Bitva u Thermopyl 4/? - Leonidas-2

12. května 2010 v 18:23

Běžný výrok, že Thermopyly bránili Sparťané, ovšem není správný. Velitelem byl sice spartský král Leonidas, ale ten měl s sebou pouze 300 vlastních mužů. Zlobil se prý na spartskou gerúsii, že mu nedala více. Vybral si aspoň takové, kteří už měli syny, ve kterých potom žili dále i po smrti. My bychom dnes asi brali svobodné bezdětné, oni to viděli jinak. Třeba se tenkrát vdovy mohly spolehnout na státní důchod po manželech. Zbylých asi 6000 hoplítů tvořili spojenci z okolních řeckých státečků a ti nebojovali o nic hůře, než Sparťané. Na rozdíl od nich jim ale jejich morální kodex nepravil, že by nesměli včas ustoupit.
Sparta by ležela mimo tuto mapu o dost jižněji.

V Thermopylách byla strategie podobná jako na moři. V úzkém průsmyku, šířka asi 15 metrů, nemohli Peršané uplatnit svou převahu.

Velký král, tedy Xerxes, měl už vše připravené k útoku, když přišla ona bouře, ve které ztratil 200 lodí. Nezbylo tedy než vyčkávat. Perští čarodějové začali hned pískat na píšťaly a bouřku zaříkávat. Jak píše Hérodotos: "Za tři dny se jim to buď povedlo, nebo ta bouřka přestala sama." Kupodivu Xerxes i potom ještě vyčkával asi den, jestli to Řeky tam nahoře nepřestane bavit.

Dle všeho byl Xerxes schopný a rozvážný státník i vojevůdce, pro kterého jeho vojáci nebyli bezcenné zboží, jako třeba pro novodobé diktátory typu Stalina, Hitlera či Husseina. Pravděpodobně nebylo Řecko ani jeho konečným cílem, na to byla perská armáda zbytečně velká. Lze předpokládat, že chtěl táhnou pak dále na západ. Až kam? Bezpochyby až tam, kde začíná veliký Okeános, což znamená, kde končí svět. Měl tedy podobnou ctižádostivost jako později Alexandr Makedonský, táhl pouze obráceným směrem. Stát se pánem celého světa byl oblíbený cíl všech tehdejších vládců a zůstal konečně dodnes.

Potom přišly zprávy zvědů, že Sparťané se nepřipravují k boji, jenom si zdobí vlasy. Řecký poradce ale vysvětlil, že tak se připravují na bitvu, ve které je čeká smrt.
Svah, po kterém Peršané vedli útok na thermopylský průsmyk. Onen 2 km široký pruh podél pobřeží jsou naplaveniny, které tam v tu dobu ještě nebyly.
Vznikly později, když Řekové v kopcích vykáceli stromy na stavbu lodí. Tím si ale taky zanesli vlastní přístavy a mnohá slavná města, např. Efesus, se pak vylidnila.

Konečně nadešel čas. Ti nahoře stále nechtějí přijít k rozumu, sejít dolů a odevzdat zbraně. Déle nelze vyčkávat. Xerxův rozkaz zní: ty tam v těch horách odzbrojit, zajmout a přivést dolů pod jeho nohy. Tisíce perských vojáků zaútočí.

Ten den Řekové ukázali velkému králi (jak to později bylo vyřčeno), že má mnoho lidí, ale málo mužů. Bitva trvala skoro celý den a Peršané byli nakonec s velkými ztrátami odraženi. Xerxes, který seděl dole na zlatém trůnu prý několikrát vyskočil, křičel a gestikuloval.
Druhý den proti nim vrhl svých deset tisíc nesmrtelných. To byli elitní gardisté, kteří tvořili ochranku krále. Když jeden padl, byl hned nahrazen už připraveným nástupcem. Proto jejich počet nikdy neubýval.
Nesmrtelní se bili statečně, ale nakonec jim zřejmě chyběly zkušenosti Řeků. Jejich taktika byla v mnoha bojích vyzkoušená. Při útoku semknuté falangy se rozutekli do šířky. Když útočník svoji falangu otevřel, aby je pronásledoval, semkli se Řekové nazpět tak rychle, že nepřítel nestačil zareagovat. V sevřeném šiku pak napadli jeho otevřené řady. Když Xerxes viděl tu spoušť, raději své nesmrtelné zase stáhl, aby o ně nepřišel. Ještě i třetí den Peršané zaútočili, byli ale opět odraženi.

Řekové zastavili největší armádu světa. Počet padlých perských vojáků jde snad do desítek tisíc, ale jejich řady se tím netenčí. Padlí na straně Řeků jsou však těžko nahraditelní. Na posily čeká Leonidas marně.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kunc Kunc | 12. května 2010 v 21:40 | Reagovat

Je to až k smíchu, jak se situace stále opakuje a lidé se nepoučí. Ale klobouk dolů před statečností Řeků.

2 vědma vědma | 13. května 2010 v 7:51 | Reagovat

Moc zajímavé čtení, spousta informací, které jsem neznala, už se těším na pokračování!

3 Zdenka Zdenka | 13. května 2010 v 16:16 | Reagovat

Nakukuju.

I obrázky, třeba že jsou ze současné doby jsou důležité a nádherné.

4 mudrc mudrc | 2. července 2010 v 10:38 | Reagovat

Tak proto nesmrtelní! Já jsem si myslel, že byli tito v komixu démonicky vyobrazení bojovnící pouze smyšlenkou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama