Vánoce 2/3 - Tři králové

11. prosince 2008 v 21:46
...pokračování

Po prvním dílu vznikla diskuse, jestli Ježíšek vůbec existuje? Ale jistě, že ano. Vidíte ho namalovaného v betlémech na kredencích, nebo dřevěného v kostelech u oltářů. Jenže on existuje i skutečně, jako vánoční duch. Když byla moje dcera ještě malá, šli jsme na Štědrý den do kostela (kam jinak za celý rok nevkročím), povídali jsme si o těch jesličkách a hodili něco do kasičky. Víte, on ten Ježíšek sám toho moc dávat nemůže, ale o Vánocích má církev nějakou tu podporu pro chudé, sirotky a bezdomovce a na to jsme vždy rádi něco přidali. To byla zásluha Ježíška.Jak vidíte, nebyl český dudák u jesliček ten jediný. Přišli dudáčkové i z mnoha jiných.


Kdy se narodil Ježíšek? Tak asi v době narození Krista, kolem roku 0, který ovšem nikdy neexistoval. Když počítáte čas od roku -1 do roku +1, pak je to 1 rok a ne 2. Pochopitelně na Štědrý večer. Ve skutečnosti ovšem nevíme ani rok, kdy se Ježíš narodil, natož to den. Na Vánoce, veliké noce, svátek slunovratu, si jeho narozeniny dosadila katolická církev až mnohem později.

Kde se vzali 3 králové u jeho kolébky? Třeba následovně.
Babylon byl v tu doby už jen zašlé slávy chrám.
"V rozvaliny bude Babylon. Protož bydliti budou tam šelmy líté s hroznými potvorami, bydliti budou v něm i mladé sovy. A nebude tam bydleno na věky, aniž přebýváno od národu až do pronárodu."
Jeremiáš, tak asi 600 let před tím.
Babylon je v rozvaliny, stále v něm však žijí lidé, rovněž učenci, astrologové a hvězdopravci, kteří zdědili staletí staré vědomosti. V tu dobu vychází hvězda Jupiter, jedna z těch, které se chovají zcela jinak než hvězdy stálice, a každý večer je o něco výše. Jupiter byla hvězda babylonská. Krátce na to se objevuje i Saturn, hvězda židovská, a je taky stále výše. Náhle začne Jupiter opět klesat a octne se rychle pod Saturnem, jako by se před ním poklonil. Co z toho vyplývá? Že se zrodí král Židovský, kterému se ostatní svět bude klanět. Tři hvězdopravci osedlají velbloudy, naloží dary a vydají se ho hledat.
Putují pouští k západu až dostanou nebeské znamení. Pak nalézají ve chlévě novorozeně, tomu se klaní a předávají dary. Při dnešní tradici píší králové na dveře K+M+B, "Christus mansionem benedicat": "Kristus žehnej tomuto domu". Odtud tedy Kašpar, Melichar a Baltazar. Vše přibásněno staletí později, v evangeliu se dokonce ani ten počet tři vůbec nedočtete. O něco pravděpodobnější než ten český dudáček však určitě budou. 6. leden byl pak patrně převzatý ze starého egyptského svátku boha věčnosti Eona.

Když Fridrich Barbarossa dobyl (za pomoci českého knížete Vladislava II, který od něj za to obdržel titul krále) Miláno, ukořistil mimo jiné i kosti těch tří králů, kteří jsou od té doby v Kolínském Domu. Ty "mimo jiné hodnoty" byly tak obrovské, že se ještě dnes slovo Milano, (německy Mailand), používá ve smyslu velkého bohatství. (česky: "nechci za to dát mailant".) Všichni si tam tenkrát strašně nakradli. Komu tyto kosti skutečně patří, to asi neví nikdo. Třeba dokonce oněm třem králům.

Pokračování...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 11. prosince 2008 v 23:04 | Reagovat

Legendy se dobře poslouchají, ale něco konkretního také neškodí. V Brně je zažité pojmenování Majlont amyslí se tím Maloměřice.

2 caracola caracola | 12. prosince 2008 v 0:08 | Reagovat

Zdá se,že termín narození Krista byl upravován několikrát. Alespoň datum početí Pannny Marie je slaveno 8.prosince což odpovídá narození Krista asi na začátek září. Také jsem kdysi čet, že narození Krista bylo slaveno někdy v březnu. Ten majlant také používám,ale původ jsem nevěděl. Díky za informaci.

3 rucuk rucuk | E-mail | 12. prosince 2008 v 11:26 | Reagovat

Českou tradici mi nejlépe vystihují Ladovy kresby, je to takové milé, lidské. Ať už to bere jak kdo chce, hlavně, aby se drželo příměří ve válkách různě ve světě, jak bylo kdysi v křesťanském  světě zvykem. Když už si lidé nedají pokoj napořád.

4 M.anon M.anon | 12. prosince 2008 v 15:44 | Reagovat

3)rucuk...ano, vřele souhlasím s Ladou :-) a také loutky Jiřího Trnky a Vánoční sen (Týrlová???) nejsem věřící ale věta " Pokoj lidem dobré vůle " mi mluví z duše.

5 Romann Romann | Web | 12. prosince 2008 v 21:38 | Reagovat

Niekto by už mal konečne povedať pravdu o Biblii. Kazatelia sa na to neodvážia, lebo by ich vyhnali z kazateľníc. Profesori na vysokých školách sa neodvážia, lebo by prišli o svoje platy. Politici sa neodvážia. Prehrali by vo voľbách. Vydavatelia sa neodvážia. Stratili by predplatiteľov. Obchodníci sa neodvážia, lebo by mohli stratiť zákazníkov. Módni návrhári sa neodvážia z obavy, že by stratili modelky. Dokonca ani úradníci sa neodvážia, lebo by mohli stratiť zamestnanie. A tak som si povedal, že to urobím sám. Jestvujú mnohé milióny ľudí, ktorí veria, že Biblia je bohom inšpirované slovo - milióny, ktoré si myslia, že táto kniha je základ a smernica, poradca a utešiteľ. Zabúdajú však na jej nevedomosť a barbarstvo, na jej nenávisť k slobode, jej náboženské prenasledovanie; spomínajú na nebo, ale zabúdajú na žalár večnej bolesti. Zabúdajú, že väzní myseľ a kazí srdce. Zabúdajú, že je nepriateľom intelektuálnej slobody. Mojim náboženstvom je sloboda. Sloboda ruky a mozgu - myšlienky a práce. Sloboda je slovo, ktoré nenávidia králi, ktorého sa štítia pápeži. Je to slovo, ktoré otriasa trónmi a oltármi, ktoré necháva korunovácie bez hláv a natiahnutú ruku povery bez milodarov. Sloboda je kvet a plod spravodlivosti - vôňa súcitu. Sloboda je semeno a pôda, vzduch a svetlo, rosa a dážď pokroku, lásky a radosti. Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk, ikona Trezor, téma: Výklad Biblie

6 Autor článku Autor článku | 13. prosince 2008 v 8:44 | Reagovat

[5] V mém článku je uveden výňatek z proroctví Jeremiáše. Pokud se domníváte, že lžu, pak si ty řádky v bibli nejděte. Ony tam skutečně jsou. Obléhání Milána F.Barbarossou se událo roku 1162, můžete si vzít dějepis a překontrolovat. Konstelace Jupitera a Saturnu v té době vám ukážou v planetáriu za pár minut, to je věc matematiky a fyziky, rozhodně ne víry. O bibli samotné pak nepíšu ani lež, ani pravdu, jednoduše se ji můj článek vůbec netýká. Vyprávím pouze o tradici vánoc, svátku, který byl slaven dávno před tím, než byla napsaná první řádka bible.

7 co co | Web | 14. prosince 2008 v 15:36 | Reagovat

jděte se kouknout na m´é stránky o hře postal.

8 dan dan | 14. prosince 2008 v 22:32 | Reagovat

ad caracola (č.2)

datum početí Panny Marie 8.prosince se týká jejího vlastního početí jejími rodiči sv. Jáchymem a Annou. Ke Kristovu početí se pojí svátek Zvěstování Páně dne 25. března.

9 Filip Zouhar Filip Zouhar | E-mail | 30. prosince 2008 v 10:47 | Reagovat

Díky za rozšíření znalostí v této oblasti dost bídných.

10 pavel pavel | 6. ledna 2009 v 12:06 | Reagovat

kurvy šikmooke jsou to

11 eva eva | 15. října 2009 v 17:00 | Reagovat

je to priserny nic stoho nejde chapat ,furt tam je jen babilon

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama