Starořecká nahota - Kázání o morálce

17. července 2010 v 21:04
Je nahota nemorální?

"Místní barbaři mají jednu zvláštní vlastnost. Nesmějí se ostatním ukázat nazí."
Tuto zajímavost popsal Hérodotos (5. století př.n.l.), otec dějepisu a velký cestovatel, z dnešní Malé Asie. Z jeho hlediska pěkná blbost.
socha jinocha v Delfách

Chodili snad, proboha, antičtí Řekové tenkrát nazí? Chodili! Ale ne "proboha", ono jim to bylo celkem jedno. Jejich bohům právě tak, ti jednali přesně stejně. Pochopitelně ne pořád, ale antika si skutečně s nahým tělem hlavu nelámala. Ve Spartě chodily i zralé dívky úplně nahé, kdy se jim zachtělo, ale pouze do svatby. Vdaná žena už musela být oblečená. Muži zřejmě žádná pravidla neměli.

Nesmět být nahý asi blbost bude, ale tak úplně jasné a logické to celé zase není. Každá doba i kultura k nahotě zaujímala nějakou pozici, to vše se určitým způsobem vyvinulo a na tom se konečně dodnes nic nezměnilo.
Při kontaktu dvou kultur byl tedy důvod k údivu nad tím druhým. Coby student v Heidelbergu, v sedmdesátých letech, jsem byl členem universitního judo-klubu. Jednou holky po tréninku zjistily, že mají rozbité sprchy. Pár jich jelo domů zpocených, ale celá řada šla docela klidně k nám, do mužských šaten, kde se holky svlékly a šly s námi sprchovat. Pro mě, člověka z Čech, věc velmi nezvyklá. Byl jsem ovšem už v mládí na FKK v NDR, takže zase nic tak strašného. Lze si ovšem představit těžký šok několika obřezaných Arabů, když k nim do sprchy náhle přišly nahaté holky. Pak nám postavili saunu a člověk si ta vysportovaná, nahá těla těch bohyň mohl se zájmem prohlédnout každý týden. Zvykli si i arabští muslimové.

(Nemůžu si tady odpustit jednu zlomyslnost. Jistý pan Šupa měl na NOVINKY před krátkou dobou pojednání o tom, jak hluboký výstřih způsobuje negativní energii, která se hromadí kolem celé zeměguly. Co vlastně podle něj potom způsobuje úplně nahé ženské tělo, nebo třeba celá nudipláž? Naštěstí nejsou známy žádné výsledky skutečného měření, které by existenci této negativní energie potvrzovaly.)

Někdo by si možná myslel, že se v uvedeném příkladu jednalo o rozdíl mezi společností kapitalistickou a komunistickou. Tak tomu nebylo. Jistě v Čechách byly nahotinky zakázané jak ve filmech, tak v časopisech. Když v roce 68 vznikl v Praze první striptýzový bar, byla to senzace a pro ortodoxní komunisty další důkaz imperialistické ideologické diverze. Sovětské tanky pak, mimo jiné, onen bar rychle zavřely a nastolily opět vládu pracujícího lidu, který chtěl pouze budovat socialismus a žádný striptýz si nepřál. Jak už jsem uvedl, v NDR v tu dobu nejen existovaly rozsáhlé nudipláže, ale i v televizi si socialistický občan mohl klidně prohlédnout holá prsa. Byl to tedy spíše rozdíl mezi Čechy a Němci. Kde se vzal? Asi přišel ze země, kde zítra už znamená včera.
Politik Zdeněk Mlynář ve své knize "Mráz přichází z Kremlu" popisuje případ, kdy se student vsadil, že na koleji projde patro jenom v trenýrkách. Byl za to okamžitě vyhozen. Pro Mlynáře zcela nepochopitelné, něco takového byla v českých internátech věc naprosto samozřejmá, když se třeba někdo šel sprchovat. Čeští komunisti zřejmě po roce 1948 ochotně převzali tohle ruské puritánství, Němci se na něj vykašlali.

V posledním případě se ovšem nejedná o kulturu nahého těla (FKK), ale o věc ryze praktickou. Tady mají puritáni občas těžký život. Kdysi jsem projížděl Island a navštívil i jednu přírodní zajímavost. Vylezl jsem na zasněžený kráter vulkánu, sešel do jeho nitra a po ledu zamrzlého jezera došel k druhému vnitřnímu, ještě činnému kráteru. Vlezl do něj, svlékl se do naha a zaplaval si v horkém bahně. Just v tu dobu ale přišla také malá skupina autobusových turistů. Udělali to samé, co já, jen jedna trochu starší žena jaksi nevěděla. Nakonec se tedy svlékla do spodního prádla a vlezla do té horké bublavé břečky taky. Všechno dobré, než jsme zase vylezli. V ledovém větru jsme seškrabali z těla bláto a rychle se oblékli. Nebohá žena nenašla v malém kráteru vulkánu žádný paravan a oblékla si vše přes mokré spodní prádlo. To se jí prosáklo do vrchního oblečení, takže vypadala poněkud pruhovaná. V tomto stavu se potom vydala přes sněhové pláně. Snad jí moc nenastydnul měchejř.

Být nahý a na všechno se vykašlat je tedy občas docela praktické. To není jenom věc přírodních národů, které už jsou ovšem dnes často ovlivněny křesťanskými či islámskými misionáři a nevědí, kam vlastně patří. Už ve středověku to lidé brali jak bůh dal. Je známo, že v době gotické nesměla dáma ukázat ani kotníky. V té době se udála ve Španělsku následující příhoda. Následník trůnu dětského věku byl asi nemocný a začal v noci křičet. Seběhlo se k němu služebnictvo i dvorní dámy a sice tak, jak tenkrát spali, tedy nazí. Jak se dochovalo, bylo jim to všem srdečně buřt. Ráno už ty dámy ale zase nesměly ukázat kotníky.
K oné rekonstrukci bitvy v Thermopylách zněla jedna otázka, zdali Staří Řekové chodili v takovýchto "oděvech"?
Jak uvedeno, chodili často, ale ne do bitvy. Tato socha jistě neodpovídá skutečnosti. V boji hoplít nosil bronzový hrudní pancíř a chrániče nohou až nahoru přes kolena. Stehna a střed těla si musel chránit štítem.

Kolem pasu měl voják nějakou takovou symbolickou sukničku a pod ní, jak vidět, asi většinou nic. Ono to tak bylo v tomto případě docela praktické a sice z více důvodů, které si snad každý dokáže sám odvodit.

Nazí bojovali Řekové pouze na Olympiádě a sice jenom muži. Ženy, kromě kněžek různých bohů, tam neměly přístup. Nikoli ovšem proto, že muži byli nazí, ale proto, že ona společnost byla silně patriarchální.
Aby vše mohli správně sochat, bádali Řekové nad prací vědeckou.

Ve středověku se na universitách řešil problém, jestli i žena má duši? Nikdo však nikdy nepochyboval o tom, že žena má tělo. A právě tohle tělo po všechny časy motalo mužům hlavu. Je totiž velký rozdíl v tom, odhalit tělo za účelem vykoupání, nebo jeho vystavení na obdiv.

Kristus se k tomu vyjádřil:
"Kdo na ženu v hříchu pohlédne, jako by s ní zhřešil."
O to třeba jde na nudipláži, tohle dokázat. Pohlédnout na ženu bez dalších myšlenek. Pro hříšníka mého typu žádný problém, viděl jsem nahých žen mnoho, ale co má dělat nějaký svatý muž, pro kterého je žena nástrojem ďáblovým. Ten jinak než v hříchu na ní pohlédnout nedokáže i kdyby se snažil sebevíce. (Pokud je normálně sexuálně orientovaný, což už do tohoto článku nepatří.)

Co třeba tyhle holky, které zde zcela nestoudně vystavují svoji nahou kůži na obdiv?
Onen TV-pořad jsem nikdy neviděl, tahle fotka byla na internetu. Něco mi na ní připadalo nemorální, jen jsem nevěděl co. Pak jsem to pochopil. Ty jejich bikiny.

Chápu ty holky, vždyť v téhle soutěži jde o to nejdůležitější na světě, tedy o peníze. Musí se předvést v celé své kráse. Pak ale by měly být rovnou nahé, aby se vše dalo skutečně posoudit. Nahé tělo má v sobě krásu a přirozenost. V těch plavkách jsou to skutečně pouze nádoby hříchu.

Jestli se mi ty holky líbí? Ale jistě, jenom ženy s postavou odpovídající antické řecké kráse se mi líbí mnohem více. Jak tento ideál vypadal? Jaká byla tenkrát jejich sexualita? O tom zase příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanako Hanako | 17. července 2010 v 21:51 | Reagovat

Před lety se v ČSSR promítal film Ukradli torzo Jupitera s A.Girardotovou a dalšími známými francouzkými herci. Byla to honička za ukradenými archeologickými nálezy v Řecku. Stále se mluvilo o soše Venuše, příběh dopadl dobře, socha byla zachráněna. Předpubertální dětičky se vždy těšily na závěr filmu, kdy ředitel Archeologického muzea v Athénách sáhne do sbírky kousků soch(jako na vašem obrázku), a přidáním důležité části vytvoří z torza Venuše torzo Jupitera.Byla to antická řecká krása.

2 caracola caracola | 17. července 2010 v 23:11 | Reagovat

Pěkný článek. Jen drobná nepřesnost.Rusáci se saunují ve společné bani nyní,za komančů i před komanči. Nositelem pitomého puritánství je neomylná svatá církev. Toto její působení vykazuje jistou setrvačnost. Pokud si půjde pupkatý chlap pro pivo svlečen do půli těla nic se neděje.Uděláli to samé ženská budou na ni policajti házet kabát a možná i stíhat pro výtržnost. Sem tam je vidět jak mamča kojí na ulici mimčo.Zpravidla to nezůstane bez pitomých poznámek. A to tady komanči již dvacet let nikoho neovlivňují.

3 autor článku autor článku | 18. července 2010 v 9:16 | Reagovat

[2]  caracola

Článek je malé, nepříliš vážně myšlené, zavzpomínání a zamyšlení nad nahotou.

O morálce v Rusku za Stalina si každý může přečíst ve zmíněné knížce i jiné literatuře. O dnešním Rusku tam neříkám nic.

...nezůstane bez pitomých poznámek. A to tady komanči již dvacet let ...

Přesně to také píšu, že onen druh puritánství nebyl průvodním jevem komunismu. Kojící ženu občas někde na veřejnosti vidím, žádné blbé poznámky neslyším, ale já taky žiji v Německu.

4 Zdenka Zdenka | 18. července 2010 v 10:29 | Reagovat

Inu, jde o to, že já již nejsem nástrojem ďáblovým :-)

Leda že bych se podceňovala :-)

Tož já mám nápad, Obléknu se, načančám, navoním a půjdu ven, ale sukýnkou zakryji i kotníčky, burku obléknu,... A hoši vědět nebudou, oč vlastně přicházejí :-) Protože krásně své tělo narovnám, ponesu se, jak vánek tiše, zlehka mezi nimi propluji, vůní růžovou provázena, jejic smysly omámím... :-))))

Duše moje nebul, jeden jediný byť tě ucítil, stála ta procházka za to :-)

5 autor článku autor článku | 18. července 2010 v 11:06 | Reagovat

[4]  Zdenka

Z takovýchto "stařen" se většinou vyklube čtyřicátnice jako řípa, která z plna hrdla holduje sexu a má být v životě ještě 2x bohatě provdána.

6 Zdenka Zdenka | 18. července 2010 v 18:32 | Reagovat

5 autor

rozesmál jste mne :-)))))))))))))))

7 Koshka Koshka | 18. července 2010 v 21:17 | Reagovat

Mno, od praveku se nam to do Antiky pekne rozvynulo, ta krasa lidskeho tela. Zajimalo by me, jak to v tom praveku meli a co by rikali na Antiku. Co bylo povazovano v Antice za krasu, myslim hubeni nebo tlusti lide? Mozna takovy, jak je stvoril Buh, ale nikde v Antice nevidim pupkate, lyse hlavy a beztvare tela, vzdycky je to detailni a zajimave. No a co by rikala Antika na vestonickou Venusi, tehdejsi symbol zrejme krasy kde nic moc detailniho neni. Bylo jich nalezeno vice, ale vzdycky to byly vesmes stejne postavicky, zavalite s velkymi prednostmi. No a co dnes, ty krasne, anorekticke a umelokoze modelky. Jake by na ne meli nazory tehdejsi lide? Mozna by se jim ani nelibily, proste proto, ze nejsou prirozene.

8 autor článku autor článku | 18. července 2010 v 21:54 | Reagovat

[7]  Koshka

O antické kráse napíšu další článek.

Co je krásné tělo, je věc velmi relativní. Zhruba by se dalo říci: pro hladový národ tlusté břicho, pro národ tlusťochů tělo hubené. Nelze se tedy divit, že v době magdalenia, kdy šlo o fyzické přežití, se vyráběly sošky žen tlustých a vyvinutých. V dnešních Čechách, jakkoli národ bez přestání remcá, je větší problém obezita, než podvýživa. Není tedy divu, že missky, aby se daly označit za krásné, musí být vychrtlé.

V době baroka pracovali chudí na poli pod sluncem, krásná byla tedy bílá kůže šlechticů, kteří to neměli zapotřebí. Pak šla chudina do fabrik, celý den pod střechou, krásná se tím stala kůže opálená. Tahle móda zůstala dodnes.

9 kidd kidd | E-mail | 19. července 2010 v 12:16 | Reagovat

Autorovi

Fantasticke cteni:-))) uz vas ctu od zacatku a je to fantasticke, nechat se unaset vasimi pismenky od ledovcu az po antiku:-))) Diky a tesim se na dalsi pokracovani:-)))

10 rucuk rucuk | E-mail | 19. července 2010 v 16:01 | Reagovat

Člověka vždy zajímá jak lidé vypadali a jak se chovali v různých dobách a existuje ještě mnoho zákrutů, kamlidské oko dosud nedohlédlo.

Jen takový detail, striptýz i prostituce  existovaly téměř vždy, ale rozdíl byl jen v tom, jestli veřejně či skrytě. Ve všech dobách byly hodnoceny jinak.

11 autor článku autor článku | 19. července 2010 v 16:21 | Reagovat

[10] rucuk

Ve antickém Řecku i Římě byla velmi rozšířená jak prostituce, tak homosexualita. Muži byli běžně bisexuálové. To vše bylo považováno za zcela samozřejmé a kolem nebylo žádné tabu. V Římě dokonce v jedné době vznešené chotě politiků pracovaly jako prostitutky pro dobročinné účely, což bylo chápáno jako záslužná činnost. (Konečně taky skutečně byla.)

Na vybranou neměly otrokyně, když jim takováto funkce byla přidělena. Práce prostitutky ale byla chápána jako každá jiná.

12 život život | 20. července 2010 v 14:23 | Reagovat

autore, nepleťte jablka s hruškami...

sprchy  či sauna, a tzv. nudistické pláže jsou uzavřené prostory pro úzký okruh lidí, kteří naplňují stejný cíl...

a zajisté když není jiné možnosti je lépe být v pohodě a čistý, něž upocený, znechucený a cudný... :-)

ale veřejné prostrory, jsou veřejné prostory... :-)

měli bychom brát ohledy i na druhé, nikoli sledovat pouze své cíle a podléhat vlastnímu uspokojování ega... :-)

13 autor článku autor článku | 20. července 2010 v 15:15 | Reagovat

[12] život

Až mě potkáte nahého na veřejném prostranství, můžete podat stížnost.

14 Zdenka Zdenka | 20. července 2010 v 15:46 | Reagovat

[13] autor článku, 20.7.2010 15:15

Opět jste mne rozesmál, pane autore :-))))))))))))))))))))

Že na vás by si život stěžoval? To možné není, přec byste pohoršení nebudil :-),  že byste svou nahotu nést neuměl? Tomu nevěřím :-)))))))))))))))))

15 autor článku autor článku | 20. července 2010 v 16:32 | Reagovat

[14]  Zdenka

Nahotu ještě unesu, ale horší je to s břichem.

16 život život | 20. července 2010 v 17:05 | Reagovat

[13] autor článku

....:-).....

autore, kdyby to byla nahota Vámi nechtěná rozdělil bych se s vámi o šaty...

kdyby to byla z Vaší strany nahota chtěná,

shlédl bych Vaši přirozenou krásu a šel dál...:-)

v žádném případě by to se mnou nelomcovalo, ale říkám, některým Vaše nahota může dělat problémy, neb nejsme v deštném pralese, že... :-)  

chcete-li se vzdáti ošacení, vzdejte se i veřejného života a jděte do toho pralesa...toť rada jediná... :-) tam se nikdo pohoršovat nebude a mám za to , že za nějaký ten čas i své bříško budete schopen unésti... :-)

17 život život | 20. července 2010 v 17:13 | Reagovat

a víte co je pro mne nepřirozené na té fotce s dívkami,

ani ne tak ty plavky, ale ty "reklamy".... v tom jest ona nestoudnost doby,  prodejnosti ducha, lidského těla, bytosti....

18 Koshka Koshka | 20. července 2010 v 17:54 | Reagovat

Autore clanku, to mate pravdu s tim opalenim v dobe prace bilych lidi pod strechou a tudiz co je opalene to je krasne a obracene. V tom pripade takova miss se nema sanci libit vsem na svete. Treba cernochum se libit nemuze, protoze jim musi pripadat podvyzivena a na umreni, presto ze je bila. A macata cernoska se asi taky nebude libit severanum, presto, ze je nadherne opalena. A navic, co ta vyska, to uz nejsou lidi, ale kolikrat zirafy, to by jste chtel mit doma, zenu ktera je o 2 hlavy vyssi nez vy a ma cislo bot taky nejmene 2x vetsi? To se pak opravdu nedivim, ze si chlap hleda chlapa. Nez abych byla symbolem blaznive doby, kdy par let frci to a pak zase pravy opak, radeji zustanu prumerem, se vsim vsudy. Me to teda spis odpuzuje, prehnane zmalovane, vyspulene rty, prsa, zadky a uz ted to neni in. Nejak se nam to od toho praveku zvrtlo jinam. No a s tim tlustym narodem a hubenymi protejsky, co treba takova Anna Nicole Smith? USA je nejtlustsim narodem na svete a kdyz Anna shodila do evropskych mir, tak se spouste Americanum nelibila, ze je moc hubena. Navic uz i tady byvaji modni prehlidky jak oni rikaji s plnostihlymi modelkami, na pleti nezalezi, u nas byste rekli obezni modelky. Spis je to o tom, jakej hadr se lip proda a komu sekne nejlip, doted to bylo na tech hubenych - anoretkickych, ale jak se zda, vsechno ma svy meze. V Americe se proda mnohem vice odevu na tluste lidi, hubenych je malo a tak se ted dela moda na ty tluste, protoze oni maji vetsi odber. Takze se tu ted zacina pracovat na tom, ze krasa je v tloustce, protoze takovych je dnes vetsina. Ach ta Amerika, ta ma tolik nadhernych obyvatel. A pozor, jak vime uz davno, z Ameriky prichazi skoro vse. Diety, nazory, zivotni styl a nyni nas cekaji zaplavy tlustym modelek.

19 autor článku autor článku | 20. července 2010 v 18:46 | Reagovat

[17]  život

...ona nestoudnost doby...

Nikdy nebyla doba jiná, takhle to fungovalo vždycky. Od té doby, co Féničané vynalezli peníze, lze za ně vše koupit a vše požadovat.

Jinak to celé, i tu nahotu, neberu tak vážně.

V pralese jsem byl v životě taky, teď jsem ale usedlík a už se nehnu.

Příští díl bude ještě horší, chci psát o antických (ne)mravech.

20 život život | 20. července 2010 v 20:40 | Reagovat

[19] autor článku,

"Nikdy nebyla doba jiná"...:-)

proč ji tedy nezměnit, začít u sebe, být pokud co nejméně prodejným... :-)

"Příští díl bude ještě horší"

pište jak uznáte za vhodné, třeba tím částečně poznáte i sám sebe... :-)

i když dle Vašich vyjádření jste, zcestovalý, máte smysl pro humor, a předkládáte, nikoli prodáváte své zážitky a zkušenosti druhým...  blahopřeji... :-)

21 život život | 20. července 2010 v 21:14 | Reagovat

"Od té doby, co Féničané vynalezli peníze"

vy - nalézat.... :-) oni je snad nalezli...

féničané pouze nalezli řešení, jak je také možné obchodovat jinak, než výměnným obchodem

vymysleli peníze... svou vynalézavostí(lstí) se stali jedněmi z nejvlivnějších své doby,  kde jsou dnes...?.... :-)

nuž poučení vezměmeš... :-)

22 Zdeňka-Anna Zdeňka-Anna | 20. července 2010 v 21:54 | Reagovat

autor

Příští díl bude ještě horší....

Snad abyste ho viditelně označil - něco jako: číst jen na vlastní nebezpečí, aby útlocitné duše nepříšly k úhoně.

Znám několik případů, kdy ti navenek nejslušnější a nejpuritánštější otcové zneužívali dcery nebo dokonce i  vnučky.

Už zase jsem odbočila jinam.

Mea culpa....

23 rucuk rucuk | E-mail | 20. července 2010 v 22:30 | Reagovat

Někde už o tom byla řeč: V r. 1969 vyšly 3 sešity Dějiny sexuality- Starověk, Szředověk, Novověk. Mám je doma, oběhly tehdy všechny známé a pak jsme diskutovali. Došli jsme k názoru, že Starověk byl opravdu nejvolnější v názorech na sexualitu, rodinu, vztahy mužů a žen, ale jak kde. Středověk jen ve vyšších kruzích měli ženy milence téměř veřejně a čím to byl mocnější pán, tím lépe i pro jejího muže a potomky. Lid obecný to bral jako hřích, podporovaný hrozbou ohně pekelného  z kazatelen. V novověku se sexualita více rozebírala, záleželo na prostředí, kde člověk žil. Země od země se lišila v názorech na rodinný i mimomanželský život. Široké téma, které posuzuje každý podle osobního vztahu k těmto záležitostem s ohledem na výchovu, sečtělost, poznatky v průběhu života.

24 rucuk rucuk | E-mail | 20. července 2010 v 22:30 | Reagovat

Středověk-

25 život život | 21. července 2010 v 6:34 | Reagovat

[22]  Zdeňka-Anna

neděle - Jak teplý sv.Jakub, tak studené vánoce....

pondělí - Svatá Anna, chladna z rána...

z toho si nic nedělejte, pouze jsem odbočil...:-)

[23]  rucuk

názor je názor...

vědomí je vědomí...

krásný den Všem... :-)

26 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 8:22 | Reagovat

No tak jo, jdu se podívat do zrcadla,

jak že vlastně vypadám,.

Jest mé tělo Polednici podobno?

...Malá, hnědá, tváři divé

pod plachetkou osoba,

o berličce, hnáty křivé,

hlas - vichřice podoba!... ?

Či jsem hubeňourkem pouhým,

samá ruka, samá noha,

nést se neumím ?

A co takhle baroko?

Malíř Rubens

by měl radost

z kyprosti těla mého?

Či jsem dokonce podobna

...vznešeným chotím politiků pracujícím jako prostitutky pro dobročinné účely, což bylo chápáno jako záslužná činnost. ....

Ó, tělo mé,

nádobo lidská,

čeho jsi plná?

Jsi pouhým shlukem atomů?

Nástrojem své vášně,

hygienickou nádobou pro muže

a jejich vášně,...

Ó, holka, pyšná jsi,

natřásá tě pýcha

na dokonalost tělíčka?

Co však je za tím ?

Spalující žár,

vášeń,

těla,

těla,

těla,....

Utrpení

bez lásky,

bez srdce

zářícího, jasného.

Blik,

z těla rázem

chrám

pro lásku se stal.

27 život život | 21. července 2010 v 9:14 | Reagovat

...:-)....

http://www.youtube.com/watch?v=dZAk4-lek0Y&feature=related

28 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 9:30 | Reagovat

...ale jiná, než chci já,... ať se na mne neváže....

a tak nevaž se, odvaž se, já jiná jsem :-)  :

http://www.youtube.com/watch?v=f4rpYVsTh7s&feature=related

29 život život | 21. července 2010 v 9:46 | Reagovat

tušil jsem, kde se zastavíte... :-)

http://www.youtube.com/watch?v=mn14O6urNJ0&feature=related

30 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 9:53 | Reagovat

To byla jen maličká přestávka.

Libo-li pokračování?

Zde bylo a tedy ho sem přenáším :

[172] Zdenka, 21.7.2010 09:37

http://www.youtube.com/watch?v=TyB6APJ7Jho&feature=related

[173] Zdenka, 21.7.2010 09:42

Kam se schoulíš....

bezdomovím budu tiše bloudit........

a pár vlasů jednou poutník v kůře stromu nevědomky zanechá....

Hezký den :-)

Netrapme se více dnes. :-)

31 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 9:55 | Reagovat

Pelyněk si uvařím,

nebo´t hrdlo se mi stáhlo,

kloktat z plna hrdla budu ....:-)

32 život život | 21. července 2010 v 10:31 | Reagovat

trápí se trápí,

bezdomovím kráčí,

lásku v srdci má,

nač pelyněk vařit,

nač tělo trápit,

nač podstupovat rizika... :-)

zatím se mějte,

mne netrápíte...?

33 život život | 21. července 2010 v 10:33 | Reagovat

hraji hru zvanou život,

učím se poznávat svět... :-)

34 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 11:00 | Reagovat

...ten, který vždy odpouští,

....zářící slunce i mrak,

který přikryje žhoucí paprsky,

aby tě ochránil,....

...který tě chrání před sebou samým...

...jsem anděl milován andělem....

35 Zdenka Zdenka | 21. července 2010 v 11:07 | Reagovat

po duhovém mostu lásky našich srdcí,

více šlapat nebudem,

přejdu za tebou, abys věděl, že nikdy nejsi sám...

já jsem třpytivé slunce, jenž hladí tvou tvář,

měsíc, jenž skrývá svou tvář v nočních oblacích,...

ozvěnou mého hlas, jež v uších ti zní,....

píseň, jež pohladí tvou duši,...

na tvé pouti životem....

lásko, která nejsi z tohoto světa....

36 Hanako Hanako | 21. července 2010 v 16:12 | Reagovat

autor  Název vašeho článku Starořecká nahota čtu v prvním okamžiku jako Stařecká nahota.To by nebyl pěkný námět.  Jak se Řekové vyrovnávali se stářím, jaký byl jejich vztah k starým lidem a jakého věku se dožívali?

37 autor článku autor článku | 21. července 2010 v 18:12 | Reagovat

[36] Hanako

Vztah ke starcům snad jako dnes. Někdo je ctí, pro někdo jsou přítěž. Důchod ovšem neměli, pracovalo se až do smrti, jako u nás je tomu konečně na venkově často ještě dnes.

Ve Spartě byl každý muž vojákem do věku 60i let. Spartakus v Thermopylech byl skoro 60 let starý. Dnešní, motorizovaní, vojáci jdou do penze dříve.

Věku se dožívali delšího než ve středověku, neboť měli lepší hygienu i lékařství.

Jak ještě napíšu, Řekové se udržovali fyzicky i duševně a psychicky navíc hudbou. Já se ženou to děláme po nich a můžeme všem jenom doporučit.

38 otazka otazka | 23. července 2010 v 17:46 | Reagovat

Kdesy a kdysy jsem cetl/a, ze v jednom meste ve starem Recku, ktere pohrbyla sopka, se pozdeji, kdyz bylo mesto opet vyhrabano a tudiz znovu objeveno (nemuzu si vzpomenout jak se jmenuje)

Byly obeveny malby nahych tel vyobrazenych v dosti choulostivych pozicich a to temner vsude na kazde zdi.

Jde o to ze ty malby by se dnes radily spise do kategorie pornografie a odhaleni techto krezeb bylo dlouho tajeno ba zakazano pro verejnost, jelikoz to nevonelo cirkvevnim planum:-)

Ukazuje to totiz, ze se ve starem Recku co se nahoty a sexu tyce, nijak nezdrahali a na dnesni pomnery byly dosti odvazani:-)

Neumim si vubec predstavit, ze by treba v nejakem dnesnim meste, nekdo postavil pomnik oslavujici Falus.

Ale kdo vi? Treba by to proslo:-))

Kazdopadne Vase clanky jsou paradni.

P.S. Sochy z te doby pusobi autenticky a jsou to jiste verne kopie, ale reknete mi, nezdaji se vam genitalie tech muzu predsi jen nejake male?

Nebo mam jen spatne oci:-)))

39 autor článku autor článku | 23. července 2010 v 18:01 | Reagovat

[38] otazka

U onoho zasypaného města se bezpochyby jedná o Pompeje. Ty ovšem leží v Itálii, nedaleko města Neapole. Ony erotické malby tam nebyly na všech stěnách, pouze v jednom domě, a sice v bordelu. U každé komůrky si mohl návštěvník prohlédnout malbu, na jakou polohu je holka specializovaná a podle toho si pak vybrat, kam vleze.

Co se týče různých genitálií, tak pořád nevím, jak to šetrně napsat a tohle téma odkládám.

40 otazka otazka | 23. července 2010 v 18:23 | Reagovat

[39] autor článku, 23.7.2010 18:01

No nevim jiste mam dojem, ze  to Pompeje nebyly, pokusim se to najit a pak dam vedet.

Tady v tom meste to pry bylo i v mestskych laznich. Ale nevim jiste nechci se tedy prit:-)

No a na ty pindourky si teda pockam a tesim se:-)))

Preji pekny vecer:-)

41 Ivo L Ivo L | 25. července 2010 v 8:29 | Reagovat

Na plážích bývalé NDR mě více fascinovali ženy, které si v textilní ohrádce převlékali plavky po každém osvěžení v moři a měli třeba i patery. Jó, není nad to, když se jdu koupat, něco alespoň malého si obléknout . . . :-)

42 Hanako Hanako | 26. července 2010 v 17:07 | Reagovat

41 Ivo L.  Jistě to nebylo kvůli předvedení všech plavek , které měly sebou. Takový zánět močového měchýře nebo vaječníků z mokrých plavek, to je zážitek! Zkrátka v tomto směru jsou ženy choulostivější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama