnímal, že nejsou Češi, brali jsme to tak a říkali nám to  ve škole, že tu jsou jen na krátrkou dobu, než bude v Řecku svoboda a budou se moci vrátit domů- jako utečenci, no. Ale to do tohoto téma nepatří, nebudu ,,odskakovat" od takového zajímavého povídání. A mám  už dávno přes třicet, tak to mohu číst...:-))

6 caracola caracola | 10. srpna 2010 v 23:37 | Reagovat

Myslím,že staré civilizace  měly k sexu požitkářský vztah. Protože prakticky nebylo nic zakazováno, lidé neměli pocit,že dělají něco nepřístojného ,utajovaného nebo špatného . Řekl bych,že v této oblasti žili docela spokojeně a šťastně. Jisté potíže překonávali při opatření potomka-dědice majetku.Když se nepovedl vlastní tak se ritualizovaným způsobem opatřil jinak.Dokonce ani adopce nebyly  neobvyklé. Skutečně až neomylná svatá církev  se sexualitu  snažila potlačovat   a tak se sexualita stáhla do ilegality ovšem v neztenčené míře.Tělu nelze poručit.:-)

7 Zdenka Zdenka | 11. srpna 2010 v 0:21 | Reagovat

se zamyslím, jestli jsem útlocitná, či ne a jestli mohu dočíst do konce.....

8 Ludmila Ludmila | E-mail | 11. srpna 2010 v 7:56 | Reagovat

Odhoďte útlocit a čtěte.Každé povídání tohoto Pana autora je úžasné a já jsem moc ráda,že jsem ho tady před nějakou dobou objevila.Mrzí mně jen to,že jsem ho neobjevila dřív.

9 Zdenka Zdenka | 11. srpna 2010 v 11:44 | Reagovat

[8] Ludmila, E-mail, 11.8.2010 07:56

Tak jo, až budu mít chviličku, začtu se pořádně.

Tohoto autora čtu dost pečlivě, ověšem při mém vzdělání (tedy spíše nevzdělání) potřebuji více času na pročtení a pochopení :-)

Takže zatím - co se smí a nesmí?

Smí se vše, co je i druhému příjemné:-) A nesmí se vše, co je druhému nepříjemné :-) Za pár chvil mu to bude třeba příjemné :-)

10 babka babka | 11. srpna 2010 v 11:50 | Reagovat

Vzpomněl jste Afriku. Když jsem byla mladá holka pracovala jsem se spolupracovnicemi mnohem staršími. O dvacet a více let. Byl mezi námi dobrý vztah. Říkala jsem jim babky a babky čekatelky. Zatím, co já čekala teprve  na splnění svých povinností- přivést potomka, je čekala úloha babičkovská.

Nyní k tématu. Jednou přinesly do práce nějakou cestopisnou knížku o Africe. Obrázkovou. Přišly za mnou, oči navrch hlavy a prý, abych si to přečetla a řekla, co si o tom myslím. Ne jen misionáři byli z poloh při sexu vyjeveni, ale i tyto babky. V podstatě tam byla popisována zadní soulož, tak ji nazývali domorodci a dávali jí přednost před jinými. Byl to i  jistý druh antikoncepce.

11 Dana Dana | 11. srpna 2010 v 17:09 | Reagovat

Pokud si pamatuji, Pausanias někde psal, že svobodným dívkám se přístup na stadion nezakazoval. A u hlavního oltáře seděla po celou dobu her kněžka bohyně Demétry. Každá ukončená disciplína se bohatě oslavovala hudbou, jídlem i pitím....a to si muži jistě sami nepřipravovli a sami se neobsluhovali vleže na lehátkách...

12 Saltos Alim Saltos Alim | E-mail | 11. srpna 2010 v 17:35 | Reagovat

Antika měla mnoho zajimavostí, třeba cirkusové boje gladiátorů na život a na smrt, předhazování náboženských vyznavačů divoké zvěři, absolutní moc nad otrokem, adopce byly běžné, umění příkladné, život neměl  moc cenu atd. Každá doba má své. Že by ovšem sex byl v té době životní prioritou není  tak jisté, i po té stránce jsme zřejmě pokročili. Jinak, proti gustu žádný dišputát.

13 autor článku autor článku | 11. srpna 2010 v 17:58 | Reagovat

[11] Dana

Nikde netvrdím, že by ženy snad měly zakázáno připravovat jídlo. Většinou na to ale byli otroci. Ženy pouze nesměly na stadionu soutěžit. Patrně se muži báli, aby je nepřekonaly.

14 Dana Dana | 11. srpna 2010 v 18:58 | Reagovat

13 autor

Ženy nesměly soutěžit v atletických disciplínách.Pokud ale soutěžíci vlastnil koně či zápřah a byla jí žena,  nic nebránilo v soutěži. Jako první žena se v zápřehu zúčastnila Kyniska ze Sparty,sestra či dcera krále a zvítězila, tedy její koně, protože vozataj byl anonymní, ale slávu měla ona. Po ní pak následovaly další ženy a podle první se jim říkalo kynisky.

15 ion ion | E-mail | 12. srpna 2010 v 1:11 | Reagovat

Doporucuji vsem si precist o Lisystrate,Autor vam muze o ni napsat,nadherna a poucna historie kdo vlastne vladl Atenam.Zeny meli sve misto ve spolecnosti nez krestane zavedli patriarchat.Vatikan uznal az v 20 stoleti ze zena je clovek a Zeme se toci.Ve starem Recku zena mela poslani se starat o dum a muzi meli cinosti ruzne,jako valcit,krast sousedovi ovce ci zenu viz.Paris a krasna Heluse coz byla zaminka jak vyrabovat Troju.Dalsim ukolem zen a spanilich Pann ze byly pouzivany jako zive obeti,viz Ifigenie dcerka Agamenona. Casto se zeny stavaly knezkami,tam jezdili ruzni kralove pro rady jako treba kral Pyrgos ,ktereho antickou kontrarozvedkou nepritele podlacena knezka omamila hasisem a sexem takze na jeji radu prisel o vsechno.Mate Hari byla jeji pra-pra-pra spionka.Snad to v tehdejsi dobe byl prototyp dnesni formy turistiky co si ti nasi predci kralove sem a tam jezdili do Delfus a Sparty nebo Athen.A tak na konec -Rekove i presto ze jsou silne ortodoxni Kristiany ve dne , v noci Satyra prekonaji a Rekyne svou cudnost v chramu Bozim predvadeji a dale ...............nevim neb zena ma je Slovanka Moravanka

16 autor článku autor článku | 12. srpna 2010 v 8:16 | Reagovat

[15] ion

Jestli Mata Hari byla vůbec špiónka, není tak jisté.

První písemně doložený špión byl nejspíše Trójan Dolón, který se za tmy vplížil do achájského tábora. Odysseus ho chytil, vyslechl a pak mu useknul hlavu. On sám jim poslal svého vyškoleného agenta pro dezinformaci. Tím byl onen Sinón, který se vydával za přeběhlíka a tak poskytl Trójanům chybnou informaci, týkající se trojské koně. Trójané mu na to skočili a to byl konec jejich města.

Za zmínku stojí, že ČSSR mělo v době studené války rozsáhle oddělení pro dezinformaci a to napáchalo po světě značné škody.

17 ion ion | E-mail | 12. srpna 2010 v 9:39 | Reagovat

Ono ta postava Odysea urcitym zpusobem charakterizuje nase povahy, .Hrdinstvi , zbabelstvi .cest a podvod,laska nevera,vychytralost,dobrodruzstvi,milenec a pritom "verny "neverne Persefony. V CSSR bylo to same oddeleni dezinformaci jako u nas v Recku,to vase slouzilo Kremlu a to nase Bilemu Domu. Stejne methody,stejne obusky,facka je facka nema cervenou ci cernou barvu.Ucel je stejny- jak si lepe zotrocit narody.....Mata Hari?? Krasna zena,nejspis ji tu krasu zavideli manzelky tech plesatych impotetnich generalu...tak to na  ni chudinku nasili......

18 Zdenka Zdenka | 12. srpna 2010 v 12:51 | Reagovat

Ony vlastně ženy po celou známou i neznámou historii i v současnosti využívají vše, co mají k dispozici, chytají muže na vějičku.

A co třeba bohyně? Myslím, že jsou stejné povahy, jak ženy lidské :-)

Jak nahoře, tak i dole :-) Teda jak na nebi tak i na zemi :-)

19 autor článku autor článku | 12. srpna 2010 v 13:03 | Reagovat

[18] Zdenka

Co měly ženy k dispozici, o tom šetrně píšu v posledním dílu.

Někdy odpoledne ho snad zainstaluji. Když ještě tenhle díl projde, pak už budu psát jenom slušným způsobem na zcela neutrální téma.

20 ion ion | E-mail | 12. srpna 2010 v 13:57 | Reagovat

PROSBA k Autorovi.Pisete moc dobre,mate svuj osobity zpusob nahledu k histori a je skoda neco menit.Jsem vertikalne proti vasemu umyslu.Piste dal tak jak vase dusevno zada.Bez skrupuli.Nepsal jste nic nemravneho.

21 ion ion | E-mail | 12. srpna 2010 v 14:21 | Reagovat

Pro Zdenku: ano zeny nas chytaji na vejicku ale asi se to nam muzum ,nejspis libi. Co se tyka bohyn,no prece mely lidskou tvar, ztvarnenou do mramoru,bohyne a bozi casto schazeli na zem a spousteli se ze smrtelniky.Dokonce po sobe nechali potomky z techto lidskobozskych sexspojeni.Asi to jsou ti co dnes vladnou Recku,ti Polobozi.U vas???? Mate take Bohyne z lidskou tvari???? Jestli ano priletim si je zhlidnout,jestli dovolite.Necham se zmamit.........a s chuti si sednu na tu Vejicku.....

22 Zdenka Zdenka | 13. srpna 2010 v 18:21 | Reagovat

21 ion

Nu, to by bylo na dlouhé povídání, koho já osobně za bohyni považuji :-) ))))))))))))))))))))

Ovšem, když jsem ji naposledy viděla, byla podobna Věstonické Venuši :-))))))))))))))) Ata tváře moc neměla, jak je známo :-)

23 Zdenka Zdenka | 13. srpna 2010 v 18:27 | Reagovat

No a pokud jsou ty vějičky, či nástroje příliš hrubé, proč si nepomoci větou z jedné pohádky:

"Hoř, plamínku, hoř,

hrubou sílu zmož."

A z Věstonické Venuše je skutečná bohyně v lidském těle :-))))

24 ion ion | E-mail | 14. srpna 2010 v 16:40 | Reagovat

Pro pani Zdenku. Presne tak, ruce pradavneho umelce skutecnou bohyni stvorili ,to co do dnesnich dob inspiruje vsechny umelce...Zenske telo...materstvi...neha domova..zrod noveho cloveka....bolest ...lasku..                        Co se tyka hor,plaminku,hor  hrubou silu zmoz.....jelikoz jsem v detstvi nemel moznost poslouchat pohadky,moji rodice byli Rekove asi potrebuji osvitit....rad si ji prectu na stare kolena.Nejspis mne chybi tento clanek ve vyvoji.....

25 gcnvgcbh gcnvgcbh | 30. ledna 2012 v 13:14 | Reagovat

nechápu proč je tahle stránka na googlu když jsem tam zadala:bůh Odysseus a trojská válka je to humus jak se o tom můžou říkat vtipy tahle stránka je odporná
jste nechutní

26 autor článku autor článku | 30. ledna 2012 v 13:45 | Reagovat

[25]:
1. Za funkci Gogole nenese autor žádnou zodpovědnost.
2. Odysseus nebyl žádný bůh, to by měl každý vědět z obecné.
3. "...je to humus..." Snad jste chtěla napsat "hnus".
4. O čem článek jedná, říká zcela jasně nadpis a první věta. Nikdo tedy nemusí číst dále.
5. Ve Vašem komentáři zcela chybí jakákoli větná stavba. Nikdy jste se ve škole neučila, že se dělají čárky a za větou tečka?

27 Ian Ian | E-mail | 14. února 2012 v 12:40 | Reagovat

Vším jsou vini lidé, oni to byli co dopustili fašizmus, socializmus a samozřejmě církev, nejodpornější totalitní učení vylhané od A až do Zet.Lidé by si to měli konečně uvědomit, a tak jak se zbavili nacistů a komunistů, ještě siněji by měli zatříst církví, největším zločincem v dějinách lidstva. Dokud to seč nepodaří nebude bna světě svobody, poráva ani pravdy. Co se týká sexu je pravda, že zvířata provozují svůj sex podle vlastní potřeby na uvážení, ony ovšem pouze rozmnožují svůj rod, snad jen některá domestikovaná zvířata mají i jiné choutky. Lidé jsou však něčím jiným povýšili sex především na zábavu a nyní je sporné jak tuto zábavu provozovat a asi bude nejlepší, když si to zorganizuje každý sám, podle svých představ, tedy včetně homosexuálů a lesbiček, případně bisexuálů, nikdo však nesmí nikoho do sexu nutit, to už není zábava, to je diskriminace a za to by měly být ty nejvyšší tresty, ale někteří dokáží i v kriminále si své osobní choutky opatřovat třeba násilím, mělo by být uzákoněno, že násilníci v této oblasti budou na příkaz soudu kastrováni, případně připravení o penis či vagínu. Nějaké odvykání domluvami či léky je pitomost. Uřežtě násilníkovi koule i s ocasem a je po násilníkovi.

28 autor článku autor článku | 14. února 2012 v 13:31 | Reagovat

[27]: Ian
Článek nepojednává o žádném násilí.
Permanentní sexualita je vlastní prakticky všem vyšším primátům a rozhodně tady nelze mluvit o nějaké vině.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama