Antická krása 3/3 - Tělo bohyně

5. srpna 2010 v 7:55

Když se podíváte zralé ženě zepředu na hrudník, uděláte následující objev: dmou se jí na něm takové dva pohledné bochánky. Nezasvěcený by si myslel, že jsou to dvě pravidelné polokoule, jako dva kopečky z mističky vyklopeného pudinku, těsně vedle sebe, hned kousek pod krkem. Při bližším zkoumání ovšem zjistíte, že tomu tak docela není. (Mně to můžete věřit, já už jednou nahou ženu viděl.)

Onen zdánlivý dojem funguje pouze pomocí zvláštní konstrukce, která se jmenuje podprsenka. Není to vynález příliš starý. Před nějakým časem se slavilo výročí sta let jejího vzniku. Pochopitelně ji vynalezl muž, ženská by na to nepřišla. (To bude řevu.) Ten ji ale nevymyslel z ničeho. Vzal v tu dobu už existující korzet a vodorovně ho přešmiknul na dvě půlky. Tu horní zavěsil přes ramena, takže z toho udělal takový ruksáček.

Ty dvě polokoule se jmenují prsa a když je z toho zařízení vyndáte, pak visí směrem dolů. Do polokoule mají daleko a nejsou ani vedle sebe. Mezi ně by se většinou ještě vešla celá dlaň. Je to dané tím, že žena je stvoření z masa a krve, čímž na ní, tedy i na její prsa, působí zemská gravitace. Když si stoupne do vody, je to však obráceně. Prsa jsou totiž jenom tuk, takže plavou. Ani v takovém případě to ale symetrickou polokouli nedá.

To je jistě všeobecně známo. Jen málo lidí však ví, že prsa jsou toliko druhotný pohlavní znak, tedy jenom optická dekorace, bez nějaké další rozumné funkce. Mají upoutat pozornost muže a k tomu je stvořil bůh či příroda. Pokud si někdo myslí, že na kojení, tak na to ženě stačí mléčné žlázy a prsní bradavky. Prsa kolem k tomu vůbec nepotřebuje.
Athéna (V české literatuře najdete i Aténa, to jako aby někdo neremcal.)

Tento vědní obor jsem v Řecku pilně studoval. Bohyně to má pochopitelně s těmi kopečky souměrného pudinku snadnější, neboť je to buď éterická bytost, nebo je z mramoru. Navíc nemá stáří, takže jí je po staletí pořád řekněme 16 let. To pak ty dvě geometrické polokoule drží.

Bohy si Staří Řekové stvořili k obrazu svému. Zpodobňovali je tedy většinou v životní velikosti, pokud se to tak dá říci, tedy v podobě a velikosti lidské. Svůj život neměli od bohů, na rozdíl od jiných náboženství. Lidi v jejich slovesnosti stvořil titán Prométheus.
Antickou krásu ženského těla názorně vidíme na této kopii. Povšimněte si prosím, že není v pase jako vosa, jelikož to není celkem k ničemu dobré. Právě tak nemá řecká bohyně velká prsa a není žádná anorektička. Má silné sportovní tělo, pevné nohy a kulatá stehýnka. Jedno se vždy rýsuje pod lehkou maxisukní. Patrně se nerozhodla získat v české televizi titul královny krásy a může mít tedy krásu jinou, než onu vychrtlou, která se v dnešní obézní společnosti požaduje. Krásu skutečnou, krásu zdravého, silného ženského těla. Last but not least - inteligentní obličej!!!

Podprsenku bohyně ani lidské dcery tenkrát neznaly. Jistě tehdy ženy v letech vypadaly taky trochu jinak, snad jako dnes, ale tyto bohyně byly tesány podle jejich představy dokonalé krásy. Povšimněte si, že prsa jsou asi menší trojky. Šetrně bych dodal: právě tak vzít do dlaně. Větší prsa žena k ničemu nepotřebuje!
Pokud si tedy dnes nějaká celebrita (slovo za mého mládí neznámé) nechá zvětšit trojky na pětky, pak s nimi možná dobře zaobchoduje, na kráse jí to ale nepřidá.

Ještě bych vám chtěl vyprávět o jedné úplně zvláštní bohyni, jménem Artemis. Uctívána byla v Efesu, kde stál její chrám, jenž byl jedním ze sedmi divů světa.

Na horu Idu jsou dvě míle,
potok tam zpívá píseň svou.
Bohyně tři tam z dlouhé chvíle
o krásu svou svedly vážný boj.

Snad čtenář dokáže ty tři bohyně vyjmenovat. Artemis mezi nimi nebyla. Při své bezkonkurenční kráse neměla takové blbnutí zapotřebí.

Artemis, bohyně se zlatým vřetenem, lovkyně sportovní krásy v dnešním slova smyslu. Lehké sandále, luk a toulec se šípy, sukně nad kolena (které se za mého života začaly nosit teprve asi v polovině šedesátých let). Její krása byla nejen pozemská, ale neměla obdobu ani mezi bohy.

Vidíte jí? To je krásná baba, co? Do opery ten úbor není, ale kdyby si nějaká štíhlá dnešní holka takové jednoduché a přitom hezké šaty nechala ušít, (návrh starý dva a půl tisíce let) pak by jistě v lecjaké společnosti zabodovala. Možná by se daly spíchnout ze dvou (až tří) půlek prostěradla.

Však ať už v jakékoli podobě a modifikaci, jedno jí zůstalo po všechny časy a sice její panenství. Jako pannu jí Řekové převzali od původních Kárů, jako panna přežila později pro Římany pod jménem Diana, a v křesťanské mytologii pak coby Panna Marie!

Někdo by se asi nyní zeptal, kde mám to spojení k Panně Marii? Není tu jenom podoba vlastností. V Efesu na Slavičím vrchu stojí malý domek, ve kterém měla Panna Marie žít a v roce v roce 48 zemřít. Údajně byla někde opodál pochována. Dodnes je tento domek cílem zbožných návštěvníků, byl tam i papež, aby se této křesťanské bohyni Artemis poklonil. Efesus je ono spojení.

Křesťanství ve svých počátcích přinášelo například vzdělání, nebo úctu k lidskému životu. Nutno si uvědomit, že v antice neměl lidský život valnou cenu. Odsuzovalo se k smrti za každou maličkost. Křesťanský Bůh byl nejprve lidem přítelem a pomocníkem.
I Panna Marie měla v těch časech raného křesťanství ještě svojí ženskou krásu. V tomto alpském kostelíku (v Itálii) se nalézají nejstarší fresky na celém německy mluvícím území. Tahle k těm nejstarším nepatří, je asi z doby kolem 1100, shledávám ji ale nejzajímavější.

Kristus vpravo chrání pohany před šípy vysílanými bohem, jeho otcem. Ty se lámou o jeho plášť. Pannu Marii vidíme s holým hrudníkem, pravou rukou si pozvedává prso. Snad jako by ho chtěla vystavit na obdiv církevním hodnostářům, které pod svým přehozem ukrývá.

Když však církev svatá převzala světskou moc, stala se z křesťanství překroucená ideologie její direktivní vlády a z vlídného boha tyran, který potřebuje plné peklo čertů, aby to hříšné lidstvo udržel na uzdě.

Tak se změnila i Panna Marie na onu gotickou madonu, která má oči nepřirozeně překroucené do nebe a tělo kompletně zahalené dlouhým hávem. Z krásné bohyně plné síly se stal už jen objekt víry a zbožné úcty. "Panna přesvatá... matka přemilosrdná... Tak jsem to četl v jedné katolické učebnici. O lidské, či božské kráse těla už ani slovo.

Jisté dogma hlásá, že existuje pouze jeden bůh, kterýžto je trojjediný. Pokud jsem však znal zbožné ženy, modlily se prakticky vždycky jen k Panně Marii, ač tato není žádným z jeho tří dílů. Mužského boha ženy instinktivně přenechávaly mužům. Snad v kostele kývou tyto zbožné ženy na ono dogma, ale v modlitbách se obrací jiným směrem.

Je tedy Panna Marie pohanská modla? Řekl bych že ano, v nejlepším slova smyslu. Ženy se nemodlí k bohu, ale taky ne k sošce, nebo ženě 2000 let už v hrobě. Ony v ní vidí onen pojem, který jsem nazval "Nebeská síla". Modlí se tím kamsi k bohům svých dávných předků, jejichž hlas slyší svým srdcem. To je ta skutečná zbožnost, ke které není potřeba žádná víra a žádné dogma. Jejich modlitby často bývají vyslyšeny, jak jsem sám byl občas svědkem. (Pokud tedy nežádaly zrovna zázraky.) A v těch jejich modlitbách k Panně Marii (aspoň z mého pohledu) věčně přežívá i Artemis, bohyně se zlatým vřetenem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rucuk rucuk | E-mail | 5. srpna 2010 v 19:45 | Reagovat

V těch modlitbách lze vycítit soucit žen-matek k Marii, která ztratila syna, takže se dovede vcítit do tužeb žen, ochránit své děti.

Jen takovou životem vyzkoušenou skutečnost- prsa maximálně do č. 3, jinak jsou spíš na obtíž, zvláště  v horkém létě. Každá hloupá, která touží po větších...

2 PR PR | 5. srpna 2010 v 20:03 | Reagovat

Ztotožnit Artemis jakožto panenskou lovkyni se vší její nesmiřitelnou povahou s Pannou Marií jakožto křesťanskou matkou boží, to už chce hodně odvahy.

Jsem si docela jistý, že pokud byste žádal Artemis, aby za vás orodovala (jak křesťané žádají právě Pannu Marii) jediné, co byste si vysloužil, by byl po zásluze šíp mezi oči. A Akteonův příklad by vám měl napovědět, že není zrovna z těch žen, které si libují v exhibicionismu. Což by vám mohl prozradit i fakt, že se neúčastnila Paridova  soudu. Možná právě proto, že jí byla pubertální fascinace erotikou cizí a místo toho dávala přednost vzrušení z lovu. Možná byste si z ní měl vzít v tomto příklad, když už ji tolik obdivujete.

Suma sumárum, mé osobní přesvěčení je, že bohyně Artemis jako taková by váš článek neocenila, pokud by ji ten přímo neurazil.

3 autor článku autor článku | 5. srpna 2010 v 20:17 | Reagovat

[2] PR

Co by na to řekla Artemis, to si skutečně netroufám odhadnout. O to jistější je, co by se mnou za ten článek udělala svatá inkvizice.

Jinak mi chybí kvalifikace se dále vyjádřit. Vůbec totiž netuším, co znamená výraz "orodovat". Zatím jsem v mém životě nikoho o takovou službu nežádal. Ani Artemis, ani panenku Marii.

4 Zdenka Zdenka | 5. srpna 2010 v 20:57 | Reagovat

....jejichž hlas slyší svým srdcem. To je ta skutečná zbožnost, ke které není potřeba žádná víra a žádné dogma.....

"Paměť srdce" zůstává a v těžkých chvílích pomáhá..... :-)

I Artemis je krásná baba :-)

5 PR PR | 5. srpna 2010 v 21:02 | Reagovat

Přiznávat vlastní nevědomost není jistě nic záslužného, zejména v naší době:

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?typ_hledani=prefix&cizi_slovo=orodovat

http://www.ruzenec.cz/Modlitby/litanie.htm >> "Oroduj za nás svatá Boží Rodičko, atd"

Nevím, co s tím má co společného inkvizice? Inkvizice by vás jistě nekárala za to, že píšete o pohanské bohyni, aniž příliš rozumíte jejímu kultu. Inkvizitoři by naopak vaši nevědomost měli za blahodárnou, neboť by církvi vítězné pomáhala zaměňovat pohanské zvyky a bohy za křesťanské svátky a světce.

6 autor článku autor článku | 5. srpna 2010 v 21:08 | Reagovat

[5] PR

Mám skutečně rozumnější věci na práci, než číst tyto stránky. Citáty velikého Maa jsem taky nikdy nečetl.

7 PR PR | 5. srpna 2010 v 21:25 | Reagovat

5/

Vy se zřejmě domníváte, že vás chci nutit ke křtu :) Bohužel pro vás nejsem fanatický stoupenec Krista, ale pouze si nepletu nevědomost s vědomostí.

Ostatně vaše reakce mi připomínají ten starý židovský vtip.

****

Rabín potká muže, který rabínovi tvrdí, že náboženství je kořen všeho zla. A rabín se ho optá: "A vy jste četl Tóru, Bibli a nebo Korán?"

A muž odpoví: "Já jsem nic z toho nečetl, protože to nepotřebuji. Já jsem ateista."

A rabín mu odpoví: "Pak ale nejste ateista, ale ignorant."

****

Pakliže jsem se pokusil vás poněkud povzdělat a vysvětlit vám, v jakéže souvislosti můžete sloveso orodovat zaslechnout, a vy mi na to odpovídáte, cituji "Mám skutečně rozumnější věci na práci, než číst tyto stránky. Citáty velikého Maa jsem taky nikdy nečetl.", pak se na mne nezlobte, ale sotva vás mohu považovat za něco jiného než za ignoranta, stejně jako ten rabín onoho "ateistu".

A opravdu se z vás tímto nesnažím udělat žida, jak se mi možná budete snažit naznačit.

8 PR PR | 5. srpna 2010 v 21:26 | Reagovat

Pardon, komentář 7 patří ke komentáři 6, nikoliv 5 :)

9 autor článku autor článku | 5. srpna 2010 v 21:40 | Reagovat

[8] PR,

...A opravdu se z vás tímto nesnažím udělat žida, jak se mi možná budete snažit naznačit...

Jsem dalek toho, snažit se vám něco naznačit.

10 Zdenka Zdenka | 5. srpna 2010 v 21:44 | Reagovat

Tož nyní jsem se rozesmála :-))))))))))))))))))))

11 Zdenka Zdenka | 5. srpna 2010 v 21:44 | Reagovat

Tedy trošičku dříve.....

12 Ella Ella | E-mail | 5. srpna 2010 v 21:44 | Reagovat

:-))))))))))))

mistr tesař se taky občas utne :-))

13 Zdenka Zdenka | 5. srpna 2010 v 21:49 | Reagovat

Nicméně byl to velmi důležitý komentář.

Alespoň se zamyslím, jestli se také třeba nevědomky  nesnažím někoho poněkud povzdělat a vysvětlit....

Kdyby ano, omlouvám se předem.

14 PR PR | 5. srpna 2010 v 22:04 | Reagovat

:)

15 jan+rich jan+rich | E-mail | 6. srpna 2010 v 0:48 | Reagovat

Chlapci,chlapci.Ještě ne tak velcí a už tak nesmiřitelní.Navrhuji prohlásit vítězem sporu toho,kdo lépe obstojí kriteriu vůdce dle pravidel ve francouzském filmu "Knoflíková válka".A ministra Johna požádat o ochranu vítěze před zneužitím informací ze soutěže k běžnému styku.Oba by ještě rádi požádali o pat.Příjemnou noc.Váš Rich.

16 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 7. srpna 2010 v 10:30 | Reagovat

Autorovi.

Tedy srovnávat Pannu Marii s nějakou Artemis, to jste se uřekl. Všechny židovské dívky se před provdáním  pokud možno vykrmily do podoby sádelnatého soudku. Mělo to několik výhod.

Sádelnice hůř otěhotní a tím je lepší kořistí pro božské oplodnění. Když  božsky nakyne, lidi se jí budou stranit a vlastní zásoby budou to jediné s čím může počítat.

Kdyby to vše zklamalo a vrátila se do vlastní rodiny, hned by byl po zvážení po ruce argument, jak s ní bylo zacházeno.

Proto i Josef, jakkoli se vzpíral vzít si za ženu "božsky oplodňenou" dívku, mohl se spolehnout na její tělesné zásoby, že přežije cestu do Egypta, kde ji příležitostně střelí na trhu, ještě v dobré kondici.

To vše se naštěstí nevyplnilo, matka Boží ( jen ta otcovská trojjedinost to kazí ) splnila co si církev vybájila a stále za nás hříšné oroduje ( už rodila, tak umí i orodovat ) i když je nám to na dvě věci.

To hlavní, fyzickou krásu bohyně v ní zatím hledáte marně. Snad tak za sto let, až budou katolíci i s papežem úplně na huntě, ji navléknou rudé body, postaví ji na podium k tyči, Ježíška dají do jeslí. Tak se božská dvojice stane vzorem podle svých možností. Tesař Josef bude stejně, jako neperspetivní dřevo, zapomenut úplně.

17 autor článku autor článku | 7. srpna 2010 v 13:17 | Reagovat

...Tedy srovnávat Pannu Marii s nějakou Artemis,...

Co kdyby někdo opačně řekl: "Srovnávat bohyni Artemis s nějakou Pannou Mariií..."

To přeci každý může vidět jinak. Já je nesrovnávám, pouze pravím, že Panna Marie se z té Artemis nejspíš vyvinula.

Do jaké míry byla ve skutečnosti tlustá nebo hubená, to tedy nevím. Ale modlit se k ní, to funguje. Jedna žena ji žádala, aby začalo pršet, a ono začalo. Tak to vidíte!

18 babka babka | 7. srpna 2010 v 18:34 | Reagovat

zdravím

Podprsenka prý vznikla ze dvou svázaných kapesníků...

Pokud berete úctu k panně, pak by tu nějaká souvislost byla. Ale jinak ne. Zatím, co Artemis zůstala pannou, protože považovala své poslání v něčem jiném, třeba ve švaní a zabíjení zvěře, proto ta její krásná vypracovaná postava. Panna Marie, jejím posláním je především  porodit syna, tedy stát se matkou. Proto snad i ta zahalená postava poznamená mateřstvím. Vidím protiklad. Zatím, co z Artemis udělali bohyni lovu,  tedy v nadneseném smyslu bohyni smrti, Pannu Marii právě naopak polidštili a udělali z ní matku, tedy spíš symbol plodnosti, života a nakonec i utrpení. Byla člověk a člověkem zůstala. Ať je to lidské mládě nebo zvířecí, každá, téměř každá  žena matka až na výjimky se o své mládě bojí a chrání je. Artemis zabijí. Zabíjí i mláďata, je nemilosrdná. Nejhorší na tom je, že to dělá  pro zábavu. Proto mi bohyně Artemis připadá  krutá.Patřím spíš k těm ochráňkyním .Přiznám se. Když se řekne slovo Artemis nebo Diana, vybavím si spíš spoustu prodejen s loveckými potřebami než  bohyni samotnou.

  Nyní matky vypadají úplně jinak než dříve. Dnešní třicetilétá matka dvou dětí   vypadá lépe než mladá napapkaná mladá děvčata. Ještě před několika desítkami let, kdy symbol krásy byla plnoštíhlost, pak matka několika dětí vypadala spíše jako Věstonická Venuše.Toť symbol mateřství, ale přiznejme si také  stárnutí. Vždyť vše, co jste v úvodu článku popsal odpovídá právě její  obnažené kráse. Jenom jste ješte nepopsal  bochník, který často na sobě  nechává spočinout ty unavená prostopážná zvířátka:-)))

19 autor článku autor článku | 8. srpna 2010 v 9:40 | Reagovat

Měli jsem tu kdysi jednu visionářku z Medjugorje. Autobusy svezly důchodce ze široka a daleka, kulturní dům byl napraný, někteří stáli před ním a poslouchali vše z amplionů. Nikdo před tím ani po tom ho takto nenaplnil.

Víra v Pannu Marii už je taky dávno přežitá, ale ještě zdaleka nemá odzvoněno. Jednou se ovšem může stát, že papež umře a další už nebude volen. Nebude pro koho. Nikdo už na jeho trojjediné dogma nebude věřit. I bohové vznikají, vyvíjí se a zase zanikají.

Ta holka vyprávěla (ve své mateřštině, jinou řeč neumí), že se jí Panna Marie zjevuje každý den, na Vánoce pak s novorozenětem v náruči. To už ale bylo i pro ty nejdůvěřivější dost silné kafe. Jak prý vypadá? Inu krásná, blond vlasy a modré oči. U židovky skutečně velmi nepravděpodobné. Viděl jsem jich celou řadu, a všechny měly vlasy i oči černé. Jak jinak ale popíše infantilní holka nějakou bohyni? Jako pohádkovou princeznu. Ta je, zvláště v jižních zemích, vždycky blonďatá. Přítomno bylo i mnoho farářů. Silně pochybuji, že by snad jeden z nich jí byl takovou dětinskou blbost věřil. Žádný se k tomu ale nikdy neodvážil vyjádřit. Jestli tomu tak může být prý musí posoudit svatá stolice. Žádná stolice se však do toho nehnala.

Můj článek byl psaný pro lidi s nadhledem. Nikomu při tom jeho víru neberu a žádné pohanské bohy mu nevnucuji.

20 PR PR | 8. srpna 2010 v 10:18 | Reagovat

Už několik lidí, včetně mé maličkosti, se vám pokusilo vysvětlit, že ztotožnit Artemis a Pannu Marii je nemožné, protože ty dvě jsou ze své povahy hodně odlišné. A nemá to nic společného s křesťanství a ani s pohanstvím.

Nevím, proč nedokážete pochopit tak prostou a jednoduchou věc, že Pepa není Franta, a že i když hloupý  Honza bude chodit za Frantou, kde dřív  sedával Pepa, ani ten hloupý Honza si nebude plést Frantu s Pepou, zejména když bude vědět, že Franta je vášnivý lovec a Pepa o lovu nemá ani páru.

21 Zdenka Zdenka | 8. srpna 2010 v 10:44 | Reagovat

Copak mají tyto dvě ženy společného? Artemis a matka Marie?

Obě se staly symbolem, jsou jim stavěny sochy,...

Jde tedy o kult "zlatého telete?"

Jedno je však jisté - z čeho, tedy z kterého kultu někdo tyje více?

Ve světě je postaveno plno "lourdských jeskyní". Zjevuje se tam prý a léčí panna Marie. A já říkám : "Pokud ano, tak jestliže to zvládá v tom hluku při poutích, tak je fakt dobrá, zázračná". To Artemis by utrhla kus jitrocele a plácla to na ránu a bylo by vystaráno též. Jak hrubé, že.....

Také jsem párkrát navštívila jednu takovou jeskyni, která je nedaleko od nás. Ale nikdy v přítomnosti davů lidí.

22 autor článku autor článku | 8. srpna 2010 v 11:20 | Reagovat

[21] Zdenka,

Článek je o tom, že i bohové se vyvíjejí. Psán pro lidi, kteří se vyvíjejí. Kdo má své vzdělání ukončené a všechno ví lépe, si může najít ke čtení něco jiného.

23 PR PR | 8. srpna 2010 v 12:01 | Reagovat

22/ Líbí se mi, jak umíte argumentovat. Každý svůj názor hezky podepřete fakty.

"Článek je o tom, že i bohové se vyvíjejí." - Kde prosím je o tom váš článek?

"Psán pro lidi, kteří se vyvíjejí." Mám tomu rozumět, že člověk, který se vyvíjí, je takový, který bez odmluvy uvěří každému vašemu nepodloženému tvrzení? To se ale pletete, takovým lidem se říká jinak :)

"Kdo má své vzdělání ukončené a všechno ví lépe, si může najít ke čtení něco jiného." - Zdá se mi, že se za jednoho takového považujete a proto své perly hodláte předat dál, protože vám už nelze cokoliv vysvětlit :)

24 Zdenka Zdenka | 8. srpna 2010 v 15:36 | Reagovat

[22] autor článku, 8.8.2010 11:20

Naprosto souhlasím. naprosto.

Původně jsem chtěla svůj komentář 21 napsat jinak, ale pak by zase nevznikl Váš komentář 22. Ano, správně jsem to napsala.

Jen ťuknu -

"Děkuji ti otče,

že jsi své zázraky

skryl před zraky

nevědomých....

Pojďte do mé náruče

a pocítíte vnitřní proměnu

člověka  v boží bytost....."

A pak se setkáte

s Otci dalšími.....

Až Artemis svým likem, či šípem

trefí srdce čisté,

jako by zasáhla své vlastní srdce.

Hladina klidné tůně se rozčeří,

snahou smýt kapičky rubínové.

Je snad zázračná ta studánka?

Nikoliv,

jen Artemis na své hladině zobrazí,

jejího srdce "nového" dohlédne?

25 Zdenka Zdenka | 8. srpna 2010 v 15:40 | Reagovat

[23] PR, 8.8.2010 12:01

Nesmírně si považuji autorových článků, i když se vším nemusím souhlasit, či rozumět.

Nesmírně si považuji Vašich článků, i když se vším nemusím souhlasit, či rozumět.

Oba budete do posledního dechu "studovat" a vyvíjet se

A jestli ne, no to mi tedy vysvětlete, jak to, že se v tomto mýlím?.

26 otazka otazka | 8. srpna 2010 v 21:02 | Reagovat

[17] autor článku, 7.8.2010 13:17

Já je nesrovnávám, pouze pravím, že Panna Marie se z té Artemis nejspíš vyvinula.

Mohu se zeptat jako spravna otazka:-)

Dle ceho soudite ze se  z Artemis nejspise vyvinula  Panna Marie?

27 autor článku autor článku | 8. srpna 2010 v 21:39 | Reagovat

[26] otazka

Co takhle si ten článek přečíst?

28 pes pes | E-mail | 8. srpna 2010 v 21:41 | Reagovat

Panna Maria je spíš převtělená Minerva/Pallas Athéna ja Artemis/Diana

Athéna = bohyně moudrosti,ale taky ochránkyně těch co vedou spravedlivý boj,panna, ale přesto na některých obrazech z miminem v náručí..celkem jasné,ne?

29 Dana Dana | 8. srpna 2010 v 22:47 | Reagovat

Líbí se mi, s jakou lehkostí jste přešel od prsou přes ženské tělo ke křesťanství a panně Marii...vlastně - když rodila - k matce Marii. Ráda čtu Vaše blogy, asi i proto, že mám k historii velmi blízko.

30 autor článku autor článku | 9. srpna 2010 v 8:27 | Reagovat

[28] pes

Athéna s dítětem mi není známa, ale v principu možné. Počátkem letopočtu byl kult panny s dítětem dost rozšířený. Když Mohamed roku 630 dobyl Mekku, vyházel z Kaaby pohanské modly. Mimo jiné i jednu pannu s dítětem.

31 ion ion | E-mail | 9. srpna 2010 v 8:43 | Reagovat

To ze Rekove meli mnohobozstvi je prave to krasne co nam predali jako velke dedictvi. Meli jsme bohy lasky,valek,zrady,moudrosti,plodnosti ,vedeni i zapomeni, boha slunce i na kapku rosy se vzdy nasel nejaky ten buzek.Nebyli jsme svazani do dogmatu jedno Bozstvi,katolickeho ci ortodoxniho nebo jednoho Alaha,tak katastroficke pro pozdejsi vyvoj Evropy.Proto mohli umelci zlateho Veku zvecnit bez zabran a komplexu krasu lidskeho tela,zenskeho ci muzskeho.Myslim ze autor tohlo Mynyma a Skepsi posila......Renezance Anagenisi Znovuzrozeni lidskeho mysleni.....co se tyka nader Artemidy ci bohyne Atheny....mne co Rekovi se libil Svabinsky...ty plne krev a mliko Slovanske tela........Dias sestupuje s Olympu na pratelkou navstevu....poslal Erose na pruzkum na Moravu zemi Afrodity....Vestonicka Venuse...v prvnim zivote jsem byl Iasonass a po Dunaji az tam k vam jsem dosel.......

32 autor článku autor článku | 9. srpna 2010 v 16:23 | Reagovat

[31] ion

Ono se dodnes na mnohobožství zas tak moc nezměnilo. Údajně je Bůh sice jeden, ale jak už jsem uvedl, zbožné ženy se modlí k Panně Marii. Zbožný horník ke svaté Barboře, poutník ke sv. Krištofovi, atd... To jsou jejich skuteční bohové.

A kdo je to ten Ďábel? Zoologický druh? Ne, je věčný, má nadpřirozenou moc... Vždyť je to zcela jednoznačně taky bůh. Ono by se dnes těch bohů napočítalo.

33 ion ion | E-mail | 9. srpna 2010 v 19:28 | Reagovat

Je tady jeden maly rozdil, K Bohu se lide modli , boji se hrichu a trestu Boziho ve forme Diabola, kdezto k 12 Bohum se mluvilo, tancilo kolem taboraku,opekali se vurty a pilo Egyptske pivo,skladali se obeti k ruznym oltarum a hresilo se ve Svatynich [ v noci to maso zavrazdenych nevynych jehnat dojedli bezdomovci ],mohl jsi nastvat Diase ale treba ti pomohla Athena, ono ti nasi bohove byli kamaradi i nepratele takze zadny strach a vzdy jsi mel tu nejakou alternativu se zachranit. Jako napriklad ten mazany Odyseus,coural se po Stredomori za pomoci ruznych Bohu , hlavne Bohyn a krasnych Neraides,sadisticky a beztrestne vypichl jedno jedine oko tomu dobromyslnemu Kyklopovi a hresilo se pekne dale. Kdezto vira v jednoho Boha za tak hrisne ciny by Odysea na hranici plamenou poslala.Nehlede k tomu ze se na Ithaku predcasne vratil a pokazil pani Persefony party a nasledkem toho povrazdil vsechny krasne samce Hellady.

Jestli existuje Diabel tak jedine v nas lidech,my jsme ti co nicime ,vrazdime,hubime vse co je nam v ceste !!!.Zoo-logie nauka o zviratech nikde neuvadi ze by slon vyrobil jadernou hlavici ci zezral pul Amazonky.Ten Diabolos je v nasich nenazranych dusi a my Homo Sapiens jsme ta niciva nadprirozena Moc.Kde jsi stara Hellado bez tech dnesnich " Bohu"???????

34 Hanako Hanako | 9. srpna 2010 v 22:01 | Reagovat

31,33 ion  Pěkně jste převypravěl staré řecké báje a dění na Olympu, kdyby se tak učil dějepis ve škole, to by žáky určitě bavilo.

35 Zdenka Zdenka | 9. srpna 2010 v 23:07 | Reagovat

Kdo je ďábel? Lucifer, Světlonoš? Jakou má funkci? Strážce hmoty? Kdo ví. Jak si vede? Kdo ví.....

36 autor článku autor článku | 10. srpna 2010 v 8:06 | Reagovat

[35] Zdenka

Já pouze od jednoho faráře slyšel, že je to padlý anděl. Na mojí otázku, kde a kdy padnul, už ale odpovědět nedokázal.

Každý si může v bibli přečíst knihu Jobovu. Kam Bůh šlápne, tam je Ďábel s ním. Ti dva si zřejmě dobře rozumí.

37 Zdenka Zdenka | 10. srpna 2010 v 8:24 | Reagovat

[36] autor článku, 10.8.2010 08:06

Přesně :-))))))))))))))))))

Teda ono to k smíchu není, dobrej Bůh by měl být neutrální a jen milovat. Ovšem, to je zas jen má fantasmagirie a představa. I když říká se, že myšlenka tvoří. A třeba kdysi takto nějaká lidská myšlenka nechala anděla padnout.

Co se týká těch farářů, někde jsem to již psala - můj strejček byl rovněž farář. A kdysi, když se někde v Turecku, či kde , zřítil autobus plný lidí do propasti, ptali se ho věřící, jak to, že zahynuly i nevinné děti. A strejček s námi o tom při rodinném setkání mluvil a řekl, že o tom přemýšlel, a těm lidem to pak vysvětlil tak, že již splnili ti lidé na zemi co měli, tak jejich cesta skončila. Fascinovalo mne to, že on si to jednoduše přemýšlením vymyslel. Bez konzultace s Bohem. A já se jako mladičká naivně domnívala, že faráři jsou od Boha zasvěceni, pověřeni, že s ním konzultují,... Ale církev tohoto umí dokonale využívat. Ale de fakto  na důslednou otázku odpovědět neumí..... A to je i otázka vzdělání, jak píše PR - málo se v konzultacích s Bohem vzdělali. :-))))

Píši to trochu v nadsázce .-)

38 Zdenka Zdenka | 10. srpna 2010 v 8:25 | Reagovat

Teda ještě - kdyby jen miloval, nebyl by úplněj, on toho Ďábla potřebuje ke svýmu naplnění..... ? No, teorie, ale v praxi to tak je, dualita, či co...

39 babka babka | 10. srpna 2010 v 8:46 | Reagovat

Trochu mne na vás mrzí, že chcete více provokovat než debatovat....

I hádka je forma komunikace....

40 autor článku autor článku | 10. srpna 2010 v 9:13 | Reagovat

[37] Zdenka

Novorozeně splnilo svůj úkol a zahynulo. Farář má tu výhodu, že mu věřící musí všechno věřit. Od toho je to věřící. Není pak ale divu, že těch věřících je stále méně.

Jinak existuje universální odpověď?: "Boží cesty jsou nevyzpytatelné."

Možná dnes zainstaluji článek o sexualitě. Tam se vyskytuje i pojem "bič boží".

41 Zdenka Zdenka | 10. srpna 2010 v 9:32 | Reagovat

Fí-ha, ještě malej dvorek k tomu biči ... :-)

No, to bude zajímavý, te článek - Vašim pohledem :-)

No ale ještě přeci jen - jak ten farář si to srovná se svým svědomím, jak to unese? Ale je to zřejmě stále jednodušší, když věřících ubývá.

42 babka babka | 10. srpna 2010 v 10:38 | Reagovat

Uhli jste od tématu, tak vás vrátím. I farář obětuje jedno oko, aby se podíval na pěkné ženské tělo...

43 autor článku autor článku | 10. srpna 2010 v 10:56 | Reagovat

[42] babka

Podle jedné tajné statistiky: každý třetí, aby se podíval na pěkného chlapce.

Různé skandály poslední doby to dost potvrzují.

44 ion ion | E-mail | 10. srpna 2010 v 18:38 | Reagovat

Pro Babku i Autora clanku. Nemate nahodou v sobe Helladske DNA??????? Autore ta statistika neni tajna , u nas v Hellade to cvrlikaji vrabci po tisicileti.....Babko pravdu dis,Popovo oko v nedeli rano na msi,ocare potrebuje......

45 ion ion | E-mail | 10. srpna 2010 v 20:04 | Reagovat

pro p.Zdenku. Nelamte si hlavu s tim co jsou Farari je pred nami  21 stoleti ...........

46 ion ion | E-mail | 10. srpna 2010 v 21:09 | Reagovat

Buh mel spolupracovniky- cislo jedna byl Archangel a nasledovali i dalsi ale k Bohu verni a poslusni Archangelove.Ten cislo jedna nazval Boha despotou a byl Bohem potrestan.Svrhl jej na zem z nebes na veky veku a vtelil Ho do lidskych Dusi. Jeho Jmeno je Dia-bol.V prekladu: vnikam do ...neco rozdeluji..delim na pul....nicim soudruznost....prinasim nepratelsvi tam kde je pratelstvi.....kde je laska prinasim zradu no proste to co mame my lide v charakteru,proste je mnoho pojmu co znamena pojem Diabolos a v kazdem pripade jej nechci za kamarada. Snad laicky receno Rozbijec.Nehledejte Dabla pod povrchem Zemskym,neni hornik ale Archangel a jeho vlada je mezi nami.My jsme ta Hmota ze ktere vychazi Myslenka Zla pro naplneni jeho poslani,my lide jsme Jeho Energie a Existence. Zbyva otazka " a co Nejvysi Stvoritel na to rika?" Asi nic...On na Uranii Nebi Blankytneho ma sv.Petra tolik tisicileti uz unaveneho [ mentalita st. zamestnance] ceka na duchod takze na to asi kasle,andele posledni dobou tlaci na Boha at si konecne zavede internet,kdo ma stale litat nahoru dolu,nestaci ze druhe sv.valky delali neplacene prescasi a ti lide stale v nich pokracuji. Jo Pan Buh se nejspis odstehuje na planetuXX+VRT+mmn na entou.Je unaveny...........Tak na konec...nikdo znas nerika mel jsme Bozsky sen, spis rikame mel jsem dabelsky sen...nerikame : prozil jsem bozskou erotickou noc ale diabelskou......ta polivka palila jak cert......mel oci jako cert.....ta cernovlasa certice zblbla reznika a skocil do splavu....kdyz se vsak jedna o posveceni zbrani je tam vzdy nejaky ten Knez ci Pop

47 babka babka | 11. srpna 2010 v 10:23 | Reagovat

[46] ion,

Tak, vy si myslíte, že sv. Petr je už takový starý senilní dědek, který si rád zdřímne  a pak zapomene třeba uzavřít kohoutek? A voda teče a teče:-((((((((((())))))))))))))))))))

48 ion ion | E-mail | 12. srpna 2010 v 0:39 | Reagovat

Pro Babinku. Tece voda tece, on si drima a potom jsou povodne,jinde zase neotevrel ventilek a jsou pozary,mozna ze Nebeske komunalni sluzby potrebuji reorganizaci a mlade Angeli na nove pracovni mista i tak mame velkou nezamestnanost,nemuze Sant Petros tam prece sedet vecne.Nechci vsak aby bylo mysleno ze Rajske zahrady nejsou vecne...nebudeme se rouhat.!!!

49 mira mira | 8. září 2010 v 10:45 | Reagovat

Toho času nazmar a žadny hodnotny info o antický krase.prokletej internet

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama