Vánoce 3/3 - Svatý Mikuláš

13. prosince 2008 v 9:03
...dokončení

Kdy se narodil ten skutečný, historicky nepochybný, Svatý Mikuláš? Ten, který dnes v Čechách naděluje v předvečer 6. prosince, jinde zas pod jiným jménem na Štědrý den. Ten červený děda s pytlem, nazývaný Mikuláš, Děda Mráz, Santa Claus a ještě v každé zemi trochu jinak? Čechům mojí generace je známý ze začátku 50. let jako Děduška Maróz (jolku nám priňós). Nutno ale říci, že tenkrát nebyl prosazován jenom násilím. V tu dobu přišly z Ruska krásné kreslené filmy, kde tento děduška jede na saních a veze dětem veliký pytel hraček. Ještě si vzpomínám, jak se pytel roztrhnul o větev a vypadl z něj plyšový zajíček a medvídek. Ti se pak vydali na cestu sněhem a ledem, aby našli děti, kterým byli určeni. Jako malé děti jsem ho brali docela ochotně. Na rozdíl od všech svatých si na rozdělování dárků ani nekladl žádné podmínky. Cpal do pytle všechno, co děti v dopisech žádaly a neptal se, jestli byly hodné.

Nuže, tento děduška Mikuláš se narodil o 3 století po Ježíškovi, snad kolem roku 280 v Patra (dnes Turecko). Měl bohaté rodiče a hodně po nich zdědil. Jelikož sám žil prostým způsobem, měl tedy na rozdávání a taky rozdával.


Když jsem kdysi projížděl Tureckem, zastavil jsem se i v malém kostelíku v Demre (dřívější řecká Myra), kde tento působil, stal se biskupem a v roce 350, snad 6.12., zemřel.Jeho kosti později ukradli křižáci a dnes jsou v italském Bari. Tam se na jeho počest pořádají každý rok veliké slavnosti.
Bezpochyby se jednalo o člověka velmi zbožného, dobrého a srdečného, který co měl, to rozdal. Vypráví se o něm celé pohádky.

Jeden chudý muž měl 3 dcery. Nemohl je provdat, neboť neměl na věno. Když dorostly, nenašel jiné řešení, než je prodat do nevěstince. Tu noc vhodil svatý Mikuláš do jeho domu 3 měšce se zlaťáky. Když se rodina probudila, zajásala. Nyní je otec mohl, dokonce i s věnem, řádně provdat.

V západních zemích, ač katolických, bylo u mnoha dětí na Vánoce zvykem psát jemu o dárky a ne Ježíškovi. Dopisy děti vhazovaly (i nefrankované) do poštovních kaslíků. Našlo se však dost sponzorů, kteří se postarali, aby tyto dětské dopísky byly přesto doručeny. Kam? No přeci do Grónska. Tam pak byla jedna poštovní stanice, kde několik státních úředníků korespondenci vyřizovalo. Kdo napsal zpětnou adresu, dostal dopis s poštovní známkou Grónska a v něm třeba nějaký obrázek. Je to asi 20 let, kdy jsem ve zprávách slyšel, že tato stanice byla zavřena. Dánská vláda na ni už neuvolnila další peníze a nikdo jiný to taky neudělal. Veliká škoda.

Mimochodem, "svatý" se mu jenom říká, církví nikdy za svatého prohlášen nebyl. Dodnes je pro ni vlastně toliko nevítaným vánočním konkurentem jejich Ježíška, který má na veškerou svatost a svátost monopol. Co se týče Vánoc však nakonec Ježíšek v Čechách asi skutečně vyhrává. Je zakořeněn ve staletí staré české tradici. Vím, Čech to sice zrovna nebyl, stál jsem v Betlémě u oné hvězdy na zemi, kde se měl narodit. Čech to ale jistě je na vánočním Betlému od Josefa Lady. Přežil Dědušku Maróze, patrně přežije i trochu cizího Santa Clause, kdož ví, možná i katolickou církev.

A to je všechno, co jsem Vám chtěl vyprávět. Slavte si každý vánoce jak se vám zachce, i Vy, kteří víte, že ti ostatní je slaví chybně, vy kritikové dnešní ve všem špatné doby. Nechte si přinést dárky nějakým děduškom ze Sibiře, či Ameriky, každý dle své víry, hlavně dejte pokoj všem lidem dobré vůle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 caracola caracola | 13. prosince 2008 v 9:50 | Reagovat

Hezky napsáno.Do tvrzení,že Mikuláš není uznán svatým mi nezapadá skutečnost, že na Malé straně je chrám Sv.Mikuláše,na Staroměstském náměstí druhý a obec u Kutné Hory se jmenuje Sv.Mikuláš.Že by další z protimluv,kterých je naše samospasitelná plná ?

2 rucuk rucuk | E-mail | 13. prosince 2008 v 14:25 | Reagovat

Když jsem se vdala, muž mi na první vánoce nic nedal a jeho rodiče také nic neposlali. Jen něco drobného dali do balíčku a poslali to na Mikuláše. Bylo mi to divné, zrovna tak, jako mužovi, že dostal ode mne dárek na Vánoce.  Takže na jihu Slovenska, kde žije maďarská menšina se to tak traduje. No, zavedli jsme to v rodině jako u nás a posílali jsme dárečky na Vánoce a tak jsme vlastně rozšířili  zvyk i tam. V poslední době to však díky mediím již běžně u nich je stejné.

3 blogkomfort blogkomfort | E-mail | 16. prosince 2008 v 6:39 | Reagovat

inzerce, nejvybranější obchody, super programy, zábava

to vše na novém portálu KlikneteZde.Cz

4 Mirka Mirka | E-mail | Web | 31. prosince 2008 v 6:12 | Reagovat

Zajímavé, hned jsem zase o něco chytřejší. Přeji hodné zdraví do nového roku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama