Dětská křížová výprava 1/2 - Svatý cíl

26. května 2010 v 9:34
Na psaní cestopisu není občas potřeba ani vylézt z domu. Když se podívám z okna mé pracovny směrem na západ, vidím Hornorýnskou rovinu. Už v římských dobách to byla veliká dopravní tepna směrem sever-jih. Jednoho dne, kdysi ve středověku, se tu náhle zaplnily všechny cesty obzvláštními poutníky. Kam se kdo podíval, všude táhly dlouhé zástupy dětí.
Odkud a kam jdou, co se to tady děje? To putuje z Kolína nad Rýnem dětská křížová výprava osvobodit Svatý hrob. O kus dál na západ ve Francii jde v tu dobu druhá z Paříže směrem do Marseille.

Ilustrace Jana Holečková

Podívejme se spolu nejprve na tento kraj. Když vylezete trochu do kopce (ona je Země kulatá) můžete při dobré dohlednosti vidět na obzoru za Rýnen, směrem na pohoří Vogézy, Katedrálu ve Štrasburku. Ta už stojí v Alsasku.
Píše se rok 1212, katedrála se teprve začíná stavět a má trvat 300 let, než dostane zhruba dnešní podobu.
Oberrheingraben = Hornorýnský příkop
Je parné léto a náhle vidíme nekonečné řady dětí, jak táhnou podél tehdy ještě křivolakého, močálového Rýna (na fotce zprava doleva) proti jeho proudu, tedy ze severu na jih.
Schwarzwald = Černý Les
V zimě leží Hornorýnský příkop občas celé dny v husté mlze.
Pak tu žijeme ve tmách. To nejsou černobílé fotky, ale barevné.
Gertelsbach
večer na Rýnu
Když v Německu potkáte na mostě Jana Nepomuckého, pak jste v Bádensku.
Spargel = chřest, je typický zemědělský produkt tohoto kraje.
Na svazích Schwarzwaldu se už od římských dob pěstuje víno.

Po krachu všech křížových výprav v průběhu dvou předešlých století přišel kdosi na šílenou myšlenku, že "co nedokážou hříšní dospělí, může se podařit dětem". Osvobodit Svatý hrob ne mečem, ale vlídným slovem. Tedy ona představa katolíka, komunisty nebo muslima, že se to té druhé straně dá jednoduše vysvětlit. Ona (mylná) představa: Když já jsem se nechal přesvědčit, nechá se ten druhý taky. Tenkrát (jako i dnes lecjaký kazatel) tyto děti netušily, že jsou to předně ony samy, komu to bylo vysvětleno. Myšlenka očividně vznikla na církevní půdě, jakkoli se nejvyšší předáci katolické církve už tehdy od tohoto projektu oficiálně distancovali. Důvod k této křížové výpravě bývá uváděn všelijak. V obou případech se do čela postavil dětský charismatický řečník, který měl talent říci ostatním to, co chtěli slyšet. Člověk neutíká odněkud, ale někam, a na nějaký cíl ty děti v nouzi dávno čekaly. Oběma dětským vůdcům vnukla tuto myšlenku jakási nadpřirozená bytost. Hlavně církevní autoři rekonstruují různá zjevení andělů, Krista, či osvícení z nebe a podobně. Já bych si vše dovolil zdůvodnit způsobem, který by oni nazvali "marxistický". Jednoduše bylo po krátké době hojnosti dětí jako smetí a do toho přišlo sucho a neúroda. V tu dobu prožívá Evropa zřejmě klimatické změny, které vedou k hospodářským problémům. Náhle tu jsou tisíce dětí, které nikdo nechce a pro které nikdo nemá zaměstnání ani obživu. Není náhoda, že obě křížové výpravy vznikly nezávisle na sobě toho samého jara roku 1212 ve Francii i Německu. Osvobození Svatého hrobu, coby řešení krizí z přemnožení, byla v tu dobu už dávno s úspěchem vyzkoušená metoda.

Počet dětí z Kolína, které vedl asi desetiletý (občas uvedeno patnáctiletý, což se zdá v každém případě pravděpodobnější) Mikuláš, je odhadován na 20 až 50 tisíc. Zůstal bych raději u spodní hranice, jednoduše už z hlediska logistiky takového přesunu.
Mikuláš měl podle popisu na hrudi vyšitý štít se znakem tvaru řeckého písmene tau. Ten byl v tu dobu často používán místo kříže. Nosil ho i jeho současník František z Assisi. Děti nebyly většinou strážemi vpuštěny do měst, musely nocovat před branami. Dostaly ale všude najíst, v první řadě z toho důvodu, aby se posilnily a táhly co nejdříve dále. Ať už osvobodit Svatý hrob, nebo ke všem čertům. Hlavně ať jdou vyjídat zase někoho dalšího. Na vesnicích si děti potravu buď vyžebraly, nebo na polích ukradly. To se neobešlo bez odporu selského obyvatelstva. Děti byly často zmláceny nebo i zabity. Při tehdejším řídkém obydlení krajiny, nízkých výnosech a neúrodě posledního roku, je nepravděpodobné, že by se dala zásobovat a uživit skupina 50i tisíc hladových krků. Děti nebyly ozbrojeny a na rozdíl od dospělých křižáků nemohly tedy statky jednoduše vyrabovat a nechat pochcípat hlady jejich majitele. Zcela naopak se samy stávaly obětí přepadů.

Bezpochyby se některé otočily a vrátily, jiné snad našly útulek na statku bezdětného sedláka a zůstaly, na druhé straně se k nim ale přidávaly další místní děti, které se rovněž nalézaly v beznadějné situaci. Dá se tedy říci, že koncem července dorazilo do Basileje asi 20 000 dětí. Ty se bez váhání, tak jak byly v letních šatech, vydaly napříč přes ty hory, které jim stály v cestě. Dne 25. srpna dorazila necelá polovina této výprava do Janova, místní dějepisec Ogerius Panis jich napočítal 7 000. Kde jsou ty zbylé? Ty zahynuly při přechodu Alp. Některé se zřítily ze skal, většina ale zemřela na podchlazení, hlad a vyčerpání. Cesta musela být doslova lemována dětskými mrtvolami.

Jistě je tento obrázek paní Holečkové příliš mrazivý. Takhle nocovat si může dovolit jenom lední medvěd. Děti šly v létě, tedy povětšinou pod čarou sněhu. Ve vyšších polohách se ale do sněhové vánice mohly dostat velmi snadno. Slabší a nemocné děti zůstávaly pozadu a když nestačily na noc sestoupit do nižších poloh, byl jejich osud zpečetěn. Možná zůstal dobrý přítel a pokusil se ještě pomoci, ale ti silní vepředu šli dále. Věděli, že jejich čas v řídce obydlených Alpách, kde muselo být mimořádně těžké sehnat něco k jídlu, je časově omezen. Pud sebezáchovy je hnal kupředu. Sami si to ale bezpochyby vysvětlovali zanícením pro své svaté křesťanské poslání. Osvobodit Svatý hrob.

Ticho a klid, jen tu píseň mou raněnou nechte tu znít...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 caracola caracola | 26. května 2010 v 14:04 | Reagovat

I když se snažím předky chápat,  nijak hrdý na ně nejsem. Dnešníma očima je to čistá hrůza.

2 babka babka | 26. května 2010 v 14:54 | Reagovat

Netušila jsem, že jich se vypravilo tolik...

V té době překážely děti, v  dnešní době překážejí staří lidé...

3 babka babka | 26. května 2010 v 16:37 | Reagovat

Měly vytýčený cíl, zřejmě se dostat k moři, aby se mohly nalodit. Nechápu, jak mohly jít správným směrem,například přes hory.

4 autor článku autor článku | 26. května 2010 v 17:01 | Reagovat

[3]  babka

Jak našly ty děti cestu je jistě zajímavá otázka. Mapu asi nevlastnily, stejně by jí byly nerozuměly. Víme ale dobře, že už tisíc let před tím nebyl problém dojít z Kolína do Říma a podobně. Křížové výpravy předešlých staletí se do Jerusalema taky dostaly.

5 babka babka | 26. května 2010 v 17:17 | Reagovat

Také mne napadl Cyril a Metoděj. Dospělí možná znali, nebo aspoň věděli o různých stezkách... Ale děti?..

6 autor článku autor článku | 26. května 2010 v 17:35 | Reagovat

[5] babka, 26.5.2010 17:17

Cyril a Metoděj byli vědci, ti se neztratili. S dětmi šlo i pár starých lidí, o které už rovněž nikdo moc nestál. Leckdo z nich mohl být světa znalý. Jinak ta navigace tenkrát vypadala zhruba následovně:

Půjdete 10 dní proti proudu Rýna, až uvidíte před sebou vysoké hory. Zprava přitéká potok u kterého na kopci stojí hrad, který má 4 věže. Tam odbočíte doprava a najdete u lesa klášter. V tom vám mniši řeknou, jak dále. ...

7 Zdenka Zdenka | 26. května 2010 v 20:46 | Reagovat

...Ticho a klid, jen tu píseň mou raněnou, nechte tu znít...

Co mi to jen připomíná...

8 nar.soc. nar.soc. | 26. května 2010 v 21:31 | Reagovat

Autorovi.

Nějak se mi to přelidnění nezdá. Tehdy byla velká úmrtnost, ty děti  měly většinou poddané rodiče a nebylo myslitelné, aby jen tak odešly bez vědomí vrchnosti. Tenkrát neexistovalo Německo, jen desítky správních celků.

Celá věc musila být zaštítěná vyšší mocí a určitě byly promyšleny i další kroky, jak s těmi dětmi naložit..

9 autor článku autor článku | 27. května 2010 v 8:43 | Reagovat

[8]  nar.soc.,

"Německo" znamená území dnešního Německa.

Ve Francii dokonce král rozkázal tu pitomost ukončit, děti se mají vrátit k rodičům. Nikdo jeho rozkazu nedbal. On jim totiž najíst taky nedal. Za tím vším je vidět akce církve, která tenkrát rozhodovala.

Problém přelidnění byl v tehdejší Evropě srovnatelný třeba se stavem v dnešním cikánském sídlišti, které je katastrofou pro celé široké okolí. Ať už jsou to krysy, nebo davy zdivočelých dětí, které kradou, ničí a přepadávají. Ty děti musely někam pryč. Feudálové je nepotřebovali na pole ani na jiné služby a jistě rádi spolupracovali.

(I dnešní Evropa bude muset stále více tento problém řešit. Zatím se o něm ale nesmí ani mluvit.)

10 nar.soc. nar.soc. | 27. května 2010 v 9:11 | Reagovat

[9] autor článku, 27.5.2010 08:43

Dobrý den pane Moldavite.

Vidím  potvrzení, že za tou pitomostí musili stát fanatici s církevním "požehnáním". Ovšem k následkům se už raději nehlásil nikdo.

Nemyslím, že dnešní Evropa bude nějak zvlášťně řešit počet "nepotřebných". Stačí omezit sociální podpory a peníze převézt na prevenci natality. I ty "zaostalé" komunity, s kmenovým způsobem života a mnohoženstvím, se v další generaci rozpadnou a zregulují, vlastním sobectvím samy.

11 Hadam99 Hadam99 | 9. prosince 2012 v 18:31 | Reagovat

[10]: podle mne  fanatici požehnání nedostali , protože i když církev v té době prožívala opravdu středověk tak měla dost rozumu nato aby poznali že je "mimo"

12 fd fd | 10. ledna 2013 v 16:50 | Reagovat

ty "děti" - je to nejspíš jen historicky špatný překlad. EPIC FAIL

13 Gregor Gregor | 15. ledna 2013 v 12:49 | Reagovat

[12]: fd
Historikové se přiklánějí ke všeobecnému "mladí lidé". To může být třeba 20 let. Bezpochyby se ale jednalo i o velký počet skutečných dětí. O tom zmínka např. z Itálie.
Něco podobného jsem popsal i ve známé pohádce o krysařovi z Hameln, která se udála taky v oné době. Ony děti byly taky už v dospělém věku a krysař je zřejmě vedl do Čech.

14 Já =3 Já =3 | E-mail | 9. prosince 2013 v 20:45 | Reagovat

Ahoj,myslím si že to založil úplně někdo jiný na to že jsem 12-ti letá holka a ve škole nejsem mega nejlepší tak vím lepší informace jak tady možná i výc no to je jedno...každý si myslí jiný názor.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama