Zánik lodi Wilhelm Gustloff 2/2

29. ledna 2009 v 12:44
30. ledna 1945 byla torpédována loď Wilhelm Gustloff, 9000 lidí zahynulo.

Popsáno v prvním dílu, který jsem vymazal. Diskuse k tomuto článku bude řízená. Výplody typu:
"Když bylo zabito roční dítě, dobře mu tak, nemělo začínat válku." si každý může psát jinde, a ne na můj blog.

Je snadné říci, "ti Němci". Ví někdo tak jistě, jak se bude poslouchat slovo "Čech" po příští válce?
Otázka hromadné viny národa byla řešena celá desetiletí. Kdo se s tím nikdy nezabýval, neměl by číst ani tento článek. Už vůbec ne psát komentáře.

Začátek roku 1945. Před Rudou armádou zděšeně prchá obyvatelstvo území zvaného "Ostpreußen".
V tu dobu už dávno nikdo nemluvil o vítězství německých zbraní. Že válka je prohraná, věděl, snad kromě Hitlera, každý. Věřilo se však, což goebbelsovská propaganda nadšeně podporovala, že Němci ztratí dobytá území, své původní ale uchrání.
Jeden bývalý voják wehrmachtu mi kdysi vykládal.
"Ještě týden před kapitulací byl jeden z nás pověšen s nápisem:
"Nechtěl jsem chránit naše ženy a děti."

Proto obyvatelstvo německé národnosti prchalo z baltských zemí do Říše.
Více těch selských vozů se probořilo na ledě zamrzlého zálivu, nikdo nikoho nezachraňoval, každý se snažil zachránit sám. Mnoho rodin po cestě zmrzlo, nebo bylo postříleno.
V německé televizi to vyprávěl jeden bývalý sovětský pilot.
"My jsme viděli volská spřežení, selské žebřiňáky a na nich rodiny s dětmi. Nalétávali jsme na ně a stříleli do nich z kulometů. Bylo to vesnické civilní obyvatelstvo, ale byli to Němci. My jsme do nich stříleli, protože jsme Němce nenáviděli. My je nenáviděli za to, co napáchali na našem území."

Dohromady na útěku, v rukou sovětských vojáků, nebo později na nucené práci v Rusku, kam byli zataženi, zahynulo asi 300 000 obyvatel Ostpreußen.

Jedna německá žena to vyprávěla v televizi:
"Rusové si brali na našem území karavany otroků. Ať jdou Němci do Ruska postavit, co jim tam zničili. Sebrali nás jako celou rodinu. Můj otec nám, dětem, ještě vysvětlil:
"Byl jsem za první války zajatec v Rusku. Vím, co to znamená. Vy jste mladí a silní, když zatnete zuby, můžete se vrátit. Já už to podruhé nedokážu."
A tak se taky stalo. My jsme přežili a po letech přišli nazpět. O našem tátovi jsme ale už nikdy neslyšeli."

Otázku válečného zločinu vznesli hlavně Solženicin a Lew Kopelew, ani ne Němci sami. Nejedná se tady o potopení Wilhelm Gustloff. Ta loď nebyla bíle natřená, neměla červené kříže, ani předepsané osvětlení. Měla doprovod torpedorborce a na palubě byli i vojáci, kteří měli být v Kielu znovu vyzbrojeni.
Jedná se celkově o brutální vyhlazování německého civilního obyvatelstva Rudou armádou.

Dovolím si nyní odbočit:
Rok 1960, stojíme ve skupině kdesi v Čechách, kolem projel Němec v mercedesu. Jeden starší Čech se hněvivě rozčílil:
"Vidíte ho, vidíte toho mercedesa? To má být poražený národ? A co máme my? Já bych mu..."
Jako kluk jsem si začal uvědomovat, že co Čechům na Němcích vadí, není ta válka, ale ten mercedes. Jejich hospodářský zázrak, mercedesy, peníze a svoboda cestovat po celém světě. Dnes jsem stále toho samého názoru.
Když jsem kdysi přišel do Německa, dozvěděl jsem se z více stran:
"Když nám někdo nadává do nácků, pak jsou to národy, které s Hitlerem kolaborovaly, Italové, Holanďani, Češi. V zemích, které proti Hitlerovi bojovaly, Jugoslávie, Norsko, Anglie, jsme jako turisti přátelsky vítáni."

V Norsku, šťastné bohaté zemi, jsem se ptal několika lidí. Každý vyloučil, že by dnešního Němce považoval za nacistu nebo že by to snad v jeho zemi bylo běžné.
Češi dokázali udělat katastrofu ze socialismu, katastrofu z kapitalismu. Nikdy a v žádne zemi jsem neslyšel lidi tak nadávat na poměry a vládu, jako v Čechách. Za obou režimů! Přečtěte si komentáře na SEZNAM k libovolnému článku, který se jen trochu týká Němců. Co se tam od dnešního Čecha dočtete? Že Němci jsou skopčáci a náckové. Nevidíte tady nějakou spojitost?

***

Po zásahu torpédy vypukla na přeplněné lodi nepředstavitelná panika. Mnoho slabších, hlavně dětí, bylo ušlapáno, než se dostali na palubu. Tam se námořníci pokoušeli, někdy i střelbou, udržet aspoň minimální disciplinu při evakuaci lodě. Byla to ukázka lidského šílenství, ale také charakteru a obětavosti. Někteří námořníci nasadili a obětovali životy, aby pomohli ženám a dětem do člunů. Byl leden a voda Baltického moře měla plus dva stupně, vzduch mínus dvacet. Záchranných člunů bylo jen málo, a ty byly přimrzlé. Počet zachráněných byl nakonec relativně vysoký, protože na pomoc hned přispěchalo více německých lodí. Jejich posádky riskovaly, že se stanou rovněž obětí ponorky, ale přesto bez váhání připluly a při světle reflektorů lovily trosečníky z moře.

Wilhelm Gustloff měla čtyři kapitány, kteří se před tím dohadovali, kudy a jak plout. Zahynulo 6x tolik lidí, než při zániku Titaniku, ale kapitáni se zachránili všichni čtyři.
Jedna pamětnice vyprávěla o jednom z těch kapitánů.
"Viděla jsem ho, jak vystoupil ze záchranného člunu. O nikoho se nestaral, nebyl sám dokonce ani mokrý. A všude kolem něj se topili a umrzali ostatní."

Ona verse, že měli plout těsně při pobřeží, kde by na ně ponorky nemohly, byla zavržena. Hrozilo najet na mělčinu, navíc byly pobřežní vody zaledněné a zaminované.

Kapitán ponorky Marinesko zřejmě ani nevěděl, o jakou loď se jedná, a jeho problém to nebyl. Navíc musel u nadřízených nasbírat rychle co nejvíce bodů. Nevyplul totiž s ponorkou na čas dle rozkazu, protože byl v danou dobu na mol opilý.

Po válce dostal nejvyšší vyznamenání, Hrdina Sovětského Svazu. Naše učebnice plné sovětských rudoarmějců ale nikdy nezdobil. Jestliže se nejednalo o zločin, pak potopení civilní lodi hrdinstvím určitě také nazvat nelze. (Mluvím výhradně o tomto případu, a ne o jiných činech Alexandra Marineska, které ani neznám.)

Snad komunisti uvažovali podobně, když celou tuto událost raději zamlčeli. Teprve za Gorbačova a jeho perestrojky se ruský národ mohl dozvědět historická fakta, která nebyla jednoznačně černobílá. Místodržící satelitních států, jako Husák nebo Honecker, přijímali liberalizaci komunismu se značnou nevolí a rozhodně žádnou perestrojku ve vlastních zemích netrpěli. Toliko vysvětlení, proč sotva který Čech zná jméno této lodi.

Jestliže komunisti o této lidské tragédii rozpačitě mlčeli a Gorbačov nechal lidem věcně zveřejnit jako historickou událost, pak je to dnešní ruská vláda, která tento čin heroizuje. Asi v roce 2005 byl v Rusku natočen film o zániku Wilhelm Gustloff, tentokrát ve stalinském hrdinském stylu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 caracola caracola | 29. ledna 2009 v 14:08 | Reagovat

Každý článek jako je tento nutně vybudí protiargumentaci o zvěrstvech páchaných na území SSSR,ale i na dalších okupovaných územích. Čtenář ale i pisatel se neubrání emotivního chápání událostí a bude se snažit věnovat sympatie některé ze zůčastněných stran. Já si myslím,vzhledem k tomu,že od konce druhé světové války ulynulo již  64 let a účastníkům událostí,.pokud ještě žijí je nejméně 8O let, nastal čas přestat někomu fandit a zcela střízlivě  říci,že současníci nemají na tom žádný podíl. Více než co jiného by měli spolupracovat na tom,aby se něco takového již neopakovalo.

2 honza+1 honza+1 | E-mail | 29. ledna 2009 v 14:19 | Reagovat

Jémine a se ten článek tolik nahledal :((

Citace :

Zdeněk Dobřichovský - PONORKY VYPLOUVAJÍ

Práce - 1985

Koncem ledna 45 byl baltský přístav Gdaňsk přecpán německými ponorkami a jejich posádkami. Sem se také stahovali i nacističtí bonzové v naději na záchranu.Dny přístavu ale byly již sečteny.

Nakonec německé velení rozhodlo nalodit přes 6000 hitlerovců , z toho přes polovinu ponorkářů na dopravní loď Wilhelm Gustlow. V té době však již v zátoce operovala sovětská ponorka S-13 , jež se rozhodla při zpozorování konvoje zaútočit. V 1h po půlnoci , 30.ledna 45 , S-13 parník potopila a podařilo se jí díky bouři včas uniknout.

V Německu byl vyhlášen 3denní smutek a velitel konvoje byl na přímý Hitlerův rozkaz zastřelen.

Zahynulo přes 5000 lidí.

S-13 se vracela na základnu , když potkala další velkou nepřátelskou loď ,,GENERAL STEUBEN ".

Tu rovněž potopila i s 3600 německých vojáků a důstojníků.

Alexandr Ivanovič Marinesko tak za jedinou plavbu svojí S-13 zničil 8000 vojáků , tj. celou divizi na plném stavu !

To je škoda , že kvůli pár pitomcům jdou zajímavá témata k ledu :((

3 autor článku autor článku | E-mail | 29. ledna 2009 v 14:26 | Reagovat

[1] Článek je popis událostí 1945 v Ostpreußen a potopení lodi 30.01.

Jedná se o věcnou historickou rekonstrukci. Článek neřeší otázku válečného zločinu, jen se zmiňuje, že byla položena. Rovněž pojem "kolektivní vina národa"  je pouze zmíněný, autor o něm žádný závěr nevyslovuje.

4 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 29. ledna 2009 v 15:05 | Reagovat

25.1.09 byl na kab.tel. National Geographic uveden hodinový pořad o lodi Wilhelm Gustlof. Hovořili tam němečtí účastníci o průběhu zániku lodi. Jeden z nich je historikem a uvedl fakta.

Loď plula v noci bez označení červeným křížem, neosvětlená a vplula do hlídkové oblasti ponorky S-13. Byla zasažena třemi torpédy. V podstatě nikdo neorganizoval evakuaci.

Mimo to, loď vezla protiletadlová děla a další zbraně, také asi 1000 námořních kadetů a další vojenské osoby.

Kapitán Pedersen s dalšími veliteli, ihned přestoupil na motorový kutr a o nic se nepostaral. Těžký německý křižník Hipper  projel bez zastavení ( z obav o torpédování ) a žádnou pomoc neposkytl. Jeho doprovodný torpedoborec vyzvedl 560 lidí z vody, člunů a prámů včetně kapitána z kutru. Víc osob nemohl vzít a odplul.

Další lodě vyzvedly později ještě živé lidi ale většina těch co se z lodi dostali do vody se záchrannými vestami, zemřela podchlazením. Celkem se zachránilo 1239 lidí. Z cca 9 000 zemřelých byla polovina dětí. Nešlo o válečný zločin.

Kapitán ponorky byl vyznamenán in memoriam až v r. 1960.

Německý historik řekl doslovně, tragedie německého osazenstva lodi 30.1.1945 začala 30.1.1933, když se řízení Německa ujali nacisté.

Nabalovat na tragedii, kterou způsobila totalitní moc válčících států pozdní soudy a ještě navíc dnešních občanů českého národa mi připadne hodně přitažené za vlasy.

Žádné oficiální české stanovisko nebylo nikdy ke katastrofě WG vydáno a soudy jednotlivců vztažené autorem dodatečně na nesouvisející věci, škodí náhledu na katastrofu.

Závěrečná otázka autorovi. Kam se poděli "náckové a skopčáci" když nepadli? Nevrátili se náhodou do Německa?

Jistěže ano a byli pod dohledem okupačních správ přivedeni opět k rozumu.

Že byli jistí Němci v jistě době "náckové a skopčáci", je ovšem skutečnost známá v celé Evropě.

5 caracola caracola | 29. ledna 2009 v 15:21 | Reagovat

3 -autor- Nekritizuji,nepolemizuji. Jen se mi vaše téma hodilo k vyjádření názoru.Jsem rád,že jste to "pustil" Díky.

6 autor článku autor článku | E-mail | 29. ledna 2009 v 15:37 | Reagovat

[4] nar.soc

Část Vašeho komentáře si lze přečíst v textu článku.

"Skopčák" je česká nadávka na Němce. Za 40 let v Německu jsem žádného nepotkal. S tímto pojmem, a formou vyjadřování, se musí každý Čech vypořádat sám. O denacifikaci po válce existuje dost literatury a jsme tím mimo téma tohoto článku.

7 matka matka | 29. ledna 2009 v 16:39 | Reagovat

[4] nar.soc.

Souhlasím s tím, že Češi by neměli být opět zatahování do něčeho, co nezpůsobili a k čemu ani nedali prvotní impuls, tedy ke 2. světové válce, ani k potopení této lodi.

8 Saltos+Alim Saltos+Alim | E-mail | 29. ledna 2009 v 16:49 | Reagovat

Válka vůbec  je hrozná, krutá a nemilosrdná,  ta WWII tuplovaně. Článek je  pohledem na jednu kapitolu z milionu jiných, subjektivně  nevyváženým a jednostranně  útočícím na city.  Byl bych moc potěšen číst autorův pohled na  počátek války v r.1939, plán Barbarosa  atd.- tedy na prameny které  koneckonců k popsané tragické situaci vedly.

9 rybber rybber | E-mail | 29. ledna 2009 v 17:57 | Reagovat

Ano, stydím se, ještě po 20ti letech žití v demokracii, za protiněmecké a protiamerické myšlení mých spoluobčanů. Slovo "skopčák",  "nácek" nebo "blbí američani" je často slyšet v hospodských debatách. Kdo používá tato slova ? Většinou lidé s nízkým vzděláním, ale kupodivu i náš současný prezident si občas zahraje s antigermanizmem. Vím, že němci narození později jsou s tímto problémem velmi rozpačití. Cítí vinu za své předky, ale rozhodně nemají nacistické choutky. Důkazem je neůčast německého vojáka v zahraničí, jak silné muselo být přesvědčování ostatních západních států, aby se němci zůčastňovali zahraničních vojenských misí.

Jaké pocity má mladý němec na dovolené v české republice, když se setká se stejně starým čechem, který propaguje nacizmus ? Proč ti, kteří používají slovo "nácek"  zapomínají na vlastní minulost, komunizmus, který nebyl o nic lepší než nacizmus a skončil teprve nedávno ?  

Vzpomínám na Gustlov, ale i na další nelidský čin, bombardování anglických letadel města Dresden. Dá se omluvit jen tím, že němci vedli "totální válku" ? Dnes vede totální válku většina arabských států proti Israeli. A výsledek je, že velmi mnoho lidí fandí arabům ! Jsme přeci jenom stádo, které pár chytrých demagogů ovládá ?

Čas, který je potřeba k regeneraci vymytých mozků, je strašně dlouhý. Nevěřím tomu, ale snad se nové generace shodnou lépe než my.

10 pich pich | 29. ledna 2009 v 19:15 | Reagovat

není dobré připomínat události z druhé světové, protože se vždycky dopustíme nějaké propagandy ve prospěch někoho. Válka je hnus, ať je to ta agresívní a pak zas jiná. Vždy na ni nejvíc doplatí nevinní lidé, kteří měli jen smůlu, že se nalézali v dané době na nesprávném místě. Války vymýšlejí ti, kterým přinášejí buď dobrý pocit, či zisky. Živnou půdu jim připravují různí roztleskávači, svými jedině správnými závěry (viz výše, jistý ,,ribber,, a pod.) Jejich ,,pravdy,, jsou jediné a jedinečné. Ale abych se přiblížil k tématu, jen poznámku. Jsem čech z Moravy, původu nejasného, někde z horního Slezska, předkové míchanice Němců, Poláků a možná i Židů. Mám dceru v Německu, vnuka polovičního Němce, jehož otec byl Němec ze sudet a matka z Poruří. Necítim nenávist ani k Němcům, Židům či Palestincům. Jsme jen všichni v rukách - ne božích, na to já nevěřím, ale těch mocných, co jsou nad bohy ...

11 autor článku autor článku | E-mail | 29. ledna 2009 v 19:35 | Reagovat

[10] pich

To není špatně řečeno, ale mám výhrady.

Jistý Rybber je patrně zatím jediný, kdo tady chápe, co a proč jsem chtěl říci. Historická rekonstrukce znamená položit  fakta na zlatnickou váhu a pak je opatrně vyhodnocovat. Úplně jedno, jestli 2. sv. válka nebo bitva u Maratonu. (Mám už dávno taky napsanou.) Když se nenaučíme rozumět minulosti, nebudeme chápat ani přítomnost. Nelze se pak divit, když se ve společnosti prohlubují třídní rozdíly a rostou politicky neřešitelné problémy. Dvourozměrného myšlení masy zatím dokázal taky každý diktátor vhodně využít. Nemyslím, že bych já snad něco změnil. Můj článek je pouze nepatrný kamínek, kterým bych rád přispěl do takové mozaiky.

12 honza+1 honza+1 | E-mail | 29. ledna 2009 v 19:57 | Reagovat

(9) rybber :

Bombardování městských průmyslových aglomerací má vždy 2 cíle..

Ten vedlejší je zničení továren..

Ten hlavní je likvidace civilního obyvatelstva..

Proč ?

Fabriku postavíte za rok - ale kvalifikovanou sílu do ní 4 - 5 let..

Mimochodem  - vzpomenete si také na oběti v Londýně po náletech raket V1 ?

Znáte v Angli nějaký vojenský cíl , který německé rakety a bombardéry zasáhli ?

Pravidla válečnictví tak nějak počítají s tím , že vítězící strana proti agresorovi uplatní heslo - za oko zrak , za zub čelist..

Tak to je..

(10) pich :

nerad bych byl roztleskávač :)

kdyžtak mě opravte , jo ?

13 autor článku autor článku | E-mail | 29. ledna 2009 v 20:13 | Reagovat

[12]   V1 nemohla nic trefit, když chcípnul pulzační motor, tak se zřítila a vybouchla. O to ale vůbec nejde. Důležitější by byla otázka: "Když mně někdo zabil dítě, mám tím automaticky já právo zabít jeho dítě?"

14 pich pich | 29. ledna 2009 v 20:21 | Reagovat

je mi líto, ale ,,ribber,, je v zajetí své pravdy, která pravdou ale není. Ve válce není nelidských činů. Všechny jsou ,,opodstatněné,, a jen odpovědi na předešlé ,,zločinné,, akce toho či onoho. Nelidské bombardování Drážďan, mělo předehru v nelidském bombardování Londýna a jiných měst. Které bylo nejneliďštější ? Kdo to ví. Londýn byl bombardován jako první. Ale proč byl bombardován vysvětlí obvykle ten, kdo najde v historii ten pravý důvod. Také nevím, zda většina arabských států vede totální válku proti Izraeli. Dříve tak bylo, dnes ale to vypadá trochu jinak. Budu asi součast stáda, že to nechápu. Narodil jsem se v prvorepublikové demokracii, kde mi  rodiče a příbuzní neměli na růžích ustláno. Narodili se do chudých příbytků, pracovali jako většina coby dělníci v dolech, hutích a koksovnách. Krize třicátých let je poznamenala stejně jako mnoho jiných a to nejen těch nejníže postavených. Nedivím se, proč se jim myšlenka rovnosti, po válce zdála realistická. Nic zvlášního se sice nestalo, bylo potřeba zase pracovat ale jistota obživy byla dostatečný argument. A jelikož lopatu ještě nikdo, nikomu neznárodnil, tak nám ten komunismus - který samozřejmě žádným komunismem nebyl, nezdál stejně strašný jako čas okupace. ,,Ribber,, zřejmě byl jiný případ a proto má jiný výklad pro svou cestu životem. Proto těžko radit a doporučovat jak vymytý mozek naplnit jinou ingrediencí ...

15 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 29. ledna 2009 v 20:23 | Reagovat

6 Autor článku.

Před nedávnem jsem se o Vás vyjádřil příkře, protože jsem pociťoval kompletně vymazaný blog, jako nepatřičnost. Je asi vhodné přijmout v takových sporných situacích jistou regulaci, na kterou máte při ohlášení plné právo.

Ovšem je třeba číst pozorně. Pro mne není žádný poválečný Němec, pokud nebyl za to pravomocně odsouzen ani nácek nebo skopčák. Pokud tato slova použiji, jsou v uvozovkách, aby byla odlišena, což vy neděláte!

Skopčák je zkratka od sousloví skopová hlava. Má se tím na mysli stádnost. Je smutnou skutečností, že většina Němců se k Hitlerovi opravdu chovala jako stádo, mohl si s nimi dělat co chtěl. Z toho odvozeno, z českého stanoviska, za okupace byli zde působící Němci považováni za skopové hlavy = skopčáky. To se naprosto netýká poválečné doby a vůbec už ne dneška.

Naopak pojem "Sudetští Němci", byl vytvořen nacisty z Čech, Henleinem, Frankem, Lodgmanem, podstrčen Hitlerovi a používán je dodnes. Plnoprávný pojem Sudetští Němci je svým způsobem perojativní vůči ČR, ale v Německu má dodnes  plnou váhu. Pak se nedivte rekriminacím u lidí neznalých, s výrazem "nácci a skopčáci".

16 autor článku autor článku | E-mail | 29. ledna 2009 v 20:41 | Reagovat

[15] nar.soc

Rusové nazývali za války každého Němce "Fritz" a Němci Rusa "Ivan".

Ani jedna strana to vůbec nemyslela nějak urážlivě. Byl bych zase u toho, co už jsem uvedl v článku. Urážlivý název používal národ, která pro Hitlera ochotně vyráběl zbraně.

Poukaz např. Staněk -Falzifikace ... V Plzni dělali Češi za rum a sušenky ve zbrojovce přesčasy, což němečtí dělníci odmítli.

17 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 29. ledna 2009 v 20:54 | Reagovat

16 autor článku

Na tom, že v Plzni dělali.....němečtí odmítli, není nic k divení.

Němečtí měli jiné příděly a nehrozil jim přímo koncentrák. Český ksindl  musí dostat nažrat, aby nesabotoval a pracoval pro potřebu Říše. Nepořádky v zásobování nebudu trpět, těm kteří pořádně dělají se něco přidá, aby strhli ty váhavé. Po válce se vypořádáme se všemi ( volně z nástupní řeči Heydricha na pražském Hradě ).

18 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 29. ledna 2009 v 21:57 | Reagovat

Zítra je 64. výročí katastrofy lodi Wilhelm Gustlof. Všichni, kdo při ní přišli o život si zaslouží, alespoň tichou vzpomínku.

Důvody a vysvětlování nemají po těch letech váhu, vše je překryto časem. Jen poučení zůstává, bránit se ze všech sil, proti jednostrannosti a rozpínavosti jednotlivce i společnosti.

19 autor článku autor článku | E-mail | 30. ledna 2009 v 7:17 | Reagovat

[17] Můžu jen poukázat na zmíněnou knihu. V té se praví, že ty přesčasy pro Hitlera dělat nemuseli, ale dělali za rum a sušenky.

20 sdr sdr | 30. ledna 2009 v 15:55 | Reagovat

To : Autor

"Češi dokázali udělat katastrofu ze socialismu, katastrofu z kapitalismu. Nikdy a v žádne zemi jsem neslyšel lidi tak nadávat na poměry a vládu, jako v Čechách. Za obou režimů!"

Je to od věci, článek je o něčem jiném, ale právě v tom odstavci je strašná a hluboká pravda. Bohužel. Vy, který jste byl delší dobu pryč, máte teď jak odstup, tak možnost srovnání.

Proboha odkud se v nás ten pesimismus pořád bere? Vždyť našinec není spokojený nikdy s ničím Vždyť nadávat na cokoliv se už stalo skoro národním sportem. Zatímco v anglosaských zemích je neslušné odpovědět na otázku "jak se máte" jinak než "děkuji, dobře", u nás na tutéž otázku je prakticky nemyslitelné uslyšet jinou odpověď než "stojí to za h..."

Co jsme to zač?

21 honza+1 honza+1 | E-mail | 30. ledna 2009 v 16:45 | Reagovat

(20)sdr :

to je jednoduché :)

režim se změnil , ale mozky zůstaly stejné..

(13)autor:

Já to nechtěl rozvádět , jen jsem poukázal na fakt , že německé bombardování mělo téměř výhradně určeny nevojenské , tedy civilní cíle..

22 autor článku autor článku | E-mail | 30. ledna 2009 v 17:25 | Reagovat

[21] Vina Německa na válce i všem souvisejícím je nepochybná. Na popírání holocaustu jsou v Německu tvrdé zákony. (Papež si ovšem může dělat, co chce.) V mém článku není ani stopa zlehčování nacistických zločinů. Vyslovenou otázku ale považuji za oprávněnou. Jak už jsem napsal v jednom komentáři. "Když někdo zabije moje dítě, dává mi to právo zabít jeho dítě?"

23 matka matka | 30. ledna 2009 v 17:47 | Reagovat

Snažím se odpustit tomu, kdo zabil člověka, který měl být mým dítětem.

Nemám právo vzít viníkovi život. Jedině tehdy, pokud by chtěl znovu zabít a já tomu mohla zabránit i za cenu zabití, kdyby to jinak nešlo. Ovšem světská spravedlnost by měla dokázaný úmyslný trestný čin trestat tak, aby se již nemohl opakovat.

Ovšem zde je to spíše o válečných zločinech. Je to zabíjení, msta, pořád dokola.

A zde v Evropě máme šanci téměř 64 let po 2. světové válce šanci pozapomenout na nejkrutější osobní bolesti a nezačínat znova tento strašný  kolotoč. Ať už by byl ve jménu čehokoliv.

Ostatně byli jsme vůbec schopni pochopit bezpodmínečnou Havlovu omluvu? Omluvil se takto za válečná utrpení rovněž někdo např. Čechům?

24 autor článku autor článku | E-mail | 30. ledna 2009 v 18:20 | Reagovat

[20] Sdr

Je mimo zániku WG, ale ne mimo tématu článku.

„Co jsme to zač?“ k tomu bych mohl napsat i samostatný článek, ne ale zveřejnit na těchto stránkách. Vis např. můj článek „Divná země“ a komentář od nick „dunaj“. K tomu vyjádření další osoby, že přeci nemůžu o ČR nic vědět. Komentáře vysloveně sprosté jsem vymazal.

Analyzovat tady tuto situaci tedy rozhodně nemůžu. Dnes často čtu, že po roce 68 odešli zbabělci, stateční zůstali. Na ty „statečné“ si vzpomínám. Každý druhý emigroval hubou. Když se měl zvednout a jít, tak mu statečnost došla. Ale odešel Milan Forman, Pavel Kantorek, Ota Šik.......

Žádný národ si nemůže dovolit jednu vlnu emigrace za druhou. Češi ji měli 38, 48, 68, pak přišla emigrace benzínová a další. To český národ zdecimovalo. A dnes? Kdo může, ten to v Čechách balí a chce ven. Ne jen odborníci, ale i každý schopný řemeslník. Vláda za to dá zelené karty Mongolům a Ukrajincům. Ti do té země české přinesou národní obrození.

25 Dalekolekora Dalekolekora | 30. ledna 2009 v 21:16 | Reagovat

Forman je Miloš...

26 autor článku autor článku | E-mail | 31. ledna 2009 v 7:44 | Reagovat

[25] Já to vím, ale mám vše ve WORDu a ten si to sám změnil, aniž bych si toho všimnul. To mi dělá pořád.

27 autor článku autor článku | E-mail | 31. ledna 2009 v 14:59 | Reagovat

Na začátku článku jsem uvedl důvod, proč diskuse je řízená. 48 hodin po zveřejnění můžu uvést bilanci. Pouze jeden čtenář napsal komentář, který jsem nezveřejnil. Výrok ve smyslu:

„Když se v té době na Baltu narodilo dítě, jehož rodiče mluvili německy, bylo správné a spravedlivé do něj střílet.“

Udělil si v něm sám titul „slušný člověk“. Která skupina lidí, třídně ujasněného pohledu, se tak dnes v ČR sama označuje, asi všichni víte. Můžu všem Čechům jenom přát, aby tito „slušní lidé“ byli v každých volbách drtivě přehlasováni.

28 Jan Kohutka Jan Kohutka | E-mail | 13. dubna 2009 v 21:31 | Reagovat

Koukám,čtu a nestačím se divit co zloby je mezi lidmi.Vesměs hodnotí historické události s přehledem,že účastník by se zřejmně nestačil divit.V historii lidstva asi není ani jedna válka či šarvátka,která by byla fér.Vždyť sama podstata války nepatří do učebnice slušného chování.A je jedno ve kterém století či roce a za jakým účelem byla vedena.Hodnocení činů,jednání a z toho vyplívajících důsledků můžeme bohužel(a nebo bohudík)pouze ze získaných informací o dané události.Ty ale nebudou nikdy všestrané a takové jako zážitky zůčastněných.A názory jako"nácek,Ivan,blbej amík,nebo rákosník"hovoří o naší kuturní vyspělosti.Tak zpátky na stromy kulturní národe!!!

29 von Furstenberg von Furstenberg | E-mail | 13. června 2009 v 0:54 | Reagovat

Krasny clanek psany bez emoci!

Na to se da napsat jedine :

VIELEN DANKE !

V kazde valce je prvni obeti pravda a druhouobeti jsou nevini civiliste.

Utok na lod Wilhelm Gustloff byl a stale je nepotrestany valecny zlocin! Lode plujici pod cervenym krizem jsou pod zenevskou konvenci.

30 Majkl Majkl | E-mail | 14. prosince 2009 v 22:34 | Reagovat

Moc pěkně napsané víc takových článků!!

31 vitax vitax | E-mail | 15. prosince 2009 v 14:57 | Reagovat

Dobrý den. Přečetl jsem si článek Zánik lodi Wilhelm Gustloff 2/2. Škoda že již není k dispozici první část. (1/2) Chci autorovi sklonit poklonu a dík za rozvážný a neafektovaný, nejednostranný sloh ve článku. Věci je potřeba skutečně nazývat pravými jmény tak jak se událi s pravdivým pozadím. Jmenuji se Vítězslav Neumann (43). Jsem vnukem Gustava Neumanna - strojníkem na lodi Wilhelm Gustloff, kde také 30.1.1945 padl. Byl to třiadvacetiletý voják Německé armády, coby rodák z dnešního Liberecka. Konkrétně narozen  v Jablonném v Podještědí.(Deutsch-Pankraz)

Shlédl jsem na tv Nova pořad víkend, kde uvádějí věk účastníka potopení,historika a spisovatele Heinze Schöna v době katastrofy 17 let. Dle jeho knihy ,,DIE GUSTLOFF KATASTROPHE" MU V DANNÝ OKAMŽIK BYLO VÍCE JAK 17 LET. Nicméně jsem rád, že se událost po tolika letech dere na světlo v pravdivém duchu. S pozdravem Vítězslav Neumann.

32 autor článku autor článku | 22. března 2011 v 9:05 | Reagovat

[29]:  von Furstenberg
Po dlouhé době a velmi nerad jsem se podíval na poslední komentáře. Opět česká nenávist k Němcům a člověku, který napsal článek z války jinak, než v černobílém stylu 50. let. Ty jsem jednoduše nepustil dále. Plivejte si svůj jed někde jinde.

Musím, s velkým zpožděním, odpovědět na [29]: von Furstenberg

"...Utok na lod Wilhelm Gustloff byl a stale je nepotrestany valecny zlocin! Lode plujici pod cervenym krizem jsou pod zenevskou konvenci."

Tak tomu není. Historikové se nakonec shodli na tom, že se o válečný zločin nejedná. Loď nebyla jako taková označena, bíle natřená a předpisově osvětlená. Ženevská konvence se na takovou loď nevztahovala. Dále je známo, že loď vezla v podpalubí zbraně a vojáky, kteří měli být v Německu znovu vyzbrojeni a posláni nazpět na frontu.

Kolik je na ní civilistů nemohl kapitán Marinesko periskopem vidět. Jistě by ho to bylo v tu dobu ani nezajímalo, ale on torpedoval německou loď, která plula bez světel a měla doprovod torpedoborce. Viníkem na smrti tolika civilistů nebyl on, ale ti, kteří válku začali.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama