O ševci a lesních skřítcích

17. prosince 2009 v 6:59
Malá pohádka
Slunce už zvolna zapadalo nad horami Gadertalu (malý kraj v Dolomitech), když švec Tonda ještě došíval pro ten den poslední boty.
"Duchové hor i lesů," posteskl si, "jaký já to mám těžký život. Od božího rána do večera jen šiji boty, a sotva z toho uživím rodinu."
Konečně měl poslední pár hotový a znaveně se vlekl na lože.

Druhý den ráno byl hned po rozednění v dílně, aby se zase vrhl do práce. Však co to? Na verpánku leží několik párů hotových krásných bot, které měl dnes právě na zakázku ušít.
Ten den večer to švec Tonda už s prácí nepřeháněl, zašel si raději do hospody na jedno pivo. Ráno v dílně přesto zase ležely hotové boty.
Další den Tonda zabalil práci už v poledne a po obědě si trochu zdřímnul. Večer pak přišel do dílny a schoval se za komín. Dlouhou dobu se nedělo nic, než hodiny na kostelní věži odbily půlnoc. Kde se vzali, tu se vzali, sedí náhle u verpánku dva lesní skřítkové a šijí boty. Ale jak jim jde ta práce od ruky, jak pěkné boty mají za chvilku hotové.
Ráno si Tonda trochu přispal, chvilku ještě pracoval, ale pak šel raději na procházku. Proč by se měl namáhat, když to udělají v noci skřítkové? Další den ráno pouze sebral hotové boty a vydal se na trh je prodat.

Brzy se začalo po vesnici ledacos šuškat. Jak to, že ten Tonda má na prodej tak pěkné boty, při tom už dávno jenom chodí po zábavě a v dílně ho není vidět?
Jeho soused, krejčí Hans, se ho na to jednou v hospodě zeptal. To už Tonda nevydržel a vše mu vyprávěl.
"Jak velký je lesní skřítek?" otázal se krejčí. Švec Tonda mu skřítky hezky podrobně popsal.

Druhý den večer přišel krejčí ševce navštívit a přinesl dva malé krásné oblečky.
"Polož je v dílně na stůl, ať mají skřítkové taky trochu z něčeho radost. Vždyť celé noci jen pracují."
Tonda si uvědomil, že to vlastně bude pravda. Proč mají skřítkové jen pracovat a nic za to nedostanou? Oblečky, které ho nic nestály, položil na verpánek a šel spát.

Druhý den ráno zvědavě nakouknul do dílny. Oblečky byly pryč, ale žádné nové boty tam na tom místě neležely.

V dílně ševce Tondy se pak lesní skřítkové už nikdy neobjevili. Musel si zase zvyknut na to, od rána do večera těžce pracovat. Jen krejčí Hans byl od té doby nějaký podivný. Nosil na trh krásně ušité šaty, při tom ho ale sotva kdy bylo vidět v jeho dílně. Jen po vesnici přes den na procházku chodil a vesele si pohvizdoval.
masív Sella v Dolomitech


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama