Pohádka o víle z Karerského jezera

8. prosince 2008 v 18:45
První pokus o blog na těchto stránkách

Tak například jedna pohádka z Dolomit

Jeden krok a jeden skok,
šumí a šplouchá potok.
Jeho voda bublá a hučí,
já svírám vílu v náručí.

Jak překrásná jsi ty panna,
jakým jménem jsi tu zvaná?
Proti jejím čárům moje síla,
snažně mě prosí vodní víla.

Krása hvězd mi byla daná,
jméno mé je pane Roksana.
Pusť mě zase do vln zpět,
budu ti svůj příběh vyprávět.

Náhle jímá mě soucit,
proč jsem tu vílu vlastně chyt?
Dech se mi z její krásy tají,
víly, ty se přeci chytat mají.

Svůdné, krásné vodní víly,
chytám do síťky na motýly.
Tu ona vypráví mi ságy děj,
jak polapit chtěl ji čaroděj.

Její podivný bájný svět,
o něm budu dětem vyprávět.
Kterak v něm žila vodní panna,
teď se mnou loučí se Roksana.

Jsem víla jezer i vody slané,
co stát se má, to se i stane.
Já přelud jsem a jen sen sladký,
jsem šálení jak kámen vratký.

Proto mé krásné tělo pane,
od lidí v bájích vysvlékané,
vrať teď rychle zase zpátky,
do jezera vln i do pohádky.

V Karerském jezírku na jižní straně Rosengartenu žila malá vodní víla jménem Roksana. Za měsíční noci se ráda vynořovala z vln, usedla na břeh, zpívala a rozčesávala své krásné dlouhé vlasy. Netušila, že ji přitom ve slabém svitu měsíce a hvězdiček zvědavě pozoruje čaroděj z Masaré1. Ten na ni mohl oči nechat a stále více a více si přál se ji zmocnit a unést k sobě na vrchol své hory.

Několikrát opatrně sestoupil z ledových skal a pokusil se ji přiblížit. Roksana ho však vždy už z dáli zahlédla a hned zmizela ve vlnách jezera. Tam za ni nemohl, jeho moc končila na břehu, kde kámen začíná smáčet voda.

Čaroděj tedy vzal něco zlata a stříbra, hlavně pak velikou misku s ovocem a šel požádat o radu čarodějnici Langwerdu, která sídlila v jeskyni před Gartl2. Ta pojedla a podumala. Nato mu dala dobrou radu.
"Víla má ráda pestré barvy a třpytivé drahokamy. Natáhni tu nejkrásnější duhu od Rosengartenu až po Latemar. Pak nasyp na břeh Karerského jezera drahé barevné kameny a ukryj se. Duha vílu vyláká z hlubin a drahé kameny na břeh. Touto lstí ji pak můžeš polapit a odvést sebou na vrchol Masaré."

Čaroděj poděkoval a vydal se nazpět ke svému vrcholu. Nadešel večer druhého dne, čaroděj odříkal všeliká zaklínadla a jal se kouzlit. Mezi Rosengartenem a Latemarem natáhnul tu nejkrásnější duhu. Pak se přiblížil ke břehu jezírka, položil tam krásné barevné drahokamy a ukryl se za balvanem.

Víla uviděla na nebi barevnou záři a vynořila se z hlubin jezera. Tu si všimla drahokamů na břehu a vztáhla po nich ruku. Ty však ležely příliš daleko. Víla Roksana neváhala a vylezla z vody na břeh. Čaroděj byl oslněn její krásou. Jako omámený vyšel z úkrytu a přiblížil se k ní. V tu chvíli ho ale Roksana uviděla, zděšeně vykřikla a zmizela v hlubinách jezera. Vypráví se, že od té doby už ji nikdo nikdy nespatřil.

Když čaroděj pochopil, že svou neopatrností prohrál, velmi se rozzlobil. Smetl všechny drahé kameny do vln, stáhl z nebe duhu, rozlámal ji na kusy a naházel do jezera. Nato se vrátil na vrchol své hory a od té doby už o něm nikdo neslyšel.

Zmizela víla ve vlnách, zmizel čaroděj v mracích. Kdo však dnes přijde na břeh Karerského jezera a má trochu štěstí, ten zahlédne v jeho vodě krásné lesklé kameny a kousky zářící barevné duhy.

Vysvětlivky
1. Masaré je věž Rosengartenu na jeho jižním konci
2. Zdáli dobře viditelné bíle místo pod vrcholem nejvyšší stěny Rosengartenu, kde byl vstup do skalní říše krále Laurina
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 matka matka | 9. prosince 2008 v 7:48 | Reagovat

Pěkná pohádka. Škoda jen, že opět čarodějova zlost zvítězila. Ale to tak v pohádkách bývá.:-)

2 Dáša Dáša | E-mail | 9. prosince 2008 v 10:38 | Reagovat

I když jsem tuto pohádku již četla,tak se mi pořád líbí.Ale nejen tato,ale i ostatní pohádky a vyprávění jsou krásně napsané.Mohlo by jich být víc.Piš a piš,krásně se to čte.

3 pampelina pampelina | E-mail | 9. prosince 2008 v 19:20 | Reagovat

Ahoj a díky za pohádku:-)

4 Pavel Pavel | E-mail | Web | 24. října 2011 v 21:23 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama