Do Canossy nepůjdeme. 3/? - Bylo-li tomu tak, nebo-li tomu tak nebylilo?-1

8. května 2010 v 8:07

Co se událo v Canosse, když tam Jindřich IV. dne 25.01.1077 dorazil? Učil jsem se v dějepisu na obecné, viděl v německé televizi, a celkem všude se dočteme, že:
Tři dny stál či klečel Jindřich IV. před branou hradu bosý, toliko v poutnické dlouhé košili, s nepokrytou hlavou a o hladu. Tři dny od rána do večera tam hluboce litoval svého hříšného činu, štkal a prosil svatého otce za odpuštění. Třetího večera pak v papežovi zvítězil kněz a křesťanská láska nad přísností politika. Políbil Jindřicha a velkoryse mu odpustil. (V jednom internetovém článku v češtině se dokonce dočtete dále vylepšenou verzi, že Jindřich šel v košili a bosý už přes Alpy.)
Bylo tomu tak skutečně? Nebylo!
Jindřich IV. prosí o pomoc Matyldu Toskánskou
Takto vypadal hrad Canossa v oněch dobách.
Takto vypadal hrad Canossa po naší návštěvě. (Ale já jsem, lidičky, nevinej.)

Jindřich dorazil 25.1., byl přivítán celkem vlídně, možná mu Řehoř i vyšel naproti, to už se ale asi nedozvíme. Po formálním uznání své viny byl klatby zbaven a přijat znovu do církve, do které slavnostně vstoupil za účasti větší společnosti 28.1.1077.

Nyní přijde nezbytná otázka čtenářů:
"Jak to víte, pane? Chcete snad být chytřejší než všichni historikové za posledních tisíc let?"
Moje odpověď:
"Ano, chci, s jedním upřesněním. Chci být chytřejší než ti, kteří si tisíc let historii cucali z prstu, aniž by ji skutečně znali. Dávejte dobrý pozor, co vám teď budu povídat!"

Při nejmenším jedno tady musí každého trknout. Je možné stát v druhé polovině ledna tři celé dny bosý na kamenech před bránou hradu ve výšce 600 m n.m? My tam mrzli 20. března ve vaťákách. Po něčem takovém už by žádné odpuštění jistě nepotřeboval, byl by totiž dávno tuhej, jako žádnej druhej.
Tehdejší král byl i svůj vlastní ministr zahraničí, jako takový stále na cestách, tahle pro něj nebyla nic mimořádného. Jindřich se netajil tím, že se touto cestou do Canossy jedná pouze o politický tah, který mu má opět zajistit jeho královskou pozici. Vycházel z toho, že ještě své slávy dosáhne a pouť do Canossy nebude nikde uváděna. Netušil, že to dopadne přesně opačně. Pokud dnes někdo Jindřicha IV. zná, pak o něm povětšinou ví pouze jedno, že musel jít do Canossy. Církev svatá měla (a do jisté míry ještě má) školství pod kontrolou a dala si záležet, aby to bylo v každé knize dějepisu tlustě napsáno dle její třídně uvědomělé, vymyšlené verze.
Dále! Papežská klatba, pokud vím, tenkrát automaticky znamenala odsouzení k smrti. Šel by Jindřich do Canossy s vědomím, že když mu papež neodpustí, bude v okovech odveden do vězení v Římě, kde bude z lásky křesťanské pár týdnů ležet přikován ve špinavé vodě a vlastních výkalech, ohlodáván krysami, než se nad ním konečně kdosi smiluje a nechá ho upálit? Těžko. Jestliže Jindřich šel do Canossy bez vojska, pak měl tu dohodu dávno v kapse. Jak ještě dokážu, nelitoval stejně ničeho, jen musel pro začátek ustoupit. Tím pro něj souboj nebyl vyřešen, ale naopak znovu otevřen.
Ještě dále. Může král tři dny klečet a prosit o takovou milost, aby mohl být římským králem? Nemůže, to je blbost. Tři dny může někdo žebrat o svůj život nebo o chleba, ale ne o titul prvního politika Evropy. Král a takové chování, to se jednoduše vylučuje.
Další bod. Kdo trochu chápe toho Řehoře, musí mu přiznat úroveň a profesionalitu. Šel za svým politickým cílem, ale nebyl to žádný ubožák, který by si chtěl léčit komplexy tím, že se tři dny nechá prosit. Takto bídně si tři dny vychutnávat svoje vítězství, to mi k tomuto člověku vůbec nepasuje.
Navíc: když se doslechl, že Jindřich s družinou přichází, zněla jeho první otázka v jakém počtu? Dost si oddechl, když se doslechl, že on a jen pár věrných. Jindřich mohl také přitáhnout s vojskem a vyřešit to jinak. Nechat se dlouho prosit by znamenalo, že prosebník najednou zmizí a za nedlouho s tím vojskem skutečně přijde a pak se třeba situace obrátí. Potom by si Jindřich zase podobně smlsnul na něm. Ono k tomu stejně podobně i došlo, o tom později.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 caracola caracola | 8. května 2010 v 9:49 | Reagovat

Znovu musím říci,že váš opravník obecně oblíbených omylů je skvělý. :-)

2 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 8. května 2010 v 17:20 | Reagovat

Autorovi.

Dobré odpoledne.

Potvrzujete moji domněnku, že šlo o politický kalkul. Ty řeči okolo jsou jen zastírací manévr, dělající z vypočítavé politiky citovou záležitost. To trvá dodnes a zrovna teď jsme podobnými způsoby v ČR obtěžováni a masírováni, jako voliči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama