Na pokraji atomového inferna 1/2

15. prosince 2008 v 18:00

Často v dnešní době slyšíme, že jsme na prahu druhé studené války. Domnívám se, že ten práh jsme dávno překročili, ta už začala. Více k tomu snad někdy jindy.

Jen málo lidí vůbec ví, že tu první jsme přežili spíše zázrakem.
Začátkem 1. studené války byla podle (nemarxistických) historiků blokáda Berlína v červnu 1948. Zásluhou amerických "rosinenbomber" si Stalin na Berlínu vylámal zuby, ale teprve po 40 letech ji východní blok definitivně prohrál.

Vývoj druhé poloviny 20. století v SSSR, to jsou úspěchy geniálních vědců, neustále kontrastující s blbostí permanentně přivožralých aparátčíků. Teorie socialistické spravedlnosti a blahobytu, s praxí nízké životní úrovně a feudální bezprávnosti široké většiny obyvatelstva. Sovětský svaz prohrál hospodářskou soutěž, kterou kdysi v USA navrhnul Chruščov, ("uvidíme, kdo lidem více dá"), prohrál studenou válku a zaplatil porážku svým rozpadem. Jistě to nejlepší pro obyvatelstvo vlastní, o to více jeho satelitních držav, jako např. ČSSR. Imperátoři ruského národa se s tím však nikdy nesmířili.

Přečtěte si rekonstrukci dvou incidentů v době studené války, kdy jsme stáli těsně na prahu té skutečné atomové:

V roce 1962 transportují sověti v nenápadných obchodních lodích rakety středního doletu na Kubu. Ze strany jejich generálů neuvěřitelná fušeřina. Základny tam mají být ukryty před zrakem amerických průzkumných letadel v hustém pralese, který na Kubě vůbec neexistuje. Pochopitelně je Američani okamžitě objeví a propadnou panice. Po stisknutí knoflíku může být raketa s atomovou hlavicí za 5 minut v New Yorku. Kennedy prohlásí, že USA nebude tyto rakety v žádném případě trpět a zahájí blokádu Kuby. V tu dobu se my v ČSSR dočteme, že ty rakety jsou jenom americká lež, SSSR přeci bojuje za mír. V Praze se před obchody tvoří dlouhé fronty, lidi zkupují na co přijdou a dělají zásoby.

27. říjen 1962, "černá sobota". Situace krajně napjatá, prsty nedaleko tlačítek na spuštění atomárního inferna. K tomu ten den dělají Američani katastrofální chyby. Na Cap Canaveral odstartují test interkontinentální rakety, aniž by to Rusům oznámili. Americké torpédoborce objevily u břehů Kuby sovětskou ponorku, ta kličkuje jak může, ale uniknout se jí nedaří. Tu vydá jeden americký důstojník šílený rozkaz, hodit hlubinou pumu. V bezpečné vzdálenosti, jenom jako hrozbu, chce tak přinutil ponorku k vynoření. Netuší, že ponorka má na palubě nukleární zbraně, které můžou zničit celou americkou flotilu.
Nejsem odborník, měla prý i několik torpéd s atomovou bombou. Nechápu na co víc než jedno? Torpédo má celkem krátkou akční dráhu a jeho výbuch by musel znamenat i zánik vlastní ponorky a smrt celé posádky. V tu dobu byl v Dikobrazu vtip:
"Vojáci, máme nové ruční granáty se smrtícím účinkem v okolí 100 m. Každý dostanete dva."
Kapitán ponorky nemá pod vodou žádné spojení s Moskvou, musí jednat podle své úvahy. Když ponorkou zatřese výbuch pumy, vychází z toho, že válka začala. Celý svět je v tu dobu napjatý a vyděšený, ale ještě desetiletí po tom nikdo netuší, jak blízko jsme tenkrát stáli na pokraji našeho zániku. Torpédo s atomovou hlavicí je připraveno v torpédové rouře a kapitán Vasilij Arkhipov dá rozkaz k jeho odpálení. Za několik vteřin začne na Zemi atomová válka. Jeden z přítomných důstojníků však rozkaz odmítne splnit. Nejedná se zřejmě o vzpouru. Představuji si zhruba tak, že několik důstojníků musí zasunout každý svůj klíč a otočit. Jeden z nich to neudělá, atomová bomba odpálit nejde. Na to se ponorka vynoří, nevzdává se, jen ukazuje Američanům, že nebojuje. Ten den stačilo kývnutí jednoho ruského důstojníka ve stresové situaci na palubě ponorky, a v extrémním případě mohlo být lidstvo na celé planetě vyhubeno.

V horečné diplomatické aktivitě Chruščov konečně slíbil tyto (neexistující) rakety demontovat a odvézt. Američané zato stáhnou své rakety z Turecka. Jako kluk jsem tenkrát začínal zvolna chápat, že komunisti moji generaci obelhávají, že na světě je všechno jinak, než slyším v rádiu, ve škole i doma od rodičů.

Po šoku kubánské krize začalo uvolňování vztahů, obě velmoci se pokoušely najít cestu z nesmyslné situace. Napjetí značně povolilo, namířené rakety zůstaly.

možná pokračování ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 15. prosince 2008 v 18:19 | Reagovat

Zjančení politici a  zelení blbové byli na obou stranách stejně zastoupeni i stejně zainteresováni. Povýšení, další psí známky na mundur a po lidech ( kterých ), ať štěkne třeba pes.

Ty ztracené americké atomové pumy z letadel, také o něčem vypovídají. Dej lampasákovi moc, nepředstavitelné činy přijdou samy.

2 Paolo Paolo | 15. prosince 2008 v 19:48 | Reagovat

Autorovi: Uvádíte zajímavé skutečnosti z dob studené války a vyvozujete z nich, že to byl SSSR, který svými kroky doháněl svět na pokraj III.SV. Dovolím si oponovat v případě několika "argumentů". SSSR neprohrál hospodářskou soutěž, ale byl "uzbrojen". Pokus umístit rakety na Kubu byl jenom reakcí na přítomnost raket USA v bezprostřední blízkosti SSSR(což nakonec sám uvádíte s odkazem na rakety USA v Turecku). Tu kritickou situaci s ponorkou nakonec lépe zvládli Rusové, když uvážlivě zareagovali na americkou provokaci. Hezký večer.

3 sv.prostota sv.prostota | 16. prosince 2008 v 9:47 | Reagovat

nejsme na pokraji studené ,ale 3 světové války

4 sdr sdr | 16. prosince 2008 v 12:30 | Reagovat

(2) Paolo

Ale samozřejmě, že SSSR hospodářskou soutěž prohrál. Být uzbrojen znamená totiž prohrát hospodářskou soutěž.

USA měla na to, zbrojit a ještě držet vysokou hospodářskou úroveň své země a lidí.

SSSR neměl ani na jedno, přesto si vybral dát se na zbrojení. Obětoval hospodářskou úroveň své země a svých lidí a nakonec neměl ani na to zbrojení.

5 autor článku autor článku | E-mail | 16. prosince 2008 v 12:51 | Reagovat

Dle mého názoru komentář  [4]sdr naprosto odpovídá skutečnosti. Rovněž jsem pořád toho názoru, že to byl Stalin, kdo studenou válku začal.

6 sdr sdr | 16. prosince 2008 v 13:11 | Reagovat

To : autor

Málo se ví o Churchilově řeči ve Fultonu po 2.sv.válce. Mluví se o ní jako o vizionářské, protože tam Churchil celkem věrně popsal jak podstatu komunismu, tak i nástin budoucnosti. Až takové vizionářství to zase nebylo, za tu dobu, kolikrát Churchil se Stalinem spolu jednali, Stalina a podstatu komunismu poznal a odhadl docela dobře. Škoda, že jen málo lidí mu tehdy bylo ochotno naslouchat.

7 Jindra Jindra | 16. prosince 2008 v 13:16 | Reagovat

Ona blbost byla na obou stranách. A řekl bych, že první stejně jako dnes provokují američané. Můj názor je ten, že Anglie a i Francie mohla zabránit druhé světové válce, jenže u nich nebyl zájem.  Přitom Německo je provokovalo stejně, jako to dnes dělají američané. Zásahem Anglie a Francie proti Německu by se Sovětský svaz nikdy do evropy nedostal.

A krásná ukázka blbosti zelených mozků je Topolánek s dnešní jeho politikou a vládou. Proto by mělo platit, že žádní vojáci nemají v žádné zemi přijít do vlád. I na ministerstvu války by měl sedět civilista a neměl by mít žádné spojení na zbrojařské firmy. Ale to je již utopie v stále se honícím světě za ziskem na úkor jiných.

8 autor článku autor článku | E-mail | 16. prosince 2008 v 13:31 | Reagovat

[7] Tady skutečně musím něco proti uvést. 1. Srovnávat politickou situaci v dnešním USA s Německem roku 1938 je naprostý nesmysl. 2. Kdyby Anglie a Francie byla zasáhla proti Německu, neměnilo by to nic na skutečnosti, že SSSR v tu dobu už okupoval Polsko a Finsko. Mezi válečnými zločinci před Norimberským tribunálem po válce chyběl Stalin.

9 sdr sdr | 16. prosince 2008 v 14:04 | Reagovat

(7)

Prosím aspoň o letmé studium historie před Vašimi dalšími výlety do dějin.

Váš druhý odstavec je úplná blbost. Topolánek je snad voják? Navíc voják vždy posoudí problematiku vojska lépe než nevoják. Zato spojení na zbrojařské firmy si dokáže zajistit i držitel modré knížky.

10 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 14:23 | Reagovat

Pro(č) sdr,: On totiž neměl na vybranou.

11 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 14:25 | Reagovat

Pro(6) sdr,: A právě tenhle Churchilův projev je označován za začátek studené války.

12 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 14:27 | Reagovat

Pro autora: Považoval jsem vás za seriozního psavce, ale po tomhle jste se zařadil mezi zavilé antikomunisty a ty nemusím.

13 autor článku autor článku | E-mail | 16. prosince 2008 v 14:37 | Reagovat

[12] Nic nového v mém životě. Kdo přesně položí na zlatnickou váhu historické skutečnosti, je zavrženíhodný (většinou se ještě přidává "primitivní") antikomunista. Opak je uvědomělý soudruh, který vykládá dějiny sice zfalšované, zato třídně správně viděné.

Rozhodl jsem se instalovat večer ještě 2.díl. Pro věříci komunisty k četbě nedoporučuji.

14 sdr sdr | 16. prosince 2008 v 15:00 | Reagovat

(11)

Protože Churchill přesně pojmenoval Stalina a komunismus, který si pak nemohl dál hrát na přetvářku s pseudodemokracií.

Otevřeně byla pojmenována neslučitelnost dvou celých bloků, kdy jeden je založen na demokracii a druhý na diktatuře. To, že následný stav byl pojmenován studená válka, nemá za prvé nic společného s Churchillovým projevem, za druhé by tento stav nastal i bez tohoto projevu. Význam toho projevu byl v tom, že Churchill poprvé otevřeně a pro mnohé prorocky řekl, že císař je nahý.

15 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 15:02 | Reagovat

Pro(13) autora: Vaše pokládání historických skutečností na zlatnickou váhu je naprosto tendenční a jednostranné. Co kdybyste vedle nesporných zločinů Stalina uznal i jeho rozhodující podíl  na porážce německého fašismu. Co kdybyste na misku vah přihodil podíl kapitalismu na vzniku dvou světových válek atd. atd. Svět není černobílý a politika velmocí nikdy nebyla nikdy čistá.

16 sdr sdr | 16. prosince 2008 v 15:23 | Reagovat

(15) Paolo

Jako bych otevřel předrevoluční Rudé Právo!

Podíl kapitalismu na vzniku druhé světové války!!!

Takže 2.světovou válku nezahájil Hitler a jím zblblé Německo, on ji vlastně zahájil všudypřítomný a odporný kapitál.

No, aspoň že ten mírotvůrce Stalin v době vlastního zahájení 2.sv.války v září 1939 měl už za sebou napadení Finska (kde dostal překvapivě na prdel), načež si s tehdejším nejlepším kamarádem Adolfem půl na půl rozparcelovali Polsko. Potom pro jistotu zavraždil v Katyni přes 20 000 důstojníků a příslušníků inteligence, kteří se k němu důvěřivě utekli z Polska schovat.

Tomu člověku (a celému systému) nikdy nešlo ani o ideologii natož o prospěch vlastního lidu, jenom a jenom o světovládu. Skoro na padesát let se mu to s polovinou Evropy podařilo.

17 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 15:36 | Reagovat

Pro(15)sdr,: Hitler byl produkt kapitalistického systému stejně jako fašismus. Jestli vy to vidíte jinak je váš problém a Rudé právo nechte na pokoji, to s tím nemá nic společného. Vy si věřte čemu chcete a mně nechte věřit tomu čemu chci věřit já. Vaše argumenty jsou pro mne nepřesvědčivé stejně jako moje pro vás. K čemu svět dovedl kapitalismus už jsme poznali a poznáváme znovu. Pro mne to není perspektivní, ale naopak dekadentní společenský řád se stejným máslem na hlavě jako socialismus. Jestli lidstvo nevymyslí a neprosadí něco lepšího, tak to s ním špatně dopadne.

18 Gregor+Moldavit Gregor+Moldavit | E-mail | 16. prosince 2008 v 15:48 | Reagovat

[15] Kdo skutečně četl můj článek, jistě si povšimnul, že se týká karibské krize v říjnu roku 1962. Těžko očekávat, že tam zároveň budu uvádět okolnosti 2. světové války, nebo vysvětlovat něco o kapitalistickém výrobním systému.

19 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 16:00 | Reagovat

Pro(18) autora: Kdo jako autor skutečně čte reakce diskutujících, tak na ně také reaguje a to na všechny, nejenom na ty, které se mu hodí. Nějak jste se obratně vyhnul reakci na můj příspěvek (2).

20 Gregor+Moldavit Gregor+Moldavit | E-mail | 16. prosince 2008 v 16:23 | Reagovat

[19] V komentáři [2] nebyl žádný dotaz, vyjádři se k němu [4], se kterým zcela souhlasím, což jsem napsal. Která strana uvážlivě reagovala na provokaci té druhé, to nechávám otevřené čtenářům. Já jen popisuji, co se událo. Černobílý pohled na jednu dobrou a druhou špatnou stranu ode mě nečekejte.

21 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 17:42 | Reagovat

Pro(20): Tak to asi čteme každý něco jiného. Vyjádření (4) nepovažuji za odpověď na mnou uváděné skutečnosti. Jinak si nemyslím, že jen popisujete co se událo, ale zcela tendenčně a cílevědomě to komentujete. Za takovou objektivitu pěkně děkuji.

22 Saltos Alim Saltos Alim | E-mail | 16. prosince 2008 v 18:07 | Reagovat

K/l7/ Paolo. Svým tvrzením, že 2.svět válka,  A.H., fašismus  atd.,  třeba  i vývoj AB, byl produkt kapitalistického systému, jste  opravdu legrační.  Fráze je pro Vás vše, vývoj pak nic neznamená - metafysika jako hrom, v rozporu k  předváděným postojům. V  jejich rámci  múžete také tvrdit, že za vše včetně  kapitalismu může východ a západ slunce. Jo, kdybychom nebyli, tak k tomu nedošlo.

23 Paolo Paolo | 16. prosince 2008 v 18:20 | Reagovat

(22) : Na váš názor nejsem zvědavý a kdo je legrační nechám na čtenářích. Hezký večer.

24 pich pich | 16. prosince 2008 v 23:27 | Reagovat

ty fantasmagorie si člověk který nemá rudo před očima přečte a pomyslí si svoje. Ale číst ty nervněžlučovité reakce od toho sdr, to je opravdu zážitek ...

25 Jana Rosůlková Jana Rosůlková | E-mail | 17. prosince 2008 v 7:42 | Reagovat

Moje děti by na Váš spor řekly : Roztrhejte si navzájem občanky. ..Ano,historie je od toho,aby se z ní člověk poučil. Každá válka je boj o moc a nadvládu. Ať se tomu říká pomoc,nebo agrese. A trpí v ní ti, kteří ji nevyvolali. Proč asi voják, jdoucí do útoku musel být ožrán? Protože jinak by do toho nejspíš nešel. Prosím o mír. Jsem matka.Jestli se chtějí dva prát,tak prosím,ale beze zbraní-jen silou ,férově a s vědomím,že soka nechtějí zranit,nebo dokonce zabít,ale jen momentálně zpacifikovat. Ne posílat za sebe do boje jiné,ničit na dálku všechno,co někdo jiný vybudoval a má rád.A jestli jim to nestačí,tak ať naštípou dříví.Chlapi by měli rodit,aby si vážili života.Věda by měla lidem sloužit k životu,ne ke smrti. Prosím,uklidněte se.

26 sdr sdr | 17. prosince 2008 v 9:05 | Reagovat

(24) pich

Vezmu si příklad z Paola a nechám na čtenářích, aby posoudil, čí reakce jsou nervněžlučovité...

Vy to po sobě nečtete?

27 JIŘÍ JIŘÍ | 17. prosince 2008 v 16:35 | Reagovat

Když tu to tu tak hezky rozebíráte, čeho byla tedy ww2 důsledkem? Tvrdíte, že kapitalismus za to nemůe, budiž, ale pak mi nejde do hlavy ww1, tenkrát nic jiného nebylo....

28 Gregor+Moldavit Gregor+Moldavit | E-mail | 17. prosince 2008 v 18:04 | Reagovat

[17] Ale bylo. Rusko v tu dobu mělo čistý feudalismus. Mám rozepsáno zdůvodnění válek řecko-perských, na obou stranách výrobní systém otrokářský a konečně si vzpomeňte na konec 60. let, kdy hrozila válka mezi SSSR a Čínou. Oba státy komunistické.

29 cas.blogy.novinky.cz cas.blogy.novinky.cz | Web | 17. prosince 2008 v 20:31 | Reagovat

Pane Gregore, historicka fakta. ... => Turecko Kubanska raketova krize. .......... Zacala umistenim americkych raket v Turecku. SSSR odpovedel umistenim na Kube. Pote se oba dohodly na stazeni, a na neinvazi Kuby. To jsou historicka fakta. Pojem "Kubanska raketova krize" je propaganda. ......... Dobre, neni liz?

30 Gregor+Moldavit Gregor+Moldavit | E-mail | 17. prosince 2008 v 20:53 | Reagovat

[29] ...Karibská krize (též Kubánská krize) byla mezinárodní politická krize. Hrozilo, že přeroste v jaderný konflikt. ... Dále na adrese: http://cs.wikipedia.org/wiki/Karibsk%C3%A1_krize  Tam se dozvíte, zcela nezávisle na mé osobě, že tento výraz není propaganda (jak zcela nelogicky tvrdíte) ale skutečný historický pojem. Zadejte ho do google a dostanete, dle znalosti řečí, dlouhou řadu adres.

31 Gregor+Moldavit Gregor+Moldavit | E-mail | 17. prosince 2008 v 21:09 | Reagovat

[29] Karibská krize (též Kubánská krize) byla mezinárodní politická krize. Hrozilo, že přeroste v jaderný konflikt. Vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě. V reakci na to vyhlásily USA blokádu Kuby, která měla zabránit dopravení dalších raket na toto území. To se podařilo, neboť sovětská plavidla se na hranici kontrolované zóny skutečně zastavila. Po dalších jednáních byly odstraněny i již instalované rakety, USA se zavázaly že nenapadnou Kubu a že stáhnou svoje rakety středního doletu z Turecka. - Toliko Wikipedie. V mém článku nepíši znovu dějiny, pouze popisu co nejpodrobněji situaci na palubě ponorky.

32 Paolo Paolo | 17. prosince 2008 v 21:47 | Reagovat

Pro(16) sdr,: Ještě se vrátím k vaší "argumentaci". Tvrdíte, že SSSR už měl v době zahájení II.SV za sebou napadení Polska a Finska. Jestli nevíte, tak Curzonovu linii (hranici mezi SSSR a Polskem stanovenou po skončení I.SV a porušenou Poláky ve válce mezi Polskem a SSSR ) obsadil SSSR 17.listopadu 1939, tedy potom, co bylo o osudu Polska rozhodnuto. K napadení Finska došlo až 30.11.1939 a SSSR nedostal na prdel, ale získal Karelskou šíji. Tím ovšem akci SSSR neobhajuji, byla to agrese a SSSR byl po právu vyloučen ze Společnosti národů. To jenom na okraj a k objasnění hodnověrnostri vašich argumentů

33 matka matka | 18. prosince 2008 v 13:31 | Reagovat

Stejně se divím, že ti lidé ze zemljanek dokázali vůbec tu 2. válku vyhrát. Co vlastně měli proti jiným armádám, že byli schopni  takto bojovat?

Myslím obyčejné lidi, žádně nejvyšší velení.

34 cas.blogy.novinky.cz cas.blogy.novinky.cz | 19. prosince 2008 v 0:50 | Reagovat

jejich schopnost bojovat zrejme podporovalo vedomi  spravedlive obranne valky - SSSR byl napaden Hitlerovym Nemeckem. Bohuzel ale take s nim predtim podepsal dohodu o neutoceni, a rozdeleni Polska.

35 cas.blogy.novinky.cz cas.blogy.novinky.cz | 19. prosince 2008 v 0:57 | Reagovat

[31] Pan Gregor, tedy na zaver. Turecko Kubanska, nebo Karibska?, anebo Kubanska? jaderna krize 1962, cituji i wikipedii ......" Mezitím se v Moskvě zrodila operace Anadyr, jejíž náplní byl projekt vybudování sovětských základen na Kubě – tento plán byl vymyšlen jako odpověď na rozmístění amerických střel v Turecku a Itálii." ....... tedy snad Turecko- Italsko- kubanska krize, pro historickou nepropagandistickou presnost.

36 matka matka | 19. prosince 2008 v 8:01 | Reagovat

34  cas.blogy.novinky.cz,

Ano, ale kdo že tuto vojnu nazval svatou válkou? A využil tak také náboženské cítění lidí ze zemljanek. Daleko "lépe" se jim pak umíralo.

37 Cas Cas | 21. prosince 2008 v 0:29 | Reagovat

nevim, ze by nekdo nazval ii. sv valku "svatou"  ... nazvali jsi snad velkou vlasteneckou. ..... nevim, jake nabozenske citeni vykazovali lide ze zemljanek .... pokud nejake

38 Cas Cas | 21. prosince 2008 v 0:35 | Reagovat

SSSR si po dohode s Nemeckem rozdelily Polsko. .. Ano. celosvetova rise Velka Britanie, Francie, Usa se mely postavit Hitlerovi, nikoliv mu vydat Ceskoslovensko k obsazeni a zaniku. .... Je znamo, ze prinejmensim Usa byly silnymi obchodnimi partnery Hitlerova Nemecka, zejmena rodina Bush udrzovala nejvyssi kapitalovou ucast, a to i po zahajeni valky. .... prectete si historii kdo ma zajem.

39 Petr Petr | 7. listopadu 2013 v 22:53 | Reagovat

Pro autora: Vasilij Arkhipov je ten kdo zabránil vystřelení torpéda ne ten kdo ho chtěl vystřelit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama