Bitva u Thermopyl 3/? - Leonidas-1

12. května 2010 v 8:27

Závěrečná bitva u Thermopyl* byla svedena asi 11. srpna roku 480 př.n.l. Pokud o ní něco víme jistě, tedy že takhle jako na tomto obraze, znázorňujícím jakousi vesnickou slavnost, na které už všichni silně přebrali, to tam určitě nevypadalo.
Leonidas u Thermopyl, J.David 1814
"Poutníče, zvěstuj Lakedaimónským..."
Tento velký štít hoplon se ovšem vůbec nehodil k boji s mečem, nýbrž s dlouhým kopím v uzavřené formaci zvané falanga.

V každém případě je Leonidas na obrazech i sochách znázorňován coby svalnatý třicátník statného atletického vzrůstu. Dodnes zůstal symbolem největšího bojovníka, který položil svůj život za svobodu, za demokracii, za vlast.

Je tato vžitá představa správná? Od kdy král bojuje za demokracii, vždyť ta je jeho nepřítelem? Vlast? Podívejte se na mapu! Od té své vlasti, Sparty, padl Leonidas se svými muži nějakých 350 kilometrů vzdálen. A přeci tomu tak zhruba bylo. Položme všechna známá fakta pod lupu!

Příliš o jeho životě nevíme, rodiče však známe, podle všeho se Leonidas narodil krátce po roce 540 př.n.l. Pokud je tento údaj správný, pak mu ovšem táhlo v Thermopylách na šedesátku. Poněkud překvapující. Jak je to s tím bojem za vlast? Jistě se Řekové postavili na obranu proti Peršanům, ale žádné Řecko tehdy neexistovalo, pouze Helénský spolek. V něm se 31 řeckých městských států dohodlo spojit se k obraně. Jak? To už bylo předmětem neustálých hádek, žádné předpisy na to nebyly definovány. Jeden se nemohl spolehnout na druhého, nikdo se necítil druhým něčím povinen a mohl se kdykoli před bojem stáhnout. Tu možnost měl i Leonidas v Thermopylách a nikdo by mu to nemohl vyčítat. Neudělal to!

Sparťané chtěli původně chránit pouze Peloponés a ostatní řecká území obětovat. S tím pochopitelně nesouhlasili Atéňané a další Řekové žijící na sever od Korintské šíje. Nakonec se Sparta nechala přemluvit začít obranu už v Thermopylách, tedy chránit na prvním místě Atény! Ovšem za cenu, že Sparta bude mít vedoucí postavení. Ostatní státy chtě nechtě souhlasily. Proto taky byl nejprve velitelem válečné flotily určen Sparťan Euribiades, a ne zkušený Athéňan Themistokles, ačkoli Sparta vlastnila pouze 10 válečných triér. Všechny lodě dohromady potom operovaly v době bojů o Thermopyly u mysu Artemisium (na severní špici ostrova Euboia). Jejich cílem bylo odříznout Peršanům zásobování jejich vojska pod Thermopyly.
Řekové se tam chytře drželi v úžině, kde Peršané nemohli uplatnit svou početní přesilu. Xerxes okamžitě poslal triéry okolo ostrova, aby je vzal do kleští. Řekům tady nakonec pomohli bohové, tedy mořská bouře. V té Peršané ztratili 400 lodí na místě a dalších 200, které měly obeplout ostrov. Přesto byl výsledek námořní bitvy zhruba nerozhodný. Řekové však získali cenné zkušenosti. Po pádu Thermopyl se triéry vydaly k Aténám, aby chránily město.

Jakou měli Řekové dohromady strategii proti perfektně organizované perské armádě? Patrně žádnou, neustále se jen hádali. Naprosto nedomyšlený byl i první pokus, zastavit Peršany v Thermopylách. Bylo tam obránců příliš málo a špatně organizovaných. Ostatní Řekové v tu dobu pořádali olympijské hry, jako by se nechumelilo.
Tuhle fotku jsem pořídil ve slunné Heladě v půlce března nedaleko Thermopyl. Na sjetých letních gumách půjčeného pandy nebylo snadné onen průsmyk projet. Na jednom místě jsme uvízli ve sněhu a museli hledat jinou silnici. Chvílemi jsem si připadal jako Xerxes, kterému se ten přechod taky nedařil.

Pokračování...

* Thermopyly znamená "horké brány".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 babka babka | 12. května 2010 v 18:22 | Reagovat

Prosím bližší vysvětlení "horké brány".

2 autor článku autor článku | 12. května 2010 v 18:26 | Reagovat

[1]  babka

V onom průsmyku byly a ještě jsou horké prameny. Průsmyk byl jakási brána do vnitřka Řecka. Odtud tedy jméno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama